Lokata jako prezent dla dziecka. Sprawdź, dlaczego warto tak inwestować

Lokata jako prezent dla dziecka. Sprawdź, dlaczego warto tak inwestować

21 grudnia 2018

Zbliża się ważna uroczystość dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, jaki podarunek mu sprawić? Pomyśl o lokacie długoterminowej – produkcie bankowym, który zaprocentuje w przyszłości. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Lokaty długoterminowe to produkty bankowe, dzięki którym można pomnażać zgromadzony kapitał – bez żadnego ryzyka. Po spełnieniu warunków umowy, bank wypłaca zdeponowane środki wraz z naliczonymi odsetkami. Dzięki temu można uzyskać sporą kwotę – szczególnie, jeśli w grę wchodzi oszczędzanie w perspektywie długofalowej. Mając na uwadze, warto zastanowić się nad wręczeniem dziecku takiej lokaty w prezencie – będzie to doskonały upominek, który pozwoli zbudować finansowe zabezpieczenie.

Lokata jako forma inwestycji z myślą o dziecku – zalety

Szukasz pomysłu na prezent dla dziecka – takiego, który zaowocuje w przyszłości? Lokata długoterminowa to korzystne rozwiązanie, niezależnie od okazji. Świetnie sprawdzi się zarówno jako prezent z okazji chrzcin, komunii, bierzmowania, 18. urodzin czy ślubu.

Lokata bankowa niesie za sobą wiele korzyści, wśród których wymienić można m.in.:

  • wysoki poziom bezpieczeństwa kapitału – wypłacany jest on w całości niezależnie od sytuacji na rynku finansowym, czy nawet kondycji banku,
  • gwarancję zysków – do kapitału doliczane są odsetki, których wysokość zależy od oprocentowania; jedyną sytuacją, kiedy bank nie wypłaca zysków, jest niedotrzymanie warunków umowy,
  • zamrożenie środków na dłuższy czas – dzięki temu nie kuszą, aby je wykorzystać na zupełnie inny cel.

Decydując się na prezent w formie lokaty, dziecko otrzymuje solidne zabezpieczenie finansowe. Pozyskany kapitał może posłużyć, np. do opłacenia studiów, organizacji ślubu, zakupu samochodu czy mieszkania itp.

Jak wybrać dobrą lokatę długoterminową?

Od wyboru odpowiedniej lokaty długoterminowej zależy opłacalność inwestycji. Istotną rolę odgrywa nie tylko wysokość oprocentowania, ale również wiele innych czynników.

Chcąc wybrać korzystną lokatę, warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • czas trwania umowy,
  • wysokość oprocentowania,
  • częstotliwości kapitalizacji odsetek,
  • minimalną i maksymalną kwotę depozytu,
  • warunki dodatkowe.

Duże znaczenie może mieć ten ostatni aspekt. Niektóre banki proponują wysokie oprocentowanie lokat, np. wyłącznie nowym klientom, tylko na nowe środki czy po założeniu rachunku bankowego.

Warto przy tym pamiętać, że lokaty mogą zakładać wyłącznie osoby pełnoletnie wykazujące zdolność do czynności cywilnoprawnych. W przypadku młodszych dzieci, decyzję o założeniu lokaty i wypłacie środków podejmują wyłącznie rodzice/ opiekunowie.