Kierowca z telefonem

Rosną stopy procentowe.
Czy warto rozważyć kredyt samochodowy na stałą stopę?

7 grudnia 2021

Po kilku latach rekordowo niskich stóp procentowych nadszedł czas na ich podwyżki. Nie jest to dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, ponieważ decyzja Rady Polityki Pieniężnej wiąże się ze wzrostem dotychczasowych rat. Czy warto zatem rozważyć zaciągnięcie kredytu ze stałą stopą procentową? Sprawdzamy.

Oprocentowanie to jeden z głównych elementów, które kształtują całkowitą kwotę kredytu do spłaty. Na jego podstawie wyliczane są odsetki, doliczane do części kapitałowej raty. Większość kredytów udzielanych przez polskie banki charakteryzuje się zmiennym oprocentowaniem, co w obliczu obniżania stóp procentowych będzie powodować zmniejszenie wysokości raty. To jednak działa też w drugą stronę – podwyżka stóp procentowych skutkuje wzrostem miesięcznych rat.

Stałe oprocentowanie – co to?

Charakterystyczna dla kredytu ze stałym oprocentowaniem jest stała stopa bazowa. W efekcie wysokość raty – już po naliczeniu odsetek – nie zmienia się. Pozostaje na tym samym poziomie przez cały okres finansowania – nawet w przypadku podwyżki stóp procentowych.

Kredyt samochodowy ze stałym oprocentowaniem – jak go wybrać?

Wybór kredytu samochodowego ze stałym oprocentowaniem warto poprzedzić analizą dostępnych rozwiązań. Trzeba porównać poszczególne parametry ofert, aby zdecydować się na najbardziej dopasowaną. Znaczenie mają m.in.:

  • koszty finansowania – warto porównać nie tylko oprocentowanie, ale przede wszystkim RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania uwzględnia nie tylko odsetki, ale też koszty pozaodsetkowe);
  • wysokość miesięcznej raty – im niższa, tym lepiej dla domowych finansów, ponieważ nie będzie obciążać budżetu;
  • inne udogodnienia – np. możliwość wymiany auta po 3-4 latach bez konieczności angażowania środków własnych.

Kredyt samochodowy ze stałym oprocentowaniem znajdziesz m.in. w ofercie Toyota Banku. Został wprowadzony do oferty jako odpowiedź na potrzeby kredytobiorców, którym zależy na utrzymaniu stałej raty przez cały okres finansowania. Promocyjny Kredyt niższych rat Toyota Easy GR (RRSO 9,32%) działa w oparciu o identyczne zasady jak standardowy Kredyt niższych rat Toyota Easy – bazuje na spłacie utraty wartości pojazdu. Różnica polega na gwarancji wysokości raty – miesięczne zobowiązanie nie zmienia się w przypadku podwyżek stóp procentowych.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – czy to się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o opłacalność zaciągania kredytu ze stałym oprocentowaniem. Takie rozwiązanie może być korzystne w długofalowej perspektywie, ponieważ przez cały okres finansowania stopy procentowe – decyzją Rady Polityki Pieniężnej – mogą jeszcze wzrosnąć.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem pozwoli uniknąć konsekwencji finansowych związanych z ewentualną podwyżką stóp procentowych w przyszłości. Utrzymanie miesięcznych rat na niezmiennym poziomie ułatwi zachowanie płynności finansowej. Jednocześnie pomoże w planowaniu domowego budżetu, w którym na przykład nie ma miejsca na niespodzianki w postaci dodatkowych kosztów.