Mężczyzna w samochodzie

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Poznaj praktyczne porady!

9 lipca 2021

Szykujesz się do zaciągnięcia kredytu samochodowego i chcesz mieć pewność, że bank wyda pozytywną decyzję? Jeszcze przed złożeniem wniosku możesz zwiększyć swoją szansę na uzyskanie finansowania. Wystarczy zadbać o jeszcze lepszą zdolność kredytową – parametr, który w znacznym stopniu wpływa na decyzję banku. Sprawdź, co możesz zrobić.

Mianem zdolności kredytowej określa się zdolność do terminowego regulowania miesięcznych rat w związku z zaciągniętym zobowiązaniem. To właśnie ona, w połączeniu z dobrą historią kredytową, jest najważniejszym czynnikiem decydującym o przyznaniu finansowania.

Jak poprawić zdolność kredytową – sprawdzone sposoby

Chociaż kredyt samochodowy przyznawany jest w oparciu o uproszczone procedury, nie każdy może liczyć na pozytywną decyzję wydaną przez bank. Można jednak zwiększyć swoje szanse na finansowanie, poprawiając zdolność kredytową.

  • Zwiększ wysokość dochodów

Wyliczanie zdolności kredytowej opiera się przede wszystkim na wysokości dochodów. Im wyższe miesięczne wpływy, tym większa szansa na otrzymanie finansowania. Jeśli masz możliwość, poszukaj dodatkowego zatrudnienia – niekoniecznie na umowę o pracę. Możesz podpisać umowę zlecenie czy umowę o dzieło – ważne jest jednak to, aby zachować ciągłość zatrudnienia przez co najmniej kilka miesięcy.

  • Zadbaj o odpowiednią formę zatrudnienia

Chociaż zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę jest dla banków najbardziej wiarygodną formą zatrudnienia, umowa o dzieło czy umowa zlecenie są również akceptowane. Należy jednak zadbać o to, aby utrzymać ciągłość zatrudnienia – najlepiej przez okres kilkunastu miesięcy.

  • Ogranicz koszty

Postaraj się ograniczyć wydatki do niezbędnego minimum. O ile trudno będzie zmniejszyć koszty stałe, o tyle z łatwością ograniczysz te związane ze spłatą innych zobowiązań. O ile to możliwe, spłać wcześniej zaciągnięte kredyty, zrezygnuj z karty kredytowej itp. Kwoty, które do tej pory przeznaczałeś na regulowanie zobowiązań, zostaną zaliczone do dochodu, co podniesie jego wysokość.

  • Wybierz kredyt z niższą ratą miesięczną

Im niższa miesięczna rata, tym większa jest twoja zdolność kredytowa. Dlatego wybierz taki kredyt samochodowy, który nie będzie nadmiernym obciążeniem domowego budżetu. W te założenia doskonale wpisuje się kredyt niższych rat Toyota Easy z RRSO na poziomie 7,86%* dostępny w Toyota Banku, którego istotą jest spłata utraty wartości pojazdu, co przekłada się na niższe comiesięczne zobowiązanie w porównaniu ze standardowymi warunkami finansowania. Przewagą jest też możliwość uruchomienia kredytu przy wkładzie własnym już od 0%.

  • Zadbaj o historię kredytową

Chociaż historia kredytowa nie wpływa bezpośrednio na zdolność kredytową, jest uwzględniana przy wydawaniu decyzji kredytowej. Jeśli do tej pory spłacałeś zobowiązania w terminie, będziesz traktowany jako wiarygodny kredytobiorca. Jeśli nie masz jeszcze na swoim koncie żadnej pożyczki lub kredytu, zaciągnij zobowiązanie na niewielką kwotę lub weź sprzęt na raty. Dzięki temu pokażesz bankowi, że można ci zaufać.

Zdolność kredytową możesz poprawić na wiele różnych sposobów. Warto zadbać o wszystkie powyżej opisane elementy, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu samochodowego.