Schemat

Najbezpieczniejsze sposoby zapłaty za internetowe zakupy

22 lipca 2022

Coraz więcej Polaków korzysta z oferty sklepów internetowych, co wiąże się z płatnościami online. Wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy różnymi metodami próbują wyłudzić nie tylko dane, ale i dokonać kradzieży pieniędzy. Jak się przed tym uchronić? Sprawdź, jakie sposoby zapłaty za internetowe zakupy uważane są za najbezpieczniejsze.

O ile jeszcze kilkanaście lat temu wielu sprzedawców – jako formę płatności – oferowało przelew tradycyjny, o tyle obecnie sporo się w tym zakresie zmieniło. Na rynku działa kilku operatorów płatności, dzięki którym za zakupy w sklepach online można płacić szybko i wygodnie.

Płatności za zakupy – bezpieczne metody

Dokonując płatności w sklepach internetowych, do wyboru masz wiele sposobów. Warunek jest tylko jeden – musisz mieć aktywne konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej. Może to być Konto Osobiste dostępne w Toyota Banku – bezpłatne, z opcją otrzymania karty płatniczej umożliwiającej dokonywanie płatności.

Pay-by-link

To najpopularniejsza metoda, znana również jako e-przelew. Istotą jest natychmiastowe przekazanie środków sprzedawcy, co przyspiesza proces realizacji zamówienia. 
Aby dokonać płatności, należy wybrać „swój” bank z listy w celu zalogowania się do systemu bankowości elektronicznej. Formularz przelewu jest automatycznie wypełniony – wystarczy tylko kliknąć i potwierdzić transakcję.

BLIK

Jest to niezwykle szybka płatność online, która polega na wygenerowaniu kodu i wpisaniu go w odpowiednie pole. Następnie zachodzi konieczność potwierdzenia transakcji – zwykle z poziomu aplikacji mobilnej (poprzez wpisanie kodu PIN).

Płatność za pobraniem

To opcja najbezpieczniejsza, ponieważ klient dokonuje płatności za zakupy dopiero w momencie ich odbioru. Wiąże się to jednak z koniecznością dysponowania gotówką (najlepiej odliczoną), wyższymi kosztami przesyłki oraz ograniczonymi formami dostawy.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo płatności internetowych?

Tak naprawdę każda metoda płatności za internetowe zakupy będzie bezpieczna, jeśli zachowasz ostrożność. O czym należy pamiętać?

Zakupów dokonuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach

Wybieraj te sklepy internetowe, które cieszą się dobrymi opiniami i są wiarygodne. Upewnij się, że w zakładce „kontakt” pojawiają się dane takie jak np. adres firmy, numer telefonu, NIP, REGON (pozwoli to na weryfikację tego, czy dany sklep faktycznie istnieje). Z ostrożnością patrz na sprzedawców oferujących bardzo niskie ceny – dużo niższe w porównaniu z innymi sklepami.

Sprawdzaj bezpieczeństwo strony internetowej

Zanim dokonasz jakiejkolwiek płatności online, sprawdź bezpieczeństwo witryny. Upewnij się, czy pojawia się certyfikat SSL w pasku przeglądarki. Jeśli kłódka jest przekreślona lub otwarta, zamknij stronę internetową.

Zanim potwierdzisz transakcję, zweryfikuj dane

Dokładnie przeczytaj komunikat, który pojawia się w serwisie transakcyjnym banku lub aplikacji mobilnej. Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz potwierdzić transakcję inną niż dokonywana przez ciebie. Sprawdź, czy zgadza się kwota przelewu oraz nazwa sklepu, w którym dokonujesz zakupów.

Pamiętaj! Ostrożności nigdy za wiele – nawet, jeśli korzystasz z bezpiecznych metod płatności. Im większą czujnością się wykażesz, tym mniejsze ryzyko utraty środków podczas zakupów internetowych.