Zagrożenia sieci Wi-Fi

Na co uważać korzystając z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi?

3 czerwca 2024

Publiczne sieci Wi-Fi można spotkać w wielu miejscach – w galerii handlowej, w hotelu, kawiarni, czy na lotnisku. Dzięki nim można szybko (i bezpłatnie) połączyć się z Internetem. Zachowaj jednak ostrożność, bo korzystanie z takich sieci może cię narazić na atak cyberprzestępców. Na co uważać i czego nie robić? Sprawdź.

Publiczna sieć internetowa – dlaczego może być niebezpieczna?

Warto podkreślić, że niestety każda ogólnodostępna sieć Wi-Fi może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców. Przesyłanie ważnych danych za pomocą publicznych sieci jest bardzo ryzykowne. Wyjaśniamy dlaczego.

Cyberprzestępcy mogą wykraść dane internautów na dwa podstawowe sposoby:

 • korzystając z istniejącej sieci,
 • rozstawiając własne routery.

Z twojego punktu widzenia nie ma znaczenia, która z metod oszustwa zostanie wykorzystana. Ważne jest jednak to, że łącząc swoje urządzenie z taką siecią, narażasz się na poważne zagrożenie.

Cyberprzestępcy wykorzystują wiele różnych metod, których celem jest wykradanie danych przesyłanych przez internautów. Oczywiście najbardziej interesujące są dla nich informacje związane z transakcjami finansowymi, dane osobowe oraz hasła do logowania. Taka kradzież może się zdarzyć, niezależnie od tego, jaka metoda (z dwóch podanych wyżej) zostanie zastosowana przez oszusta.

Drugi przypadek, czyli rozstawienie własnych routerów, jest niebezpieczniejsze dla użytkowników, ponieważ przestępca jest administratorem stworzonej przez siebie sieci. To znaczy, że ma pełny dostęp do danych internautów. Nie musi łamać żadnych zabezpieczeń, a wykradzenie haseł, czy loginów jest dużo prostsze.

Gdzie zachować szczególną ostrożność?

Publiczne sieci Wi-Fi są dostępne dla użytkowników w wielu miejscach. Szczególną uwagę należy zachować tam, gdzie panuje duży ruch, a korzystanie z ogólnodostępnego Internetu jest popularne. Chodzi o miejsca, takie jak:

 • kawiarnie i restauracje, 
 • dworce, 
 • lotniska, 
 • hotele,
 • galerie handlowe.

Jeśli chcesz skorzystać z sieci w jednym z takich miejsc, zastanów się, czy naprawdę warto. Korzystaj z nich tylko w ostateczności, korzystanie z mediów społecznościowych może poczekać.

Jak się chronić przed kradzieżą danych przez sieć Wi-Fi?

Nie zawsze da się zrezygnować z używania publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli więc musisz połączyć się z Internetem, zadbaj o to, by było to jak najbardziej bezpieczne. Jak można to zrobić?

Zastosuj poniższe wskazówki.

 1. Korzystaj z sieci Wi-Fi, które są zabezpieczone szyfrowaniem WPA2 (informacje na ten temat znajdziesz w szczegółach danej sieci).
 2. Używaj VPN-a, czyli protokołu zwiększającego bezpieczeństwo. Jest to usługa, która chroni twoje połączenie internetowe oraz prywatność online, i pozwala bezpiecznie korzystać z sieci Wi-Fi, m.in. ukrywając numer IP twojego urządzenia.
 3. Unikaj korzystania z sieci, które nie mają żadnych zabezpieczeń, np. nie wymagają nawet podania hasła. 
 4. Sprawdź w ustawieniach swojego urządzenia, czy nie ma włączonego automatycznego łączenia się z Wi-Fi (nie jest to wskazane).
 5. Ustaw silne hasła do logowania i najlepiej przechowuj je w menadżerze haseł. 
 6. Używaj oprogramowania antywirusowego. 
 7. Korzystaj wyłącznie ze stron z protokołem https – dotyczy to głównie tych, które wymagają podania jakichkolwiek danych. Dodatkowo przed podaniem danych sprawdź, klikając w symbol kłódki, dla kogo został wystawiony certyfikat bezpieczeństwa. Czy właściciel certyfikatu jest zgodny ze stroną na jakiej się znajdujesz.
 8. Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Może pomóc to ochronić twoje konto internetowe, nawet jeśli twoje hasło zostanie skradzione. Na czym to polega? Jest to procedura „podwójnego sprawdzania”, czy naprawdę jesteś osobą, za którą się podajesz. Logując się na konta, będziesz musiał podać dodatkowe dane, np. kod wysłany sms-em na twój telefon. 
 9. Pamiętaj również o regularnym aktualizowaniu oprogramowania urządzeń, z których korzystasz. Przestępcy wykorzystują luki w oprogramowaniu, by zdobyć dostęp do twoich danych. Producenci tych programów nieustannie je ulepszają, by zapobiec takiemu działaniu. 
 10. Nie zapominaj też o zaporze internetowej (firewall). Chroni ona sprzęt oraz oprogramowanie przed dostępem nieuprawnionych osób. 

Czego nie robić za pomocą publicznej sieci Wi-Fi?

Twoje dane są szczególnie zagrożone, jeśli wykonujesz na swoim urządzeniu pewne czynności. O ile samo przeglądanie stron, czy oglądanie filmów nie powinno narazić cię na atak, to logowanie, np. do bankowości mobilnej, już niestety tak.

Jeśli więc korzystasz z publicznego Wi-Fi, postaraj się nie wykonywać poniższych działań lub ograniczyć je do absolutnego minimum:

 • wysyłanie ważnych, np. służbowych maili, 
 • dokonywanie transakcji finansowych, np. przelewów, płatności z podawaniem numeru karty płatniczej, 
 • logowanie się na konta, np. konta Google, mediów społecznościowych, czy poczty e-mail,
 • podawanie danych osobowych, np. w formularzach na stronach, 
 • przesyłanie poufnych wiadomości, istotnych plików (tekstowych, zdjęć itp.)

Im rzadziej będziesz podejmować takie działania, tym mniejsze ryzyko, że cyberprzestępca przejmie twoje dane i wykorzysta je w nielegalny sposób. Co zrozumiałe, nie zawsze da się całkowicie uniknąć korzystania z sieci w publicznych miejscach. Natomiast logowanie do mediów społecznościowych, czy przesłanie poufnej wiadomości najczęściej może poczekać.