Ochrona pieniędzy

Jak ochronić oszczędności przed inflacją?

24 maja 2024

Konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne czy zakup obligacji skarbowych lub korporacyjnych? Systematyczne oszczędzanie i inwestowanie można dziś prowadzić na wiele różnych sposobów. Instytucje finansowe proponują jeszcze jeden popularny produkt, czyli lokaty bankowe. Czy warto z nich skorzystać i czy chronią oszczędności przed inflacją? Sprawdź.

Lokaty bankowe – czy to bezpieczne rozwiązanie?

Założenie lokaty jest jedną z popularnych metod inwestowania wybieranych przez inwestorów indywidualnych. Główną zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Pieniądze zgromadzone na lokatach bankowych są w pełni bezpieczne i nie można ich utracić. Wynika to przede wszystkim z zasady działania takich produktów bankowych. Klient może zawsze wypłacić co najmniej tyle środków, ile wpłacił. Jeśli natomiast poczeka do końca trwania umowy, otrzyma dodatkowo zysk z odsetek. Im wyższe oprocentowanie, tym więcej można zarobić na takim produkcie.

Ponadto nad bezpieczeństwem środków czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja, która gwarantuje klientom banków wypłatę zgromadzonych środków finansowych do określonej wysokości. Jeśli bank stałby się niewypłacalny, to mimo to oszczędności do wysokości gwarantowanej kwoty zostaną wypłacone posiadaczom lokat.

To sprawia, że założenie lokaty wiąże się z małym ryzykiem utraty środków. Należy jednak wziąć pod uwagę oprocentowanie, zwłaszcza w czasie inflacji. Jeśli zależy ci na tym, by twoje pieniądze były chronione przed spadkiem wartości, wybierz ofertę, która zapewni najlepszy zysk. Oprocentowanie powinno być przynajmniej takie, ile wynosi wskaźnik inflacji (czyli spadek siły nabywczej pieniądza). Jeśli będzie niższe, może się okazać, że nic nie zarobisz.

Jak zwiększyć zysk z lokaty bankowej?

Na oprocentowanie lokat mogą wpływać stopy procentowe, które są ustalane przez NBP. Ich wahania nie dotyczą jednak wszystkich rodzajów takich produktów. Do wyboru masz:

  • lokaty ze zmiennym oprocentowaniem – może się ono zmieniać w czasie, w zależności od modyfikacji stóp procentowych, dlatego nigdy nie masz pewności, ile zyskasz;
     
  • lokaty ze stałym oprocentowaniem – naliczanie odsetek nie jest uzależnione od wahań stóp procentowych. Oprocentowanie jest ci znane już w momencie podpisywania umowy i pozostaje na takim samym poziomie, aż do jej zakończenia. Przykładem takiego produktu jest Lokata Plus w Toyota Banku. Zapewnia oprocentowanie na poziomie nawet do 6,50% do kwoty 1 000 000 zł (aktualne na 22.04.2024 r.). Możesz ją założyć np. na okres od 1 do 36 miesięcy. Już w momencie otwierania depozytu, wiesz, ile wypłacisz po zakończeniu umowy. Twój zysk jest gwarantowany. 

Ile można zarobić na Lokacie Plus w Toyota Banku? Wpłacając na nią 30 000 zł, zyskasz poniższe kwoty, w zależności od wybranego produktu:

  • Lokata Plus 1M (na 1 miesiąc, oprocentowanie 4,90%) – 122,50 zł, 
  • Lokata Plus 6M (na 6 miesięcy, oprocentowanie 6,30%) – 945 zł,
  • Lokata Plus 12M (na 12 miesięcy, oprocentowanie 5,10%) – 1530 zł, 
  • Lokata Plus 36M (na 36 miesięcy, oprocentowanie 4,30%) – 3870 zł.

Warunkiem otrzymania pełnego zysku z odsetek jest odczekanie do końca trwania lokaty. Pamiętaj również, że od wypracowanej kwoty zostanie odjęty podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w wysokości 19%.

Jak zwiększyć zysk z takich instrumentów finansowych? Przede wszystkim wybierz lokatę z wysokim oprocentowaniem. Jest to niezwykle ważne w czasie wysokiej inflacji. Niektóre banki proponują najlepsze warunki nowym klientom. Inne oferty lokat, czyli mniej atrakcyjne, są przeznaczone dla obecnych posiadaczy rachunków bankowych.

Czy lokaty bankowe dla nowych klientów są zawsze korzystniejsze?

W wielu bankach rzeczywiście tak zwane lokaty na nowe środki mają najlepsze oprocentowanie. Ma to na celu przyciągnięcie uwagi nowych klientów, którzy zachęceni atrakcyjnymi warunkami przeniosą swój kapitał do danego banku.

Nie należy jednak traktować tego jako zasady, która obowiązuje zawsze. Przede wszystkim trzeba zapoznać się z konkretnymi ofertami i ocenić ich opłacalność. Może się okazać, że w twoim obecnym banku możesz liczyć na lepsze oprocentowanie lokaty niż w innym. W przypadku inwestowania na lokacie kluczem do zwiększenia zysku jest więc zweryfikowanie możliwości, jakie w danym momencie są dostępne na rynku.

Obligacje skarbowe – coraz bardziej popularny środek zabezpieczenia przed inflacją

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski. Co ważne, różnią się od obligacji korporacyjnych, które są wydawane przez podmioty komercyjne (zwykle duże spółki giełdowe) i są obarczone większym ryzykiem.

Obligacje Skarbu Państwa, podobnie jak lokaty, są jednym z bezpieczniejszych instrumentów, to znaczy, że ryzyko straty jest bardzo małe w porównaniu z innymi. Szczególnie popularne są obligacje indeksowane inflacją. Wysokość odsetek, które można dzięki nim wypracować, jest bezpośrednio związana ze wskaźnikiem spadku siły nabywczej pieniądza. Dzięki temu takie papiery wartościowe zapewniają skuteczną ochronę oszczędności.

Lokata może być świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz na dłuższy czas ulokować swoje środki i zależy ci na zabezpieczeniu pieniędzy przed stratą wartości. Aby zwiększyć zysk z lokaty, wybierz produkt z najwyższym oprocentowaniem.