Monety

Konto bankowe.
Na jakie korzyści można liczyć?

16 października 2023

Konta osobiste są niezwykle popularnym produktem bankowym. Obecnie niemal każdy ma taki rachunek. Dzięki niemu można odbierać pensję, dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych czy korzystać z bankowej aplikacji mobilnej. Chcesz założyć konto, ale nie wiesz, jakie wybrać? Sprawdź, na jakie korzyści możesz liczyć i jakiego produktu szukać.

Konto osobiste – charakterystyka

Ten rodzaj konta nosi właściwą nazwę ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Założenie konta osobistego pozwoli ci sprawnie i wygodnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Jego otwarcie jest bardzo łatwe i zajmuje tylko chwilę, jeśli robisz to przez Internet. Do czego służy takie konto? Założenie rachunku pozwoli ci między innymi na:

  • wykonywanie i otrzymywanie przelewów,
  • dokonywanie płatności internetowych i stacjonarnych,
  • wypłaty z bankomatów.

Dodatkowo do każdego rachunku osobistego otrzymujesz swój unikalny numer konta bankowego.

Otwarcie i prowadzenie konta osobistego wiąże się również z wydaniem karty płatniczej. Możesz płacić nią w sklepach, przeprowadzać wypłaty gotówki z bankomatu oraz robić zakupy w internecie.

Obecnie każdy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest dostępny w ramach bankowości elektronicznej (konto internetowe). Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową banku i podasz swoje dane do logowania. Możesz tam wykonywać wiele różnych działań, takich jak przelewy natychmiastowe, sprawdzanie salda czy polecenie przelewu.

Koszty prowadzenia konta osobistego

Otwarcie konta osobistego najczęściej jest bezpłatne. Koszty prowadzenia takiego rachunku zależą natomiast od oferty konkretnego banku. Zwykle są one niskie (do kilkunastu złotych miesięcznie), a czasami prowadzenie konta jest całkowicie darmowe.

Konto Osobiste w Toyota Banku można otworzyć na korzystnych warunkach – założenie go jest bezpłatne, a do tego wypłata gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce jest darmowa (do 3 wypłat w miesiącu). Dodatkowo do twojej dyspozycji są bezpłatne konto oszczędnościowe z oprocentowaniem do 5% w skali roku. Możesz prowadzić konto online oraz otrzymać kartę do płatności bezgotówkowych.

Chcesz sprawdzić opłaty związane z prowadzeniem konta w innych bankach? Najlepszą metodą jest skorzystanie z rankingu kont osobistych. To porównanie wielu różnych ofert pomoże ci w podjęciu trafnej decyzji. Korzystając z tego narzędzia, szybko znajdziesz najlepsze konto bankowe, czyli takie, które spełni twoje oczekiwania.

Kto może założyć konto osobiste?

Konto osobiste to podstawowy produkt bankowy. Dlatego, aby je założyć, nie trzeba spełniać żadnych rygorystycznych wymogów. Można to zrobić w placówce banku lub (coraz częściej) online. Kto może korzystać z takiego rachunku płatniczego? Zwykle jedynym wymogiem jest bycie osobą pełnoletnią, choć coraz więcej banków umożliwia założenie rachunku także nastolatkom, a nawet dzieciom. Prowadzenie go jest bardzo proste, dlatego bez trudu poradzą sobie z tym także seniorzy.

Najlepsze konta osobiste to takie, które są intuicyjne w obsłudze oraz zapewniają najniższe opłaty za użytkowanie. Ranking kont osobistych pozwoli ci wybrać najlepszą opcję (nawet jeśli ma to być tylko dodatkowe konto osobiste).

Główne zalety konta bankowego

Warto zwrócić uwagę na opisane wyżej funkcjonalności rachunku osobistego, takie jak:

  • płatności przy użyciu karty debetowej,
  • szybkie przelewy krajowe do innego banku,
  • darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce,
  • możliwość wygodnego zarządzania finansami osobistymi.

To jednak nie wszystko. W wielu bankach masz także możliwość otwarcia konta walutowego, za pomocą którego realizujesz przelewy zagraniczne. Konto walutowe może być bardzo przydatne, jeśli na przykład pracujesz lub studiujesz za granicą.

Kolejną korzyścią jest możliwość założenia dodatkowego rachunku, jakim jest konto oszczędnościowe. Aby to zrobić, najpierw trzeba mieć podstawowy ROR, który można rozszerzyć o rachunek służący typowo do oszczędzania. Jest on oprocentowany, co znaczy, że do zgromadzonych środków pieniężnych bank dolicza odsetki. To świetny sposób, aby zabezpieczyć swoje oszczędności przed spadkiem wartości w wyniku inflacji.

Dlaczego warto mieć konto osobiste?

Konto osobiste jest podstawowym rachunkiem służącym do bieżących rozliczeń. Zdecydowanie warto je mieć, ponieważ ułatwia zarządzanie swoim budżetem. Banki oferują obecnie wiele wygodnych narzędzi do posługiwania się kontem bankowym. Można do tego wykorzystać na przykład bankowość internetową.

Dodatkowymi korzyściami z prowadzenia rachunku osobistego jest możliwość rozszerzenia go o kolejne produkty, takie jak walutowe konto bankowe czy rachunek oszczędnościowy. Za pomocą ROR można także korzystać z kantoru internetowego lub nawet zaciągnąć kredyt.

Jeśli chcesz znaleźć najlepsze konto, sprawdź, jakie warunki obowiązują w danym banku. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a otwarcie ROR czy dodatkowego rachunku oszczędnościowego niezwykle proste. Z pewnością znajdziesz idealną opcję dla siebie.