Toyota Aygo

Na czym polega kredyt balonowy na samochód?

4 maja 2023

Chcesz kupić nowe auto, ale wyłącznie przy wsparciu banku? Rozważ kredyt samochodowy, dzięki któremu nie będziesz nadmiernie obciążać swoich domowych finansów. Weź pod uwagę nie tylko klasyczną formę finansowania, ale również kredyt balonowy. Sprawdź, na czym on polega i czy jest to opcja korzystna również dla ciebie.

Zakup pojazdu to spory wydatek niezależnie od tego, czy decydujesz się na samochód nowy, czy używany. Między innymi z tego powodu wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyt w banku. To popularna opcja na sfinansowanie zakupu pojazdu, ponieważ pozwala na zachowanie płynności finansowej. Trzeba jednak wybrać kredyt na samochód, który wpisuje się w potrzeby kredytobiorcy, czyli twoje.

Dlaczego nie kredyt gotówkowy na samochód?

Są osoby, które kupują auto, korzystając z kredytu gotówkowego, ponieważ nie chcą, aby bank był współwłaścicielem auta. Jednak taka opcja nie jest opłacalna. Powód jest prosty: całkowity koszt kredytu jest z reguły dużo wyższy w porównaniu do kredytu samochodowego. A przecież każdy z nas chciałby wybrać najtańszy kredyt samochodowy.

Jeżeli więc chcesz, aby:

  • kwota kredytu do spłaty była jak najniższa,
  • miesięczna rata nie obciążała budżetu,

zrezygnuj z kredytów gotówkowych na rzecz kredytów samochodowych. Do wyboru masz nie tylko klasyczny kredyt na samochód. Ciekawą opcją jest też kredyt z ratą balonową, czyli finansowanie, które w ostatnim czasie cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Kredyt balonowy – o co w nim chodzi?

Spośród dostępnych rodzajów kredytów samochodowych wyróżnia się kredyt z ratą balonową. Chociaż nie jest żadną nowością, to dopiero od niedawna zyskał na popularności. A to za sprawą m.in. Kredytu niższych rat Toyota Easy dostępnego w Toyota Banku (RRSO 9,76% w ofercie promocyjnej  „Kredyt Toyota Easy Wiosna”, aktualne na dzień 14.05.2023 r.). Jaka jest istota tego finansowania?

Kredyt balonowy – podobnie jak każdy inny standardowy kredyt samochodowy – polega na comiesięcznej spłacie rat w zamian za sfinansowanie konkretnego celu. W tym przypadku przedmiotem kredytowania jest samochód nowy lub używany. Decydując się na tego rodzaju finansowanie, możesz liczyć na dużo mniejsze raty kredytu samochodowego. O ile niższe? Nawet o 40% w porównaniu do standardowego kredytu oferowanego przez Toyota Bank. Nie musisz się więc obawiać, że nadwyrężysz domowe finanse.

Warto przy tym podkreślić, że – podobnie jak w przypadku klasycznego kredytu na samochód – bank proponuje różnego rodzaju zabezpieczenie kredytu, np. cesję z polisy AC (polisy autocasco). Warto wiedzieć, że w związku ze zmianą prawa, depozyt karty pojazdu nie jest już praktykowany.

To, co wyróżnia tego typu kredyty samochodowe, jest rata balonowa uiszczana jako ostatnia, na zakończenie umowy kredytowej.

Rata balonowa – co to znaczy?

Rata balonowa to inaczej tzw. rata wykupowa. Jest ostatnią ratą spłacaną przez kredytobiorcę. Charakteryzuje się wysoką wartością – rzędu nawet 30-40% wartości pojazdu. Dlaczego tak dużo? Wpływa na to wiele czynników, m.in.:

  • niski wkład własny – dzięki czemu kredyt samochodowy jest dostępny bez ponoszenia dużych kosztów na samym początku finansowania,
  • niska rata – obowiązująca przez cały okres spłaty.

Warto przy tym pamiętać, że raty balonowej wcale nie musisz spłacać. Możesz wybrać jeden z dostępnych scenariuszy zakończenia umowy kredytowej. Opcją jest np. wymiana pojazdu na nowy bez angażowania środków własnych. Jest to możliwe za sprawą gwarancji odkupu auta przez dealera.

Kredyt balonowy – wady i zalety

Zastanawiasz się nad zaciągnięciem balonowego kredytu samochodowego oferowanego w tzw. bankach kierowców? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ wszystkie "za" i "przeciw".

Minusem tej formy finansowania jest przede wszystkim wysoka rata balonowa. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje kilka sposobów jej uregulowania, co akurat jest zaletą. Pozostałe plusy to m.in.:

  • niskie kwoty spłaty zobowiązania miesięcznego,
  • krótki okres kredytowania,
  • opcja wymiany auta na nowe bez ponoszenia dodatkowych wydatków.

Pamiętaj, dokładnie określ swoje potrzeby, a następnie porównaj oferty banków. Weź przy tym pod uwagę oprocentowanie kredytu samochodowego (uwzględniona powinna zostać też rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO) oraz formalności pozwalające na uzyskanie kredytu samochodowego. Gdy znajdziesz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb, złóż wniosek do banku i oczekuj decyzji kredytowej.

Kredyt na samochód z ratą balonową – komu opłaca się go wziąć?

Interesujesz się kredytem samochodowym i zastanawiasz się nad opłacalnością tego typu finansowania? Kredyt z ratą balonową powinny rozważyć osoby, które:

  • chcą płacić niskie raty,
  • nie dysponują dużą gotówką na wpłatę własną,
  • w dość krótkim czasie zamierzają zmienić auto na kolejne.

W przypadku kredytu balonowego często obowiązują uproszczone procedury przyznawania finansowania. Jednak bank udzieli kredytu wyłącznie wtedy, gdy masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową.
Pamiętaj! Zakup samochodu na kredyt z ratą balonową może być opłacalny. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, porównaj dostępne możliwości. W analizie pomoże ci aktualny ranking kredytów samochodowych.