Dziecko z dokumentami

Jak wprowadzić dziecko w świat finansów?

11 lutego 2022

Chcesz, aby twoje dziecko potrafiło rozsądnie zarządzać osobistym budżetem w dorosłym życiu? Koniecznością jest edukacja finansowa prowadzona już od najmłodszych lat. Dowiedz się, jak wprowadzić dziecko w świat finansów – tak, aby racjonalne gospodarowanie środkami było dla niego oczywiste w dorosłości.

Chociaż większość Polaków ma świadomość tego, jak ważna jest wcześnie przeprowadzona edukacja finansowa dzieci, nieznaczna grupa rodziców podejmuje się tego zadania. Przyczyny są różne: począwszy od wymówek związanych z niedostateczną wiedzą, a skończywszy na braku czasu. Warto jednak zdecydować się na taki krok – zaprocentuje to w przyszłości.

Edukacja finansowa dzieci – na czym polega?

W edukacji finansowej – szczególnie najmłodszych dzieci – wcale nie chodzi o to, aby przedstawiać wyłącznie „suchą” teorię. Prezentowanie definicji różnych pojęć związanych z tą tematyką mija się z celem – dziecko i tak niewiele z tego zapamięta.

Teoria w przystępnej formie

Dziecko musi poznać podstawy związane z finansami, jednak przyswajanie wiedzy musi przyjąć ciekawą formę. Warto zatem:

  • czytać artykuły zamieszczane w Internecie,
  • czytać książki finansowe przeznaczone dla dzieci.

Wiedzę możesz przekazywać również w ramach rozrywki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby o pieniądzach porozmawiać w trakcie zabawy w sklep. Ciekawą opcją są też gry o odpowiedniej tematyce, które mogą zainspirować do rozmowy na temat finansów.

Praktyka niezwykle ważna

Sama teoria, nawet przyswojona w formie zabawy, na niewiele się zda. Ogromną rolę odgrywa praktyka, dzięki której dziecko może zdobyć doświadczenie. Co możesz zrobić?

  • Pomyśl o kieszonkowym – dawaj je regularnie, dzięki czemu pociecha będzie faktycznie zarządzała swoim budżetem. W ten sposób dziecko może nauczyć się, jak racjonalnie wydawać pieniądze i co się stanie, gdy wszystkie środki zostaną wykorzystane w krótkim czasie.
  • Zachęć do wspólnego planowania zakupów – określ konkretny budżet, w oparciu o który należy zrobić zakupy. Dzięki temu dziecko będzie miało świadomość, że niekiedy zachodzi konieczność dokonywania wyboru między produktami pierwszej potrzeby a produktami zbędnymi. 

Konto w banku dla dziecka – czy to konieczne?

Powszechnie uważa się, że konto w banku dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów wspierających edukację finansową. Dlaczego? W ten sposób pociecha może nie tylko korzystać ze zgromadzonych na rachunku środków, ale również:

  • uczy się kontrolować wydatki,
  • poznaje korzyści związane z oszczędzania.

Dobrym przykładem może być Konto Click dostępne w Toyota Banku. Jest to młodzieżowy rachunek, które pozwala nie tylko na monitorowanie swoich wydatków, ale również efektywne oszczędzanie – i to podwójne. Samo konto osobiste jest oprocentowane, a dodatkowo istnieje możliwość założenia Konta Oszczędnościowego Super Click z oprocentowaniem do 1,5% w skali roku.

Pamiętaj! Choć nie masz wpływu na to, jakie decyzje finansowe będzie podejmować twoje dziecko w przyszłości, już od najmłodszych lat możesz pomagać w kształtowaniu odpowiednich nawyków. Zapewnij mu więc swoje wsparcie, jednocześnie dając też odpowiedni przykład swoimi działaniami w tym zakresie.