Dłonie na laptopie

Po czym rozpoznać fałszywą stronę banku?

17 października 2022

Cyberprzestępcy działają na wiele sposobów, aby wyłudzić dane czy dokonać kradzieży pieniędzy. Coraz częściej wykorzystują phishing – metodę, w której podszywają się pod konkretną instytucję. Przestępcy internetowi nie ograniczają się wyłącznie do wysyłania wiadomości e-mail z zainfekowanymi załącznikami. Idą o krok dalej – fałszują strony internetowe banków. Jak to rozpoznać?

Cyberoszuści bazują przede wszystkim na pośpiechu oraz nieuwadze użytkowników Internetu. Wykorzystując obniżoną czujność, próbują nakłonić do odwiedzenia fałszywej strony internetowej banku. W wielu przypadkach to się udaje, ponieważ taka witryna jest łudząco podobna do oryginału. Na szczęście istnieje kilka elementów, które pozwalają ją odróżnić od prawdziwej strony.

Fałszywa a oryginalna strona www banku – różnice

Choć na pierwszy rzut oka obie strony wyglądają tak samo, wystarczy się przyjrzeć, aby dostrzec różnice. Są subtelne, ale łatwo je zidentyfikować.

 • Niepoprawny adres www

  Adres www banku może wyglądać na poprawny – zwłaszcza gdy zerkasz na niego w pośpiechu. Tymczasem większość fałszywych stron internetowych może różnić się zaledwie literką, bądź mieć inne rozszerzenie w adresie URL. 
   
 • Jakość zamieszczonej treści 

  O ile szata graficzna zwykle jest wierną kopią prawdziwego serwisu bankowego, o tyle jej zawartość może budzić podejrzenie. Na przykład mogą pojawić się błędy językowe i gramatyczne lub podejrzane treści.
   
 • Połączenie nieszyfrowane 

  Brak symbolu zamkniętej kłódki najczęściej sugeruje, że strona www banku nie jest prawdziwa. Warto więc zawsze sprawdzać poprawność tego symbolu. Jeśli kłódka jest otwarta, należy jak najszybciej zamknąć stronę. 

Uwaga! Obecnie – jak wynika z ostrzeżeń Związku Banków Polskich – oszuści są w stanie podszyć się pod stronę www banku w bezpiecznym połączeniu.

 • Nieznany właściciel certyfikatu 

  Nawet jeśli w pasku przeglądarki pojawia się symbol kłódki, warto sprawdzić informacje dotyczące certyfikatu. Jeśli będzie on wystawiony na dane banku i będzie ważny, wówczas strona www jest prawdziwa. 

Jak ustrzec się przed korzystaniem z fałszywej strony banku?

Skorzystanie z fałszywej strony banku może sporo kosztować – nawet utratę wszystkich zgromadzonych środków na rachunku osobistym czy oszczędnościowym. Dlatego warto zadbać o zminimalizowanie ryzyka oszustwa. Możesz to zrobić:

 • unikając klikania w linki do zalogowania w formie reklamy,
 • weryfikując poprawność wpisanego adresu www banku.

Warto także dokładnie sprawdzać treść otrzymywanych komunikatów SMS. Nie zawsze wiadomość, która ma rzekomo służyć do zalogowania się w serwisie transakcyjnym, faktycznie temu służy. Zdarza się, że zawiera ona kod autoryzujący przeprowadzenie transakcji finansowej.

Pamiętaj! Jeżeli po wejściu na stronę www banku nabierzesz podejrzeń, co do jej prawdziwości, pod żadnym pozorem nie próbuj podawać danych do logowania. Postępując w ten sposób, możesz stracić wszystkie pieniądze. Jeśli zauważysz, że strona www banku jest fałszywa, zgłoś to w tej instytucji finansowej.