Zakupy online

Jak wygodnie i bezpiecznie robić zakupy online?

17 kwietnia 2023

Aż 77% Polaków robi zakupy za pośrednictwem Internetu. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z zakupami online. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć, by uchronić się przed kradzieżą pieniędzy przez cyberprzestępców.

Jak wynika z raportu E-commerce w Polsce 2022, głównymi czynnikami motywującymi do zakupów internetowych są:

  • dostępność sklepów przez całą dobę (75%), 
  • brak konieczności udania się do sklepu (74%), 
  • atrakcyjniejsze ceny w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi (67%) . 

Aby w pełni wykorzystać zalety robienia zakupów online, warto zadbać o kwestie bezpieczeństwa. 

Bezpieczne zakupy online – o czym trzeba pamiętać?

Nie musisz rezygnować z wygody robienia zakupów przez Internet, jeśli zadbasz o bezpieczeństwo. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, gdy korzystasz z oferty e-sklepów, a ryzyko kradzieży pieniędzy ograniczysz do minimum.

1. Korzystaj wyłącznie z zaufanych urządzeń

Kiedy robisz zakupy przez Internet, dokonuj ich za pomocą zaufanego urządzenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na komputerze nie zostało zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

2. Nie korzystaj z otwartej sieci WiFi

Kiedy dokonujesz zakupów internetowych i płacisz online, nie korzystaj z otwartej sieci WiFi. Dlaczego? Nie masz pewności, kto ją udostępnia i kto z niej korzysta (może to być cyberprzestępca). To zwiększa ryzyko utraty wrażliwych danych, podawanych podczas finalizowania transakcji za zakupy.

3. Wybieraj sprawdzone sklepy internetowe

Zanim dokonasz zakupu, sprawdź wiarygodność sprzedawcy. Upewnij się, że sklep działa od dłuższego czasu, a w sieci nie ma na jego temat negatywnych opinii.

4. Sprawdź, czy strona www sklepu ma zabezpieczenia

Chodzi o certyfikat, który znajdziesz w pasku przeglądarki – pod symbolem kłódki. Pamiętaj jednak, że zamknięta kłódka wcale nie oznacza bezpieczeństwa połączenia – musisz sprawdzić, czy otrzymany certyfikat faktycznie należy do sklepu.

5. Wybieraj znanych operatorów płatności

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na dostępne metody płatności. Jeżeli sklep oferuje tylko przelew standardowy, powinno to wzbudzić twoją czujność. Obecnie sprzedawcy dają możliwość korzystania z różnych opcji, aby zapewnić większą wygodę dokonywania zakupów. Wybieraj wyłącznie zaufanych operatorów. Zwróć jednak uwagę, aby strona agenta rozliczeniowego była prawdziwa, a nie sfałszowana. Jak dokonać takiej weryfikacji? Adres URL zawsze powinien kończyć się nazwą domeny operatora.

Pamiętaj! Banki robią wiele, aby zabezpieczyć interesy swoich klientów. Jednak i ty musisz zadbać o to podczas dokonywania zakupów. Jeżeli zachowasz czujność, kupowanie przez Internet będzie nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.