Toyota Cross Range

Samochód na raty z niską wpłatą własną. Jak wybrać dobry kredyt?

30 stycznia 2023

Chociaż zakup pojazdu można sfinansować poprzez kredyt gotówkowy, większość osób wybiera standardowy kredyt samochodowy. Takie finansowanie przynosi sporo korzyści – o ile wybierzesz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, decydując się na samochód na raty. Pozwoli to uniknąć błędów przy podjęciu decyzji kredytowej.

Przed zakupem auta porównaj oferty kredytów gotówkowych

Kredyt na samochód pozwala uniknąć angażowania wszystkich oszczędności. Taką opcję biorą pod uwagę osoby, które mają pieniądze, ale nie chcą ich wydawać w całości na zakup samochodu. Uzyskanie kredytu samochodowego, podobnie jak kredytu gotówkowego, na korzystnych warunkach finansowych jest możliwe. Aby tak się stało, warto porównać dostępne propozycje. Wystarczy sprawdzić aktualny ranking kredytów samochodowych. Dzięki niemu zyskamy wiedzę, gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt.

Samochód na raty a wpłata własna

Wpłata własna (wkład własny) nie zawsze jest konieczna przy ubieganiu się o kredyt samochodowy. Jednak niektóre banki mogą jej wymagać – wówczas wystarczy wpłacić zaledwie część ceny samochodu, aby uruchomić finansowanie. Warto pamiętać, że wpłata własna ma wpływ na raty kredytu samochodowego. Im niższy wkład, tym wyższe miesięczne zobowiązanie. Podsumowując, banki, oferując kredyty samochodowe, zwykle nie wymagają od kredytobiorcy (ale mogą) posiadania środków własnych na zakup auta.

Przykład. Chcesz kupić auto Toyota AYGO X. Przy 4-letniej umowie kredytowej i 10% wpłacie własnej, rata będzie się zaczynać od 1077 zł. Przy tym samym czasie trwania umowy i 30% wpłacie własnej, rata będzie zaczynać się już od 737 zł.

Kredyt na samochód – na co zwracać uwagę?

Zanim podpiszesz umowę kredytową, przeanalizuj oferty banków. Wybierz nie tylko najtańszy kredyt samochodowy, ale uwzględnij także inne aspekty.

  • Rodzaj finansowania

Banki samochodowe proponują nie tylko tradycyjny kredyt samochodowy, ale mają w ofercie też kredyt balonowy. To rodzaj kredytu samochodowego dostępnego m.in. w Toyota Banku. Tym, co wyróżnia Kredyt niższych rat Toyota Easy na nowe pojazdy (RRSO 11,88%), jest nie tylko niska rata, ale opcja zakończenia umowy w jednym z kilku wariantów. Musisz więc dokładnie określić, który z dostępnych rodzajów kredytów samochodowych najlepiej wpisze się w twoje oczekiwania.

  • Zabezpieczenie kredytu samochodowego

To od banku zależy dostępne zabezpieczenie finansowania. Jeszcze do niedawna jedną z opcji był depozyt karty pojazdu. Obecnie najpopularniejsze rozwiązanie to cesja prawa z polisy autocasco, ale kredytobiorcy mają też do wyboru sądowy zastaw rejestrowy (adnotacja w dowodzie rejestracyjnym) lub przewłaszczenie na zabezpieczenie.

  • Koszty finansowania kredytu samochodowego

Na koszt finansowania ma wpływ oprocentowanie kredytu samochodowego oraz inne opłaty. Duże znaczenie ma rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), która uwzględnia odsetki oraz koszty pozaodsetkowe. Tak więc całkowity koszt kredytu, w zależności od wartości RRSO, będzie różny.

  • Wysokość raty oferowanego kredytu samochodowego

Interesują cię niskie raty? Sprawdź, ile może wynieść miesięczne zobowiązanie. Wspomniany Kredyt niższych rat Toyota Easy na nowe pojazdy wyróżnia się m.in. dużo niższą ratą (w porównaniu ze standardowym finansowaniem).

  • Okres spłaty kredytu

W przypadku kredytu na samochód okres kredytowania może być dłuższy w porównaniu z kredytem gotówkowym. Optymalną opcją wydaje się jednak czas trwania umowy kredytowej wynoszący 3-4 lata. Sprawdź, który bank udzieli kredytu na takich warunkach i czy akceptuje wcześniejszą spłatę.

Kredyt na samochód – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli interesuje cię sfinansowanie zakupu pojazdu na korzystnych warunkach, zwróć jeszcze uwagę na kwestie, takie jak:

  • dostępna kwota kredytu,
  • formalności związane z wypełnieniem wniosku kredytowego,
  • zasady udzielania finansowania (np. dokumenty finansowe),
  • możliwość ubiegania się o kredyt samochodowy online,
  • ubezpieczenie samochodu – najczęściej nie wystarczy samo OC, trzeba też pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia pojazdu (polisy AC).

Pamiętaj, im więcej aspektów uwzględnisz, tym lepiej dopasujesz kredyt samochodowy do swoich potrzeb.

Reprezentatywny przykład dla Kredytu Toyota Easy na zakup nowego samochodu w cenie 154000,00 zł, wpłata własna 68680,00 zł, czas obowiązywania umowy 48 miesięcy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 11,88%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 85320,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 113828,60 zł, oprocentowanie zmienne 8,99%, całkowity koszt kredytu 28508,57 zł (w tym prowizja 5,80% (4948,56 zł) odsetki 23560,01 zł), 47-miesięcznych rat równych w wysokości 1612,31 zł i ostatnią 48 ratą w wysokości 38050,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2022-10-17 na reprezentatywnym przykładzie. Wymóg zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia autocasco (AC) i z tytułu kradzieży (KR) dla kredytowanego samochodu, której kosztu nie da się przewidzieć – koszt niewliczony do RRSO.