Gdzie trzymać oszczędności i dlaczego nie warto w domu?

Gdzie trzymać oszczędności i dlaczego nie warto w domu?

22 czerwca 2020

Oszczędzanie jest w modzie – na odkładanie środków decyduje się coraz większe grono Polaków. Zamiast jednak trzymać środki w przysłowiowej skarpecie, warto skorzystać z innych możliwości – bezpieczniejszych i pozwalających na pomnażanie zysków. Sprawdź, gdzie można ulokować środki.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, aż 36% rodaków odkłada pieniądze do przysłowiowej skarpety. Takie rozwiązanie nie jest korzystne – nie tylko z uwagi na szalejącą inflację, ale również ze względów bezpieczeństwa.

Oszczędzanie do skarbonki jest ryzykowne

Trzymanie w domu sporych oszczędności to ogromne ryzyko – szczególnie w momencie włamania. Gdy do tego dojdzie, w ciągu zaledwie kilku chwil można stracić cały swój dorobek.

Na tego typu sytuacje narażeni są nie tylko seniorzy, którzy często padają ofiarami wyłudzeń pieniędzy. Również osoby dużo młodsze mogą stracić oszczędności – wystarczy dosłownie chwila nieuwagi i zbyt duże zaufanie do obcych.

Odkładanie pieniędzy do skarbonki jest mało efektywne

Oszczędzanie w domu należy do metod mało efektywnych. Nie można bowiem skorzystać z przyrostu kapitału np. w oparciu o działanie mechanizmu procenta składanego. Ponadto stały dostęp do pieniędzy zachęca do niepotrzebnych wydatków.

Konto oszczędnościowe – bezpieczeństwo i skuteczność w jednym

Jeśli zależy Ci na efektywnym odkładaniu pieniędzy i bezpieczeństwie środków, wybierz konto oszczędnościowe. To popularny sposób na gromadzenie kapitału i stałe powiększanie go o wypracowane zyski.

Do atutów konta oszczędnościowego zalicza się m.in.:

  • pewność zysków – odsetki naliczane są zawsze, niezależnie od sytuacji na rynku finansowym
  • bezpieczeństwo kapitału – w razie upadłości banku nie tracisz ani złotówki.

Ponadto na korzyść przemawia większa motywacja do oszczędzania. Może zdarzyć się, że oprocentowanie tego typu rachunku rośnie wraz z kapitałem. Przykładem jest Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku, które daje aż do 2% w skali roku.

Konto oszczędnościowe – jak wybrać atrakcyjną opcję?

Wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego ma znaczenie – od decyzji będzie zależeć wysokość możliwych do wypracowania zysków. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Oprocentowanie

Im wyższe, tym większych zysków można się spodziewać. Bardzo często jest tak, że oprocentowanie rośnie wraz z powiększającym się kapitałem.

Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku, gdzie tam możesz otrzymać nawet 2% w skali roku – to szansa na ponadprzeciętne zyski. Nie da się ukryć, że działa to motywująco. Oprocentowanie zależne od kwoty oszczędności zachęca do systematycznego odkładania środków.

  • Opłaty za wypłatę pieniędzy

Z kapitału zgromadzonego na koncie oszczędnościowym możesz skorzystać w dowolnym momencie. Większość banków pobiera jednak opłatę, np. z góry, która jest zwracana, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie doszło do wypłaty. Czasami bezpłatny jest jeden przelew w miesiącu, a za kolejne trzeba już zapłacić.

  • Opłata za prowadzenie konta osobistego

Konto oszczędnościowe otwierane jest zawsze w ramach rachunku osobistego. I to właśnie ten podstawowy rachunek może generować spore koszty. Warto zatem sprawdzić, ile trzeba będzie zapłacić miesięcznie za prowadzenie konta – może się okazać się, że kwota przewyższy wysokość oszczędności.

Porównaj dostępne oferty i wybierz opcję najlepiej wpisującą się w Twoje oczekiwania.