Biała Corolla Cross

Kredyt na pierwszy samochód? Jak się przygotować do złożenia wniosku?

10 października 2022

Przymierzasz się do nabycia auta używanego, który zamierzasz sfinansować kredytem? Jeśli jest to twój pierwszy zakup, z pewnością masz wiele wątpliwości. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu samochodowego oraz jakich formalności należy dopełnić.

Kredyt samochodowy jest popularną formą finansowania wybieraną przez Polaków – także w przypadku aut używanych. Pozwala na nabycie pojazdu bez konieczności angażowania wszystkich oszczędności. Dzięki możliwości spłacania zobowiązania w ratach, domowy budżet nie jest obciążony.

Kredyt na pierwszy samochód – kto może go otrzymać?

O kredyt samochodowy mogą ubiegać się wszyscy zainteresowani. To czy go otrzymają zależy od ich indywidualnej sytuacji finansowej, która jest jednym z głównych kryteriów przyznawania zobowiązania.

Chociaż każdy bank działa w oparciu o indywidualną politykę wewnętrzną, najczęściej uwzględniane są:

 • stałe źródło dochodów,
 • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa,
 • historia kredytowa.

Oznacza to, że największą szansę na otrzymanie kredytu mają osoby:

 • otrzymujące wynagrodzenie za pracę (niekoniecznie z tytułu umowy o pracę), 
 • mające odpowiednio wysokie zarobki,
 • terminowo spłacający zaciągnięte zobowiązania kredytowe.

Jak zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu samochodowego?

Przed złożeniem wniosku o kredyt na samochód używany, warto się do tego przygotować. Zwiększy to szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Ważne jest, aby:

 • podnieść zdolność kredytową, np. poprzez spłatę kończących się zobowiązań kredytowych (w tym zadłużenia na karcie kredytowej)
 • postarać się o ustabilizowanie sytuacji finansowej, np. poprzez uzyskanie umowy o pracę na czas nieokreślony lub uzyskanie od pracodawcy zapewnienia o zachowaniu ciągłości zatrudnienia.

Pomóc może także wybór odpowiedniego finansowania, np. z niską miesięczną ratą. Taką możliwość daje m.in. Kredyt niższych rat Toyota Easy na używane auta dostępny w Toyota Banku (12,38 %). W tym przypadku rata wyliczana jest w oparciu o wartość rynkową samochodu, pomniejszoną o wpłatę własną i ostatnią ratę. Dzięki temu, że miesięczna rata jest niższa, mniejsza może być zdolność kredytowa osoby składającej wniosek.

O czym pamiętać, składając wniosek o kredyt samochodowy?

Wniosek o kredyt samochodowy to główny dokument, na podstawie którego bank wydaje decyzję o przyznaniu finansowania. Warto zatem upewnić się, że został on poprawnie wypełniony i zawiera wszystkie niezbędne informacje.

Upewnij się, że:

 • samochód używany spełnia kryteria stawiane przez instytucję finansową (np. w kwestii rocznika),
 • poniesiona przez ciebie wpłata własna jest zgodna z wymaganiami banku,
 • wszystkie dane zawarte we wniosku są wpisane poprawnie,
 • dysponujesz niezbędnymi oświadczeniami/zaświadczeniami wskazanymi przez bank.

Pamiętaj! Jeśli zdecydujesz się zaciągnąć kredyt samochodowy z oferty Toyota Bank niezbędne będzie zgłoszenie się do salonu Toyoty. Dealer pomoże w dopełnieniu wszystkich formalności oraz za jego pośrednictwem złożysz wniosek.