Kłódka na monitorze

Jak tworzyć silne hasło do konta internetowego?

12 września 2022

Hasło zabezpieczające dostęp do konta internetowego powinno być na tyle silne, aby trudno było je „sforsować” przez cyberprzestępcę. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość, w efekcie czego ich profile w Internecie nie są dostatecznie chronione. Sprawdź, jakie zasady powinno spełniać silne hasło i dowiedz się, jakich błędów unikać.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl, nawet 44% osób nie dba o „moc” hasła internetowego. To poważny błąd, który może kosztować utratę ważnych danych, łącznie z kradzieżą tożsamości. Warto więc się tego wystrzegać i brać przykład z 22% Polaków, którzy korzystają z bezpiecznych haseł.

Bezpieczne hasło do logowania, czyli jakie?

Mianem bezpiecznego hasła określa się sekwencję, która powinna składać się z co najmniej 8 znaków. Sekwencja ta musi uwzględniać nie tylko litery, ale również cyfry czy znaki specjalne.

Wiele serwisów internetowych wymaga również, aby hasło składało się nie tylko z małych liter, ale uwzględniało co najmniej jedną dużą literę.

Jak stworzyć bezpieczne hasło do konta w Internecie?

Chociaż stworzenie hasła do konta internetowego wydaje się trudne, tak naprawdę ustalenie silnego kodu dostępu jest łatwe. Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, aby utworzyć trudne do „złamania” hasło.

 1. Stwórz długą sekwencję znaków

  Im dłuższe hasło, tym trudniej je pokonać. Dlatego postaraj się, aby kod miał co najmniej 8 znaków. 
  Nie obawiaj się, że takie hasło będzie trudne do zapamiętania przez ciebie. Przecież nie musisz kodować go w głowie – wystarczy, że zapiszesz na kartce i umieścisz w bezpiecznym miejscu. A jeśli nawet zapomnisz o nim, istnieje wiele metod pozwalających na przywrócenie danych dostępowych lub ustalenie nowych. 
   
 2. Używaj zróżnicowanych znaków

  Im bardziej skomplikowane hasło, tym lepiej. Dlatego nie ograniczaj się do podania samych liter czy samych cyfr. Przeplataj je dużymi i małymi literami, a także znakami specjalnymi. 
   
 3. Unikaj oczywistych fraz

  Hasła typu „admin123”, „12345” czy „qwerty” to oczywiste sekwencje znaków, które są łatwe do sforsowania. Podobnie jak w przypadku daty urodzenia, imion dzieci itp. Jeśli więc na takich wyrażeniach opiera się twoje hasło, jak najszybciej dokonaj zmiany.

  Niech kod dostępu nie zawiera popularnych fraz. Postaraj się używać maksymalnie abstrakcyjnych, zupełnie nielogicznych wyrażeń. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo, że hasło zostanie „złamane”. 
   
 4. Ustalaj niepowtarzalne hasło

  Wielu osobom wymyślanie haseł sprawia trudność do tego stopnia, że wykorzystują wielokrotnie dane wyrażenie. To spore ryzyko, ponieważ pozyskane przez cyberprzestępcę jedno hasło otworzy mu drogę do innych kont, np. do systemu bankowości elektronicznej. 

  Postaraj się tworzyć niepowtarzalne hasła do każdego konta internetowego. A jeśli nie jest to możliwe, to chociaż niech hasło do systemu bankowości elektronicznej będzie maksymalnie oryginalne i niepowtarzalne. Dzięki temu uchronisz swoje środki przed kradzieżą.

Regularnie zmieniaj hasła

Nawet najsilniejsze hasło może zostać złamane. Aby ustrzec się przed konsekwencjami, regularnie zmieniaj dane dostępowe, zwłaszcza te wykorzystywane w bankowości elektronicznej oraz wszędzie tam, gdzie trzymasz wrażliwe dane.

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się zmieniać hasło raz na 3 miesiące. Warto przy tym pamiętać, aby nowy kod znacząco różnił się od poprzedniego.