Toyota elektryczna

Jak uzyskać dopłatę na zakup samochodu elektrycznego?

14 września 2022

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi rośnie – między innymi z powodu możliwości uzyskania dofinansowania w ramach rządowego programu Mój Elektryk. Jeśli więc przymierzasz się do zmiany auta, sprawdź, kto i na jakich warunkach może skorzystać z rządowych dopłat.

Statystyki pokazują, że po polskich drogach jeździ niemal 51 tys. samochodów elektrycznych (dane na koniec czerwca 2022 roku). To między innymi zasługa rządowego dofinansowania, o które mogą ubiegać się także osoby fizyczne.

Mój Elektryk – na czym polega program?

Program Mój Elektryk pozwala ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na zakup pojazdu elektrycznego z kategorii M1 (samochody osobowe). W ramach wsparcia można maksymalnie otrzymać:

  • do 18 750 zł,
  • do 27 000 zł – w przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci.

Warto przy tym podkreślić, że dofinansowanie dotyczy tylko fabrycznych pojazdów z silnikiem elektrycznym. Z dotacji wyłączone są pojazdy hybrydowe, a także „elektryki” z przebiegiem przekraczającym 50 km, zarejestrowane przez dealera samochodowego czy importera. Oznacza to, że o dotację nie można ubiegać się w przypadku leasingu pojazdów używanych.

Jak ubiegać się o dotację w ramach Mój Elektryk?

Podstawą uzyskania dofinansowania w ramach programu Mój Elektryk jest złożenie wniosku w trakcie trwania naboru. Dokumenty oceniane są pod kątem zgodności z obowiązującymi zasadami.

Jeśli planujesz wziąć auto w leasing i skorzystać z dofinansowania, należy:

  • podpisać umowę leasingową na samochód elektryczny,
  • dopełnić formalności związane z leasingiem auta (w tym ubezpieczyć pojazd),
  • korzystać z pojazdu przez okres 2 lat – od momentu uzyskania dofinansowania. 

Wniosek dostępny jest w formie elektronicznej – wystarczy go wypełnić i przesłać online. Należy przy tym dołączyć kilka wymaganych dokumentów.

Pamiętaj! Jeśli chcesz wziąć samochód elektryczny w leasing, warto skontaktować się z dealerem. Pomoże on przeprowadzić cię przez ten proces krok po kroku. W Toyota Leasing możesz liczyć m.in. na:

  • wsparcie przy złożeniu wniosku o dotację,
  • informację o przyznaniu dofinansowania i planowanym terminie odbioru pojazdu.

Gdy decyzja będzie pozytywna, wówczas dojdzie do podpisania umowy leasingu oraz umowy dotacji. Po dopełnieniu formalności z salonu wyjedziesz swoim elektrykiem.

Jakie samochody elektryczne kwalifikują się do dofinansowania?

Warunki programu Mój Elektryk jasno określają, jakie pojazdy kwalifikują się do dofinansowania. Ich wartość nie może przekroczyć 225 000 zł (wyjątek stanowią posiadacze Karty Dużej Rodziny – w tym przypadku maksymalny limit kwotowy nie został ustalony).

W przypadku samochodów osobowych dostępnych w ofercie marki Toyota, do dofinansowania kwalifikuje się:

  • Toyota bZ4X – dynamiczny SUV, z napędem na 4 koła, z mnóstwem udogodnień gwarantowanych przez inteligentną technologię. Dodatkowym atutem jest wydajna bateria, która pozwala na pokonanie nawet 516 km bez ładowania.

Do dofinansowania kwalifikują się również pojazdy dostawcze:

  • Toyota Proace Electric – z ogromną ładownością do 1000 kg, krótkim czasem ładowania oraz sporym zasięgiem (do 330 km);
  • Toyota Proace City Electric – z ładownością do 800 kg, czasem ładowania od 30 minut, zasięgiem do 260 km.

I właśnie te pojazdy wzięte w leasing będą uwzględniane przy wypłacie dotacji.

Warto więc porównać dostępne modele, aby wybrać samochód elektryczny wpisujący się w potrzeby. Należy przy tym pamiętać, aby dopełnić wszelkich formalności – zgodnie z wytycznymi. Dzięki temu szansa na uzyskanie dofinansowania wyraźnie zwiększy się. Zysk będzie podwójny – ty zaoszczędzisz, a środowisko naturalne będzie mniej nasycone CO2.