Nie udostępniaj danych

Jak nie zostać "mułem" finansowym?

18 marca 2024

Oferta szybkiego zarobku, łatwych pieniędzy bez ryzyka? Uważaj, to może być oszustwo. Jeśli ktoś proponuje ci korzyści finansowe w zamian za wykonywanie przelewów bankowych lub otwarcie konta, być może chce cię nakłonić do zostania tzw. mułem finansowym. Sprawdź, jak się przed tym chronić.

Kim jest muł finansowy?

Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich tylko w naszym kraju ujawniono dotychczas 207 mułów finansowych i 99 organizatorów tego procederu. Ujawniono również 4691 nielegalnych transakcji oraz powstrzymano utratę blisko miliona euro (straty ogółem wynoszą ponad 20 mln euro).1

Kim są muły finansowe? To osoby, które, często nieświadomie, biorą udział w procederze prania brudnych pieniędzy. Polega on na przenoszeniu nielegalnie uzyskanych środków finansowych pomiędzy rachunkami bankowymi. Często konta są otwierane w różnych krajach i służą do transferu środków przez granicę.

Muł finansowy jest osobą, która przekazuje pieniądze innej osobie w zamian za korzyści finansowe, czyli prowizję od transakcji. Może to polegać na przykład na wykonaniu przelewu na podany rachunek. Zapłatą ma być otrzymanie równowartości środków w gotówce powiększonej o określony zysk.

Choć samo przelanie środków na wskazane konto wydaje się niegroźne, musisz pamiętać, że spełniając taką prośbę, uczestniczysz w poważnym przestępstwie. Możesz narazić się na konsekwencje prawne, nawet jeśli nie miałeś świadomości, że podejmujesz się nielegalnego działania.

1 https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Nie-zostan-mulem-finansowym

Jak nie zostać mułem finansowym – znaki ostrzegawcze

Na co uważać, by nie stać się mułem finansowym? Jakie sygnały powinny stanowić poważne ostrzeżenie, że dzieje się coś niepokojącego? Przede wszystkim należy bardzo uważać na wszelkie prośby związane z transferem pieniędzy, zwłaszcza pochodzące od nieznanych ci osób.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli spotka cię jedna z poniższych sytuacji.

  • Osoba nieznajoma prosi o wykonanie/odebranie przelewu z wykorzystaniem twojego konta bankowego. W zamian obiecuje ci duży i łatwy zysk. 
  • Oszust gwarantuje ci korzyści finansowe, które zupełnie pozbawione są ryzyka. Przekonuje cię, że wiele osób już podjęło takie działania i sporo na tym zyskało.
  • Nieznajomy prosi cię o podanie numer konta lub namawia do otwarcia nowego rachunku bankowego. 
  • Otrzymałeś wiadomość od nieznanej osoby za pośrednictwem komunikatorów, takich jak WhatsApp, Viber czy Telegram. Zawiera ona zachętę do wykonania konkretnego działania związanego z kontem bankowym. W treści mogą być błędy i niepoprawna pisownia (ale nie jest to regułą).

Pamiętaj, że angażując się w taki proceder, pomagasz przestępcom przenosić nielegalne fundusze. Ciebie również może za to spotkać odpowiedzialność karna.

Tego nigdy nie rób!

Zawsze zachowuj ostrożność w przypadku ofert zapewniających duży i łatwy zysk. Niemal zawsze są one związane z próbą oszustwa lub z nielegalnym procederem. Możesz stracić pieniądze, ale także narazić się na poważne problemy prawne.

Aby się chronić, nigdy nie podejmuj poniższych działań:

  • nie otwieraj konta bankowego na prośbę obcej osoby,
  • nie podawaj numeru rachunku bankowego nieznajomym,
  • odrzucaj wszelkie propozycje zarobku, które są zbyt atrakcyjne, by mogły być prawdziwe,
  • nie odpowiadaj na wiadomości przesyłane przez obce osoby, 
  • nie klikaj banerów reklamowych na stronach internetowych, obiecujących szybki i duży zarobek. 

Jeśli podejrzewasz, że zostałeś nieświadomie wciągnięty do procederu prania brudnych pieniędzy lub ktoś cię do tego zachęca, jak najszybciej skontaktuj się z policją. Pamiętaj, że branie udziału w takich działaniach jest przestępstwem. Ty także możesz zostać za nie ukarany, nawet jeśli nie miałeś świadomości, że łamiesz prawo.