Praca z laptopem i telefonem

Korzystanie z internetu w domu. Jak chronić swoje dane?

5 lipca 2022

Czy wiesz, że średnio co 1 minutę i 18 sekund nawet 18 osób pada ofiarą cyberprzestępców? Oszuści próbują wyłudzić nie tylko dane osobowe, ale i dane pozwalające zalogować się do systemu bankowości elektronicznej. Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane przed kradzieżą.

Czasami wystarczy na chwilę stracić czujność, aby utracić dane będące dla cyberprzestępcy źródłem cennych informacji. Konsekwencje tego mogą być dość dotkliwe – począwszy od kradzieży pieniędzy z konta osobistego, a skończywszy na zaciągnięciu zobowiązań pożyczkowych. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają zminimalizować to ryzyko.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z Internetu?

Nie musisz ograniczać korzystania z Internetu, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci. Wystarczy, że zapoznasz się z poniższymi wskazówkami, które pozwolą na ograniczenie ryzyka związanego z kradzieżą twoich danych.

Zainstaluj program antywirusowy

Program antywirusowy służy do wykrywania potencjalnie niebezpiecznych stron www, które odwiedzasz. Dzięki temu możesz uniknąć zainfekowania komputera poprzez nieświadomą instalację złośliwego oprogramowania, które np. będzie śledziło twoje poczynania w sieci lub będzie przekierowywało cię do fałszywych stron www.

Odwiedzaj strony zabezpieczone certyfikatem SSL

Certyfikat SSL stanowi potwierdzenie tego, że strona www zapewnia bezpieczeństwo szyfrowania przesyłanych danych. Jeżeli witryna nie ma takiego certyfikatu, symbol kłódki pojawiający się w pasku przeglądarki będzie otwarty lub przekreślony. To znak, że ze strony www lepiej nie korzystać.

Systematycznie zmieniaj hasło do bankowości elektronicznej

Masz konto osobiste? Co kilka miesięcy zmieniaj hasło do systemu bankowości elektronicznej. W przypadku Konta Osobistego z oferty Toyota Banku zrobisz to szybko – wystarczy się zalogować się do systemu i w ustawieniach dokonać modyfikacji.

Unikaj wielokrotnego wykorzystywania tych samych haseł

Zakładasz konta w sklepach internetowych lub w innych serwisach i zawsze – dla własnej wygody – ustalasz to samo hasło? To poważny błąd, który może kosztować cię utratę danych.

Do każdego konta warto mieć inne hasło – najlepiej mocno skomplikowane, abstrakcyjne. Takie będzie trudne do „sforsowania”. Jeśli nie jesteś w stanie wszystkich zapamiętać, zapisz je w bezpiecznym miejscu.

Unikaj klikania w podejrzane maile

Otrzymujesz maile nieznanego pochodzenia, które zachęcają do kliknięcia w link lub pobrania załącznika. Nigdy tego nie rób, ponieważ istnieje ryzyko, że w ten sposób pobierzesz złośliwe oprogramowanie.

Nie podawaj swoich danych do logowania do konta osobistego

Niektórzy otrzymują wiadomości mailowe – rzekomo od banku z prośbą o podanie danych do logowania do systemu transakcyjnego. Żadna instytucja nie wysyła takich maili, dlatego wiadomość należy zignorować – najlepiej usunąć.

Banki oraz wiele innych instytucji robią wszystko, aby korzystanie z Internetu wiązało się z jak najmniejszym ryzykiem wyłudzenia danych. Jednak i ty musisz pamiętać o zachowaniu ostrożności cokolwiek robisz w sieci.