Oszczędności na emeryturze

Pieniądze z emerytury lub renty – co z nimi robić?

8 marca 2023

Jesteś na emeryturze lub otrzymujesz świadczenie rentowe? Już teraz pomyśl o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości na najbliższe lata. Zacznij odkładać pieniądze, korzystając z bezpiecznych produktów finansowych. Z pomocą przychodzi konto oszczędnościowe oraz lokata bankowa. Sprawdź, dlaczego to dobry wybór.

Odkładanie pieniędzy i ich pomnażanie to niezwykle ważne działania, pozwalające zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość. Oszczędzać może każdy niezależnie od tego, jakie są źródła jego utrzymania oraz jak wysokie są otrzymywane świadczenia. Wystarczy bowiem systematycznie odkładać nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, aby – w długofalowej perspektywie – zgromadzić pokaźną kwotę. Grunt to wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego.

Czy pieniądze z emerytury warto trzymać w gotówce?

Wielu emerytów, zwłaszcza tych ze starszego pokolenia, trzyma swoje pieniądze w gotówce. Nie jest to dobre rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze, istnieje duże ryzyko kradzieży pieniędzy. Po drugie, odkładanie gotówki nie pozwoli na wypracowanie dodatkowych zysków.
Jeżeli więc emeryturę odbierasz bezpośrednio od listonosza lub na poczcie, czas to zmienić. W pierwszej kolejności otwórz rachunek bankowy, który da ci przepustkę do uruchomienia konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe – pierwszy krok w stronę pomnażania pieniędzy

Konto oszczędnościowe jest produktem bankowym powiązanym z rachunkiem osobistym. Jest kontem oprocentowanym, co pozwala na pomnażanie zgromadzonego na nim kapitału. Dzięki temu każdego miesiąca środki powiększają się o wypracowane odsetki. Są tym wyższe, im wyższe oprocentowanie zaproponowane przez bank.

Pamiętaj! Konto oszczędnościowe jest bezpiecznym produktem finansowym. Masz stały dostęp do zgromadzonych tam środków i możesz je dowolnie podejmować.

Założenie lokaty – wygeneruj jeszcze większe zyski

Kiedy uda ci się już zgromadzić większą kwotę, pomyśl o założeniu lokat bankowych. To bezpieczne produkty oszczędnościowe, które pozwalają na wypracowanie sporych zysków. Dzieje się tak dlatego, że najlepsze lokaty bankowe charakteryzują się wyższym oprocentowaniem, niż mają konta oszczędnościowe. Aby wybrać tę najlepszą, warto zerknąć na ranking lokat bankowych.

Zastanawiasz się, jak działa lokata? Wystarczy wpłacić środki (niektóre banki ustalają minimalną kwotę depozytu) i określić czas trwania lokaty. Przez cały okres pieniądze" pracują" na zysk, który wypłacany jest po zakończeniu umowy, gdy przeprowadzana jest kapitalizacja odsetek.

Pamiętaj! Zerwanie lokaty przed czasem prowadzi jedynie do utraty odsetek (w całości lub części – zależy to od konkretnego banku). Wpłacony kapitał otrzymujesz w całości – dokładnie taką kwotę, jaka została zdeponowana.

Największą popularnością cieszą się lokaty terminowe zakładane na określony czas. Z uwagi na okres trwania umowy wyróżnia się:

  • lokaty krótkoterminowe – najczęściej obowiązujące przez 3 lub 6 miesięcy;
  • lokaty długoterminowe – zwykle obowiązujące na nie krócej niż 12 miesięcy (w niektórych bankach lokata długoterminowa może trwać też 9 miesięcy).

W zależności od oferty niektóre produkty finansowe tego typu mogą odnawiać się po upływie tzw. okresu zapadalności. Zasady odnawiania lokaty są zróżnicowane:

  • lokata odnawialna automatycznie bez odsetek – kapitał pierwotny odnawia się na nową lokatę, a odsetki z dotychczasowej lokaty wracają do klienta;
  • lokata odnawialna z odsetkami – odnawia się wraz z naliczonymi odsetkami.

Należy jednak podkreślić, że wypracowane odsetki są pomniejszane o podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Oznacza to, że z kwoty do wypłaty zostanie potrącone 19%.

Lokaty długoterminowe jako bezpieczne ulokowanie oszczędności z emerytury

Jeżeli zależy ci na oszczędzaniu w długofalowej perspektywie, dobrym wyborem będzie lokata długoterminowa. To, jak długi będzie czas trwania umowy, zależy wyłącznie od ciebie. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę nie tylko na ewentualne wydatki w najbliższej przyszłości, ale przede wszystkim oprocentowanie lokat długoterminowych. Dlaczego?

Nie jest bowiem regułą, że im dłużej pieniądze są "zamrożone", tym najwyższych odsetek można się spodziewać. Czasami najwyższe oprocentowanie lokat dotyczy produktów z umową na 12 miesięcy. Za przykład może posłużyć Lokata Plus dostępna w Toyota Banku. Oprocentowanie lokaty zakładanej na okres 1 roku wynosi aż 8,2% (obowiązuje na dzień 28.03.2023 r.). Natomiast lokatę bankową na okres 24 miesięcy możesz założyć z oprocentowaniem na poziomie 7,2% (obowiązuje na dzień 28.03.2023 r.).

Lokata długoterminowa – dlaczego warto?

Założenie lokaty długoterminowej przynosi wiele korzyści, niezależnie od tego, jak dużym kapitałem dysponujesz.

Na korzyść tego produktu bankowego przemawia wiele argumentów, m.in.:

  • możliwość założenia lokaty z poziomu bankowości elektronicznej;
  • bezpieczeństwo kapitału, które zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
  • gwarancja zysków – jeśli w trakcie trwania depozytu nie wypłacisz pieniędzy; w przeciwnym razie czeka cię utrata odsetek (w części lub całości).

Chcesz wybrać najlepszą lokatę, taką, która charakteryzuje się wysokim oprocentowaniem i nie wiąże się z całkowitą utratą odsetek? Skorzystaj z rankingu lokat bankowych i zdecyduj się na opcję dopasowaną do twoich oczekiwań. Następnie dowiedz się, jak założyć lokatę online – bez konieczności wychodzenia z domu.