Mężczyzna z dokumentem

Nieprzewidziane wydatki? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić

30 września 2022

Nieprzewidziane wydatki mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli twój miesięczny plan budżetowy uwzględnia takie awaryjne sytuacje, jesteś w dobrym położeniu. Problem może pojawić się wówczas, gdy nie jesteś w stanie szybko pokryć tych nieprzewidzianych wydatków. Jak postąpić w takiej sytuacji? Poznaj kilka wskazówek.

Nieprzewidziane wydatki mają niejedno imię. Chociaż kojarzone są głównie z awariami sprzętu domowego, koniecznością przeprowadzenia szybkiego remontu czy podjęcia leczenia, do tego grona zalicza się również regularne płatności wykonywane z mniejszą częstotliwością. Mowa m.in. o wykupieniu ubezpieczenia komunikacyjnego, niedopłacie podatku, nieoczekiwanej imprezie rodzinnej.

Jak zapanować nad niespodziewanymi wydatkami?

Niespodziewanym wydatkom trudno zapobiec, ale można sobie z nimi skutecznie poradzić. Jest na to kilka sposobów – wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużej mierze od aktualnej sytuacji finansowej.

 1. Utworzenie funduszu awaryjnego

  Jednym z najlepszych sposobów na podołanie niespodziewanym wydatkom jak utworzenie rezerwy w domowym budżecie. Taki fundusz awaryjny pozwoli na bezproblemowe pokrycie niezbędnych kosztów – bez nadmiernego obciążania bieżącego budżetu.

  To, ile powinien wynosić taki fundusz awaryjny, zależy wyłącznie od ciebie. Możesz jednorazowo wpłacić większą kwotę lub dokonywać comiesięcznych przelewów. Ta druga opcja jest bardziej polecana – łatwiej jest bowiem wygospodarować np. 50 zł miesięcznie niż od razu wpłacić 5000 zł.

 2. Pomyśl o aktywowaniu karty kredytowej

  Karta kredytowa to specyficzna forma kredytu bankowego, z której można korzystać zgodnie z własnymi potrzebami (systematycznie lub tylko doraźnie). Możesz więc potraktować ją jako narzędzie, za pomocą którego – gdy zajdzie taka konieczność – pokryjesz niespodziewane wydatki.

  Karta kredytowa daje dostęp do dodatkowych środków z odroczonym terminem płatności i nawet bez odsetek (o ile ze spłatą „wyrobisz się” w okresie bezodsetkowym).
   
 3. Skorzystaj z pożyczki bankowej

  Zaciągnięcie pożyczki bankowej pozwoli na pokrycie większych wydatków, zaś samą płatność będzie można rozłożyć w czasie. To opcja opłacalna wówczas, gdy nie chcesz nadmiernie obciążać domowych finansów. Na jej korzyść przemawia również wysoka kwota – Pożyczka (RRSO 16,49%) dostępna w ofercie Toyota Banku to nawet do 80 000 zł na dowolny cel. 
   
 4. Wykup ubezpieczenie 

  Ubezpieczenie, samo w sobie będzie wiązało się z dodatkowym kosztem, jednak w ramach polisy otrzymasz wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Dzięki temu – zamiast pokrywać wydatek z własnej kieszeni – otrzymasz świadczenie od towarzystwa ubezpieczeniowego.

  W zależności od rodzaju i zakresu polisy, możesz liczyć m.in. na:
 • zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji, 
 • zwrot kosztów poniesionych na wykonane badania zdrowotne, 
 • świadczenie w razie nieszczęśliwego wypadku itp. 

  Od nieprzewidzianych wydatków ciężko ci będzie uciec – prędzej czy później zaczną dotyczyć i ciebie. Dlatego warto się przygotować, aby nawet niewielki koszt nie stanowił nadmiernego obciążenia domowych finansów.