Toyota C-HR

Jak sprawdzić, czy stać mnie na nowy samochód?

13 listopada 2023

Kupując samochód, zwłaszcza na kredyt, warto pamiętać, że transakcja ta będzie miała spore znaczenie dla budżetu domowego czy firmowego. Nie warto więc przepłacać za zakup auta. Jak zatem określić, na jaki model cię stać i ile rzeczywiście możesz na niego wydać?

Czy stać mnie na nowe auto?

Zadajesz sobie pytanie: czy stać mnie na nowy samochód? To bardzo dobrze. Wiele osób podejmuje decyzje zakupowe spontanicznie, zwłaszcza gdy finansują zakup nowego auta kredytem. Wówczas nie muszą „wykładać” jednorazowo sporej sumy na wymarzony samochód. Natychmiastowe skutki transakcji są więc mniej odczuwalne. Pojawią się jednak na pewno podczas miesięcznej spłaty rat. W końcu każda z nich nieco uszczupla budżet, czy to domowy, czy firmowy.

Czy to oznacza, że kupno samochodu na kredyt to zły wybór? Oczywiście, że nie. Taka forma finansowania może być bardzo korzystna i wygodna. Kluczowe jest jednak to, aby odpowiednio dobrać wartość auta, które kupujesz, do swoich możliwości finansowych. Jak to zrobić i o czym pamiętać przygotowując się do zakupu samochodu?

Kalkulację przy zakupie auta warto rozpocząć od przeanalizowania poniższych kwestii.

  1. Przegląd budżetu – zbierz informacje o swoich miesięcznych dochodach i wydatkach. Określ, ile środków możesz przeznaczyć na zakup i posiadanie auta (czyli jego utrzymanie i eksploatację).
  2. Zweryfikowanie cen samochodów – to nic innego, jak zapoznanie się z dostępnymi markami i modelami samochodów, które cię interesują. Porównaj ich ceny zakupu, ale także koszty związane z ubezpieczeniem, podatkami, paliwem, serwisem i ewentualnymi opłatami związanymi z zakupem.
  3. Podjęcie decyzji, czy interesuje cię nowy samochód, czy auto używane – każde z nich mają swoje wady i zalety, o których przeczytasz już za chwilę.
  4. Określenie rodzaju finansowania – zastanów się, jaka forma transakcji w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Określ, czy chcesz kupić auto za gotówkę, czy interesuje cię kredyt na samochód. W drugim przypadku zweryfikuj, na jaką wpłatę własną jesteś przygotowany, jak długo masz zamiar spłacać zobowiązanie oraz na jakie miesięczne raty kredytu możesz sobie pozwolić. A może dobrą opcją będzie wynajem długoterminowy?

Przeanalizowanie tych kwestii pomoże ci podjąć bardziej świadomą decyzję, a przede wszystkim uniknąć nadmiernego zadłużenia.

Pamiętaj, że zakup samochodu to nie tylko koszt zakupu, ale także wydatki związane z jego utrzymaniem. Zdolność finansowa, by kupić nowe auto, zależy od twojego budżetu i możliwości zapewnienia stabilnych płatności w dłuższym okresie. Jeśli ocenisz, że jesteś w stanie pokryć te koszty bez narażania swojej stabilności finansowej, to znaczy, że stać cię na nowy samochód. Zawsze jednak warto ostrożnie planować zakup, aby uniknąć problemów finansowych w przyszłości.

Samochód nowy czy używany?

Jeśli zastanawiasz się, czy stać cię na zakup samochodu na kredyt, z pewnością rozważasz różne opcje. Jednym z głównych dylematów jest to, czy warto kupić nowe auto, czy używane. Pierwsze z nich ma niewątpliwe zalety, takie jak idealny stan techniczny, nowoczesny wygląd i najczęściej bogate wyposażenie. Samochód używany to z kolei niższy koszt zakupu, jednak konieczne jest sprawdzenie auta pod względem technicznym. Co wybrać?

Warto zwrócić uwagę na cechy auta, które są dla ciebie najważniejsze. Jeśli liczy się dla ciebie nowoczesna stylistyka oraz fakt, że przed tobą nikt nie zajmował fotela kierowcy, to wybór jest prosty. Jeśli natomiast powyższe kwestie nie są dla ciebie kluczowe, warto przejrzeć ofertę aut z drugiej ręki. Wiele z nich jest stosunkowo nowych, wciąż dobrze się prezentują, a przede wszystkim są w świetnym stanie technicznym. Zwykle masz też możliwość przetestowania samochodu – nie kupujesz więc w ciemno.

Być może samochody używane będą zatem lepszym wyborem. Są tańsze, a ponadto pozbawione „chorób wieku dziecięcego”, czyli mankamentów, które mogą wystąpić, gdy samochód dopiero rozpoczyna jazdę po drogach.

Co ważne, zarówno auto używane, jak i nowe może mieć dobrą wersję wyposażenia, zapewniać niskie spalanie i stylowy wygląd. Oba warianty są również dostępne z manualną lub automatyczną skrzynią biegów – jeśli jest to dla ciebie ważna kwestia.

Kredyt na samochód – kalkulacja

Samodzielna kalkulacja samochodu na kredyt może być trudna do przeprowadzenia. Porównywanie wielu ofert, wysokości rat, RRSO i innych czynników wpływających na koszt zakupu auta jest czasochłonne. Najlepiej skorzystać w tym zakresie z pomocy kredytodawcy. Możesz wykonać kalkulację bezpośrednio na stronie internetowej, jeśli bank udostępnia taką możliwość.

Przykładowo Kredyt niższych rat Toyota Easy na nowe samochody (RRSO 12,13%, kalkulacja została dokonana na dzień 20.11.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie) pozwala na określenie wysokości wpłaty własnej. Rata miesięczna jest z kolei ustalana na podstawie ceny samochodu pomniejszonej o wartość wpłaty własnej oraz ostatniej raty. Uwzględnia ona także koszty kredytu związane z prowizją i oprocentowaniem.

Masz sporą elastyczność w kształtowaniu kosztów kredytu, dlatego masz pewność, że kupisz dokładnie taki samochód, na jaki cię stać. Wystarczy wejść na stronę Toyota Banku, aby skorzystać z bezpłatnej kalkulacji kredytu na samochód. Zrobisz to wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Dlaczego warto wybrać właśnie tego kredytodawcę? Kredyt Niższych Rat Toyota Easy z oferty Toyota Banku to liczne korzyści. Sprawdź, co możesz zyskać.

  • Niska prowizja – bank minimalizuje koszty transakcyjne, umożliwiając klientom skorzystanie z atrakcyjnej oferty.
  • Rata miesięczna niższa nawet o 40% – to pozwoli ci na odciążenie budżetu oraz wybranie nieco droższego samochodu, jeśli masz na to ochotę.
  • Szeroki wybór modeli – możesz bardzo dokładnie dopasować model i wersję do swoich oczekiwań.

Sporym atutem są też jasne warunki kredytowania, bez ukrytych kosztów, które mogłyby cię zaskoczyć. Dzięki temu wiesz, że kalkulacja kredytu samochodowego odzwierciedla to, ile rzeczywiście zapłacisz. To pewny wybór, który pozwala na rozsądne planowanie.

Pamiętaj, że po zakupie samochodu czeka cię rejestracja auta. Przy wynajmie długoterminowym nie masz natomiast takiego obowiązku.