Jak bezboleśnie oszczędzać? Przeczytaj nasz poradnik

Jak bezboleśnie oszczędzać? Przeczytaj nasz poradnik

2 listopada 2020

Coraz więcej Polaków myśli o zabezpieczeniu swojej sytuacji finansowej, jednak nie każdy wciela w życie swoje plany. Najczęstszą wymówką jest brak wolnych środków, które można byłoby odłożyć. Tymczasem praktyka pokazuje, że pieniądze znajdą się zawsze – trzeba tylko wiedzieć, jak bezboleśnie oszczędzać. Poznaj kilka wskazówek.

Gromadzenie pieniędzy wcale nie musi oznaczać nadmiernego obciążania domowych finansów. Wszystko da się pogodzić – niezależnie od tego, jak wysoką pensję dostajesz i ile masz wydatków. Pamiętaj, że wcale nie musisz zaczynać od odkładania kwot w setkach złotych. Małymi krokami dojdziesz do pokaźnych oszczędności.

1. Zrób analizę wydatków

Wolne środki znajdą się zawsze – o ile dokładnie przeanalizujesz swoje miesięczne wydatki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część pieniędzy wydajesz na rzeczy niepotrzebne lub nie do końca przemyślane. Bez części wydatków na pewno będzie można się obejść. Rzetelna analiza ponoszonych kosztów pozwoli wygospodarować co najmniej kilkadziesiąt złotych. I właśnie te środki możesz wykorzystać jako oszczędności.

2. Załóż konto oszczędnościowe

Trudno jest odkładać pieniądze, jeśli oszczędności mieszają się z bieżącymi środkami. Dlatego warto założyć konto oszczędnościowe, dzięki któremu oddzielisz oszczędności i jednocześnie pozwolisz im pracować. Motywacja do gromadzenia środków będzie tym większa, im wyższe oprocentowanie nakładane jest na większy kapitał.

Tak jest m.in. w Koncie Oszczędnościowym w Toyota Banku – utrzymując saldo na poziomie 50 000 - 400 000 zł. korzystasz z oprocentowania na poziomie 0,8% w skali roku.

3. Odkładaj mniejsze kwoty, ale częściej

Łatwiej jest pogodzić się z odkładaniem mniejszych kwot, np. 50 zł niż od razu wpłacać na konto oszczędnościowe 500 zł. Jeśli będziesz robić to częściej, szybko uzbierasz spory kapitał – nawet tego nie zauważysz, bo nie będzie to odczuwalne dla domowego budżetu.

4. Wpłatę na konto oszczędnościowe traktuj jako rachunek do zapłacenia

Za pośrednictwem konta osobistego opłacasz bieżące rachunki? za taki potraktuj również wpłatę na konto oszczędnościowe. Dzięki temu szybko dojdzie do zwiększenia zgromadzonego kapitału.

Najlepiej będzie, jeśli wpłaty na rachunek oszczędnościowy dokonasz w pierwszej kolejności. na pozostałe wydatki pieniądze znajdą się na pewno.

5. Większą kwotę zdeponuj na lokacie bankowej

Jeśli udało ci się zgromadzić większą kwotę, załóż lokatę bankową – szczególnie wtedy, gdy będzie oferowała wyższe oprocentowanie niż konto oszczędnościowe. Jednocześnie nie przestawaj wpłacać środków na rachunek – nic nie stoi na przeszkodzie, aby za jakiś czas znów założyć kolejną lokatę.

Odkładanie pieniędzy w celu finansowego zabezpieczenia przyszłości wcale nie musi wiązać się z mnóstwem wyrzeczeń. Jest to możliwe do osiągnięcia bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Zacznij od teraz.