Konto oszczędnościowe

Jakie koszty mogą się wiązać z kontem oszczędnościowym?

14 sierpnia 2023

Dysponujesz nadwyżką finansową i chcesz, aby pieniądze "pracowały" na twój zysk? Pomyśl o koncie oszczędnościowym – produkcie finansowym, dzięki któremu masz szansę pomnożyć zgromadzone pieniądze. Wcześniej jednak warto sprawdzić, czy konta oszczędnościowe wiążą się z jakimiś opłatami.

Konto osobiste służy gromadzeniu środków, jednak nie umożliwia ich pomnażania. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z innych produktów, które pozwalają na wypracowywanie zysków. Z tego powodu wiele osób decyduje się na konta oszczędnościowe.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to nic innego jak oprocentowany rachunek bankowy. Umożliwia on pomnażanie wpłaconych pieniędzy, zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Po każdym skończonym cyklu rozliczeniowym odbywa się kapitalizacja odsetek, a zgromadzony kapitał powiększany jest o wypracowany zysk.

Warto pamiętać, że rachunek oszczędnościowy działa wyłącznie jako dodatek do konta osobistego. Oznacza to, że nie można go założyć bez rachunku podstawowego, jak to ma miejsce w przypadku lokaty bankowej. Tak jest na przykład w Toyota Banku, gdzie Konto Oszczędnościowe otwierane jest wraz z Kontem Osobistym, Moto Kontem lub Kontem Wspólnym.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rachunek, sprawdź ranking kont oszczędnościowych. Dzięki temu porównasz opcje i wybierzesz produkt, który na przykład ma promocyjne oprocentowanie oraz będzie dopasowany do twoich oczekiwań.

Czy założenie konta oszczędnościowego jest darmowe?

Zastanawiasz się, czy założenie rachunku oszczędnościowego jest darmowe? Ta kwestia jest zależna wyłącznie od wewnętrznej polityki konkretnego banku. Zwykle otwarcie konta pozwalającego na pomnażanie zysków jest bezpłatne.

Należy jednak mieć świadomość, że o ile założenie rachunku oszczędnościowego nie wiąże się z żadnymi opłatami, tak jego prowadzenie może wiązać się z prowizją. Jeśli jednak bank nie pobiera jej, wówczas warto sprawdzić koszt otwarcia i prowadzenia rachunku osobistego. W związku z tym, że oba rachunki są ze sobą powiązane, opłaty wynikające z podstawowego konta bankowego będą wpływały niejako na otwarte konto oszczędnościowe.

Co pomniejsza zyski na koncie oszczędnościowym?

Niewątpliwą zaletą kont oszczędnościowych jest bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy na tego typu rachunku można coś stracić? Odpowiedź na to pytanie można rozpatrywać w trzech aspektach.

 1. Strata kapitału i zysków

  Konto oszczędnościowe jest produktem finansowym, który nie wiąże się właściwie z żadnym ryzykiem utraty pieniędzy – nawet w obliczu ogłoszenia przez bank upadłości. Nie musisz się zatem obawiać utraty kapitału oraz wypracowanych odsetek. Oznacza to, że do twojej dyspozycji są wszystkie wpłacone przez ciebie pieniądze, powiększone o zysk.

  Warto przy tym podkreślić, że odsetki są gwarantowane. Bank wypłaca je zawsze na koniec cyklu rozliczeniowego (najczęściej w pierwszym dniu każdego kolejnego miesiąca).

  Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze będziesz mieć szansę na osiągnięcie maksymalnych zysków, jeśli na przykład wypłacisz z konta oszczędnościowego część pieniędzy. Wówczas odsetki będą naliczane proporcjonalnie – uwzględniony zostanie okres, w którym wszystkie środki były na koncie oraz okres, w którym na rachunku pozostało tylko część pieniędzy.
   
 2. Koszt konta osobistego a wysokość wypracowanych odsetek

  Ryzyko straty można rozpatrywać pod kątem kosztów rachunku osobistego i możliwych do wypracowania odsetek na rachunku oszczędnościowym. W jaki sposób?

  Na oszczędzaniu stracisz wówczas, gdy opłaty za prowadzenie konta osobistego będą wyższe niż zysk z powiązanego z nim produktu oszczędnościowego. Aby tego uniknąć, wybierz najlepsze konto oszczędnościowe dla siebie, czyli takie, które ma wysokie oprocentowanie konta oszczędnościowego i jest najlepiej dopasowane do twoich potrzeb. Unikaj na przykład takich ofert, w których bank będzie naliczał opłaty z tytułu posiadania rachunku osobistego.
   
 3.  Wypłaty z konta oszczędnościowego

  Samo konto oszczędnościowe jest darmowe, ale bank może pobierać prowizję za wypłatę środków. Im częściej będziesz to robić i im niższe będzie oprocentowanie standardowe, tym niższy będzie twój zysk. Może się też okazać, że nic nie zyskasz. Dzieje się tak, gdy wysokość wypracowanych odsetek jest znacznie niższa niż suma opłat za przelewy pieniędzy na inne rachunki bankowe (także na rachunki oszczędnościowe).

Podsumowując, rachunek oszczędnościowy daje gwarancję zysków i zapewnia bezpieczeństwo kapitału. Warto jednak przeanalizować dokładnie oferty takich kont, także pod kątem dodatkowych lub "pobocznych" opłat. Pomocne bywa skorzystanie z rankingu kont oszczędnościowych.

Ile kosztuje wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego?

Dużą przewagą kont oszczędnościowych jest stały dostęp do pieniędzy. Możesz je wpłacać w dowolnym momencie i z dowolną częstotliwością. Masz też możliwość ich wypłacania – zgodnie z własnymi potrzebami. Jednak musisz liczyć się z tym, że bank pobierze prowizję. Ile ona wyniesie?

Wszystko zależy od indywidualnych usług danego banku oraz wewnętrznej polityki. Często bywa tak, że pierwsza wypłata jest darmowa, a dopiero kolejne przelewy są płatne. Może być i tak, że bank pobiera z góry określoną kwotę i zwraca ją w całości, gdy nie doszło do żadnej wypłaty./

Prowizja za wypłatę pieniędzy z konta oszczędnościowego jest dodatkowym kosztem, to fakt. Warto jednak popatrzeć na to z drugiej strony – pobieranie opłat motywuje do tego, aby nie podejmować środków z rachunku bez wyraźnej potrzeby. Stanowi więc motywację do tego, aby trwać w swoim postanowieniu odkładania pieniędzy na konkretny cel.

Zdecyduj się na to, aby założyć konto oszczędnościowe, które ma korzystne oprocentowanie. Pozwoli to zminimalizować ewentualne koszty rachunku.