Biała Toyota na wzgórzu

Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie auta?

29 listopada 2022

Ubezpieczenie samochodu pozwala uzyskać finansowe zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Jednak z powodu kosztów nie wszyscy decydują się na pełną ochronę. Dowiedz się, od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie auta i sprawdź, jak można sfinansować ten wydatek.

Właściciele pojazdów mają do dyspozycji ubezpieczenie komunikacyjne w szerokim zakresie. Poza obowiązkowym OC mogą wykupić również polisę autocasco czy NNW, a nawet assistance. Jednak większość kierowców pozostaje przy podstawowej ochronie, ponieważ już samo OC może sporo kosztować. Ubezpieczenie AC jest znacznie droższe, dlatego najrzadziej wybierane.

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego

Każda firma ubezpieczeniowa ustala wysokość składki indywidualnie dla danego kierowcy. Bierze pod uwagę wyłącznie ryzyko ubezpieczeniowe. Jest ono rozumiane jako prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego, co dla ubezpieczyciela będzie oznaczać konieczność poniesienia kosztów związanych z likwidacją szkody.

Przy ustalaniu ceny ubezpieczenia auta zasada jest prosta: im wyższe ryzyko ubezpieczeniowe, tym wyższej składki można się spodziewać.

Chociaż czynniki odpowiadające za ryzyko ubezpieczeniowe mogą mieć różny udział w cenie polisy komunikacyjnej, zwykle największy wpływ mają:

  • wiek kierowcy,
  • data wydania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania,
  • marka i rocznik pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj silnika.

W przypadku AC uwzględniane są również:

  • wartość pojazdu,
  • stosowane zabezpieczenia antykradzieżowe,
  • miejsce garażowania auta,
  • wersja wyposażenia samochodu. 

Znaczenie może mieć też aktualny stan licznika oraz szacowany przebieg w kolejnych 12 miesiącach. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę dotychczasową historię ubezpieczeniową, m.in. zniżki za bezszkodową jazdę, oddzielnie za OC i AC.

Tanie ubezpieczenie samochodu – czy warto?

Ubezpieczenie samochodu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że właściciele aut poszukują najtańszych rozwiązań. Jednak czy kierowanie się wyłącznie ceną znajduje uzasadnienie?

O ile w przypadku OC cena nie wpływa na zakres ochrony ani sumy gwarancyjnej, o tyle koszt AC uzależniony jest przede wszystkim od zakresu polisy. Wybór najtańszego autocasco może zatem skutkować niedostateczną ochroną, a co za tym idzie – odmową wypłaty świadczenia.

Jeśli chcesz mieć pewność, że uzyskasz optymalne zabezpieczenie w razie nieprzewidzianego zdarzenia drogowego, wybierz potrzebną polisę – bez oglądania się na koszty. Składkę możesz bowiem sfinansować w ramach programu Comfort Pay, dostępnego w ofercie Toyota Banku (RRSO 29,99%). Na czym to polega?

Istotą usługi jest możliwość rozłożenia płatności ubezpieczenia OC/AC na raty – z opcją odroczenia pierwszej wpłaty na 30 dni. Całość spłacasz w okresie 12 miesięcy, dzięki czemu polisa komunikacyjna nie stanowi dla ciebie żadnego obciążenia.

Przykład. Załóżmy, że za OC i AC musisz zapłacić 4 400 zł. Korzystasz z usługi Comfort Pay, rozkładając płatność na 12 równych rat. Miesięczne zobowiązanie wyniesie 421,62 zł*.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat finansowania ubezpieczenia OC/AC? Skontaktuj się z naszym doradcą.

* Reprezentatywny przykład dla kredytu Comfort Pay (wariant standardowy): Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 29,99%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 4400,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 5059,44 zł, oprocentowanie zmienne 9,99%, całkowity koszt kredytu 659,44 zł, w tym: prowizja 9,00% (396,00zł), opłata przygotowawcza 0,00 zł, odsetki 263,44 zł.; 12 miesięcznych rat równych w wysokości 421,62 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2022-10-13 na reprezentatywnym przykładzie.