Człowiek w kapturze

Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem kredytu?

1 grudnia 2021

Utrata dowodu osobistego wiąże się nie tylko z koniecznością uzyskania nowego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Istnieje ryzyko wyłudzenia kredytu na twoje dane, co może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Na szczęście jest wiele sposobów, dzięki którym możesz się przed tym uchronić.

Wyłudzenia kredytu zdarzają się coraz częściej – nie są niestety odosobnionymi przypadkami. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby utracić cenne dane pozwalające osobom trzecim na bezprawne ich wykorzystanie. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kradzież dowodu osobistego, ale również o pozyskanie wrażliwych danych, np. podczas rozmowy telefonicznej z oszustem.

1. Pilnuj dowodu osobistego

Chodzi nie tylko o bezpośrednią kradzież, ale również o udostępnianie dowodu osobistego osobom trzecim. Dlaczego? Oszust może pozyskać twoje dane (PESEL, serię dowodu osobistego itp.), skanując dokument lub robiąc ksero. Dlatego nie spuszczaj dowodu ani na chwilę z oczu.

2. Chroń swoje dane osobowe

Numer dowodu osobistego, PESEL, nazwisko panieńskie matki – to niezwykle ważne dane, których utrata może skutkować wyłudzeniem kredytu. Należy je odpowiednio zabezpieczyć, tj. nie podawać osobom niepowołanym, nawet wtedy, gdy sprawiają wrażenie wiarygodnych. Warto stosować tzw. zasadę ograniczonego zaufania – twoja podejrzliwość będzie w tym przypadku całkowicie uzasadniona.

3. Nie klikaj w podejrzane linki w wiadomościach e-mail i SMS-ach

Oszuści działają na coraz większą skalę, sięgając po bardziej zaawansowane metody. Wykorzystują do tego celu Internet, licząc na twoją nieświadomość. Z tego powodu warto zainwestować w dobre oprogramowanie antywirusowe, nie tylko na komputer, ale i na telefon.

Ponadto nie należy klikać w podejrzane linki, ani otwierać załączników od nieznanych odbiorców (nawet jeśli nadawca wydaje się być osobą zaufaną). W takich załącznikach może kryć się szpiegowskie oprogramowanie, za pomocą którego oszust zdobędzie m.in. dane potrzebne do logowania do bankowości elektronicznej, a także będzie śledzić twoje poczynania w sieci.

Konsekwencje wyłudzenia kredytu

Zaciągnięcie kredytu na twoje dane to poważny problem. Dlaczego? Jeśli osoba podszywająca się pod ciebie otrzyma pieniądze z banku, z pewnością przestanie spłacać miesięczne raty. W konsekwencji to ty – jako kredytobiorca – będziesz zobowiązany do uregulowania należności. To do ciebie będą docierać monity od banku lub od firmy windykacyjnej.

Jeśli więc zorientujesz się, że padłeś ofiarą oszustwa, np. doszło do fizycznej kradzieży dowodu osobistego lub nieświadomie przekazałeś cenne dane osobie niepowołanej, warto jak najszybciej zgłosić sprawę – nie tylko na policję. Należy skontaktować się z bankiem – po to, aby zastrzec wszystkie dokumenty.

Jak sprawdzić, czy ktoś wyłudził kredyt na twoje dane?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy ktoś wyłudził kredyt na twoje dane, jest uzyskanie informacji w Biurze Informacji Kredytowej czy Biurach Informacji Gospodarczej. 
Z takiej metody warto skorzystać wówczas, gdy w ostatnim czasie utraciłeś dowód osobisty lub podejrzewasz, że ktoś mógł pozyskać twoje wrażliwe dane.