Artykuł: Jakie systemy wspomagające kierowcę warto mieć w aucie?

Jakie systemy wspomagające kierowcę warto mieć w aucie?

31 sierpnia 2021

Systemy wspomagające kierowcę zwiększają bezpieczeństwo podróżowania samochodem. Dowiedz się, jakie opcje warto rozważyć.

Systemy wspomagające kierowcę – które warto mieć? Przeczytaj nasz poradnik

Bezpieczeństwo podróżowania samochodem to priorytet, dlatego producenci pojazdów wprowadzają dodatkowe udogodnienia. Systemy wspomagające kierowcę stanowią ogromne udogodnienie, które zwiększa także komfort prowadzenia pojazdu. Sprawdź, które z nich warto faktycznie mieć.

Systemy wspomagające kierowcę zostały stworzone po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom oraz są w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadków. W zależności od rodzaju systemu, istnieje możliwość np. ułatwienia lub całkowitego skorygowania manewru wykonywanego przez kierowcę.

1. Monitorowanie martwego pola

Zmiana pasa ruchu nie zawsze jest bezpieczna z powodu istnienia tzw. martwego pola. Nieuważna jazda może zatem zakończyć się wypadkiem. Aby temu zapobiec, w samochodach instalowany jest system pozwalający na monitorowanie martwego pola. Zasada jego działania jest prosta – w lusterku bocznym pojawia się sygnał wówczas, gdy w martwym polu znajduje się obiekt. Dzięki temu manewr zmiany pasa staje się dużo bezpieczniejszy.

2. Asystent pasa ruchu

Asystent pasa ruchu to funkcja, która pozwala na monitorowanie pozycji samochodu względem pasa ruchu. W przypadku najechania na linię (ciągłą lub przerywaną) bez włączonego kierunkowskazu, system wysyła powiadomienie i dokonuje delikatnej korekty pozycji kierownicy.

Warto mieć świadomość, że – choć system ten ułatwia utrzymanie auta na pasie – nie ogranicza kontroli kierowcy. Nadal można najechać na linię, np. w momencie sprawdzania warunków do wyprzedzania.

3. Aktywny tempomat

Standardowy tempomat, którego funkcja ograniczała się wyłącznie do utrzymywania stałej prędkości auta, powoli odchodzi w zapomnienie. Nowoczesne samochody wyposażone są w system aktywnego tempomatu, który stanowi dużo większe udogodnienie. Pozwala bowiem na:

  • utrzymanie stałej prędkości,
  • automatyczne przyspieszanie,
  •  automatyczne hamowanie,
  • utrzymanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

4. Ostrzeganie o obiekcie z tyłu

Cofanie samochodu zaparkowanego tyłem bywa nie lada wyzwaniem – szczególnie przy ograniczonej widoczności. W takim przypadku łatwo przeoczyć nadjeżdżający samochód, rowerzystę czy pieszego. Z pomocą przychodzi system ostrzegania o obiekcie znajdującym się za autem – w momencie cofania auta. Jest to możliwe zarówno dzięki czujnikom oraz kamerze zainstalowanych z tyłu.

5. Asystent parkowania

W czasach, gdy liczba samochodów rośnie, a dostępność miejsc parkingowych nie zmienia się proporcjonalnie, przydaje się asystent parkowania. Park Assist to system, który – dzięki czujnikom oraz kamerom – ułatwia parkowanie. W trakcie wykonywania tej czynności kierowca nie jest zdany wyłącznie na własne umiejętności. Może posiłkować się np. obrazem przeniesionym z kamery przedniej lub cofania. Najnowsze modele pojazdów wyposażone w kamery 360o sprawiają, że parkowanie jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Wybierz swoją Toyotę z dogodną opcją finansowania

Współczesne samochody, które wykorzystują systemy wspomagające kierowcę, są w zasięgu możliwości finansowych. Z pomocą przychodzą różne opcje finansowania, dostępne np. w Toyota Banku.

Jeśli chcesz stać się posiadaczem nowoczesnej Toyoty, możesz zdecydować się na Kredyt niższych rat Easy w Toyota Banku (RRSO 7,86%). Na jego korzyść przemawiają m.in.:

  • raty niższe w porównaniu ze standardowym finansowaniem,
  • niska wpłata własna,
  • możliwość wymiany auta po 3-4 latach – bez konieczności angażowania środków własnych.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z naszym doradcą, aby stać się właścicielem Toyoty z systemami wspomagania kierowcy.