Mężczyzna w garniturze

Rosną koszty utrzymania auta. Gdzie szukać oszczędności?

10 czerwca 2022

Koszty utrzymania samochodu rosną w zawrotnym tempie, co ma związek głównie ze znacznym wzrostem cen paliw. Całkowita rezygnacja z auta zwykle nie wchodzi w grę, podobnie jak ograniczone korzystanie z niego. Warto zatem poszukać innych sposobów na obniżenie kosztów.

Na koszty utrzymania samochodu składa się wiele elementów, wśród których największe znaczenie mają: tankowanie pojazdu, naprawy. W obliczu rosnących wydatków można zdecydować się na zmianę samochodu – z modeli z silnikiem benzynowym czy dieslem na auta hybrydowe lub elektryczne. Jeżeli z jakichś powodów jest to niemożliwe, warto rozważyć inne opcje.

1. Postaw na ekonomiczną jazdę

Znasz zasady eco drivingu, jednak do tej pory nie stosowałeś ich w praktyce? Rosnące ceny na stacjach benzynowych mogą okazać się doskonałym bodźcem do zmiany stylu jazdy.

Jeżeli chcesz ograniczyć zużycie paliwa, warto:

  • dostosować prędkość do warunków panujących na drodze – jeśli już z daleka widzisz, że sygnalizacja świeci się na czerwono, nie rozpędzaj się,
  • jak najszybciej po ruszeniu zmienić bieg na wyższy,
  • dostosować bieg do obrotów silnika,
  • zwiększyć częstotliwość hamowania silnikiem,
  • unikać jazdy zakorkowanymi ulicami – o ile to możliwe.

Chociaż tego rodzaju działania nie przełożą się na spektakularną oszczędność, zużycie paliwa będzie mniejsze.

2. Korzystaj z programów lojalnościowych

Zastanawiasz się, w jaki sposób programy lojalnościowe mogą pomóc w ograniczaniu kosztów związanych z eksploatacją auta?

Za przykład może posłużyć Moto Konto dostępne w Toyota Banku. Każdy właściciel rachunku może dołączyć do programu Tankuj Korzyści. W jego ramach istnieje możliwość skorzystania z opcji zwrotu kosztów tankowania – nawet do 10%. Biorąc pod uwagę, że korzystanie z konta osobistego jest bezpłatne, jego kierowca ma szansę osiągnąć „czysty” zysk.

3. Wybieraj sprawdzone warsztaty samochodowe

Oddanie pojazdu do naprawy w ręce przypadkowych mechaników może oznaczać podwójny wydatek. Jeśli chcesz zaoszczędzić, od razu postaw na sprawdzony warsztat samochodowy. Dlaczego?
Chociaż finalnie zapłacisz odrobinę więcej, tak naprawdę zyskasz. Nie będziesz musiał ponosić kosztów ponownej naprawy po ingerencji pseudofachowców. Może się bowiem zdarzyć, że niska cena będzie szła w parze z niską jakością naprawy albo zastosowania nieoryginalnych części zamiennych.

4. Porównuj oferty ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeżeli chcesz poczynić oszczędności, zwróć uwagę na koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Za polisę OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ jej zakres i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki. Są regulowane przepisami, dlatego cena ubezpieczenia nie ma żadnego znaczenia.

Z pewnością nie lubisz przepłacać, dlatego poświęć odrobinę czasu na porównanie dostępnych ofert. Tym sposobem możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Nie zawsze masz wpływ na wzrost kosztów użytkowania auta. Możesz jedynie podjąć działania, które pozwolą na poczynienie oszczędności. Dzięki temu wydatki związane z eksploatacją pojazdu będą nieco mniejszym obciążeniem domowego budżetu.