Ludzie na placu

Kiedy dojdzie przelew? ABC systemu Elixir

23 lipca 2021

Zlecanie przelewów to jedna z najczęściej wykonywanych czynności przez posiadaczy rachunków bankowych. Niektórym osobom szczególnie zależy na tym, aby środki dotarły na wskazane konto jak najszybciej, ale niekiedy trzeba na to czekać. Znaczenie ma tutaj system Elixir i wchodzące w jego skład wersje przelewów. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Czas, w którym przelew wychodzi z konta i trafia na wskazany rachunek bankowy, wcale nie jest wiedzą tajemną. Nie ma tutaj też żadnej przypadkowości. Wszystko jest dokładnie zaplanowane, a odpowiada za to specjalny system.

System Elixir – co to jest?

Mianem systemu Elixir określa się elektroniczny system rozliczeń między bankami. Do jego zadań zalicza się realizację przelewów, poleceń zapłaty itp. Zajmuje się realizacją operacji bankowych, które:

 • wykonywane są w polskich złotych
 • nie przekraczają kwoty 1 mln złotych
 • odbywają się między bankami należącymi do systemu.

Warto przy tym podkreślić, że nad prawidłowością przebiegu transakcji w tym systemie czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?

Nie jest tak, że pieniądze trafiają na konto bankowe odbiorcy w momencie dokonania przelewu przez ciebie – nawet, jeśli środki znikają z twojego rachunku. Niekiedy musi minąć nawet wiele godzin – wiele zależy od sesji Elixir.

Należy wiedzieć, że sesje Elixir księgowane są przez Narodowy Bank Polski trzy razy dziennie:

 • I sesja rozrachunkowa – odbywa się między 9:30 a 11:00
 • II sesja rozrachunkowa – odbywa w godzinach od 13:30 do 15:00
 • III sesja rozrachunkowa – odbywa się między 16:00 a 17:30.

Pamiętaj! Każdy z banków ustala własne sesje rozliczeniowe transakcji wychodzących i przychodzących. Muszą one być jednak zgodne z harmonogramem.

Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, kiedy dojdzie przelew wychodzący lub przychodzący, musisz sprawdzić, o której godzinie odbywają się poszczególne sesje.

W Toyota Bank przelewy wychodzące ELIXIR są realizowane:

 • Jeżeli zostały złożone do godziny 14:30 w dniu roboczym – tego samego dnia roboczego
 • Jeżeli zostały złożone po godzinie 14:30 w dniu roboczym – następnego dnia roboczego
 • Jeżeli zostały złożone w dniu wolnym od pracy – następnego dnia roboczego

Przelewy przychodzące ELIXIR są księgowane w godzinach:

 • I sesja – o 10:30
 • II sesja – o 14:30
 • III sesja – o 16:30.

Co to dla ciebie oznacza?

Przykład 1. Załóżmy, że czekasz na przelew, który wyszedł z innego banku o godzinie 9:30. Istnieje duża szansa, że pieniądze zostaną zaksięgowane na twoim koncie po 10:30 – o ile zlecenie przelewu odbyło się przed rozpoczęciem sesji w banku zleceniodawcy przelewu.

Przykład 2. Załóżmy, że wykonujesz przelew zewnętrzny o 17:00. W związku z tym, że przelew został zlecony po godzinie 14:30, dotrze on dopiero dnia następnego.

Godziny, w których realizowane są sesje Elixir dla przelewów standardowych, odgrywają ogromną rolę. Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby środki dotarły tego samego dnia – najlepiej w ciągu kilkunastu minut – możesz skorzystać z płatnych wersji. Elixir Express sprawia, że pieniądze zostaną zaksięgowane na wskazanym rachunku bankowym w krótkim czasie.