Plusy i minusy auta

Plusy i minusy auta na wyprzedaży. Co warto wiedzieć?

8 stycznia 2021

Koniec roku kalendarzowego i początek kolejnego to doskonała okazja dla tych, którzy przymierzają się do zakupu nowego pojazdu. Mogą bowiem skorzystać z akcji wyprzedażowej, której celem jest sprzedaż samochodów z poprzedniego rocznika. Chociaż takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, ma też kilka minusów. Sprawdź wady i zalety nabycia auta w ramach wyprzedaży.

Głównym celem organizowania akcji wyprzedaży rocznika jest sprzedaż “starego stocku” - pojazdów wyprodukowanych w mijającym roku, a które do tej pory nie znalazły nabywców. Chodzi o to, by zwolnić miejsce na placu - wolna przestrzeń jest potrzebna na kolejne modele z aktualnego rocznika.

Auto z wyprzedaży - najważniejsze zalety

Zakup samochodu z wyprzedaży rocznika ma jedną niepodważalną zaletę - jest tańsze nawet o kilkadziesiąt tysięcy w porównaniu z ceną katalogową. To nie lada gratka dla osób, którym zależy na fabrycznie nowym pojeździe w dużo niższej cenie.

Przykładowo, wyprzedaż rocznika w salonach Toyoty uwzględnia wysokie rabaty, m.in.:

  • Corolla TS Kombi - zniżka do 18 300 zł
  • Corolla Sedan - zniżka do 18 800 zł
  • Camry - korzyści do 27 200 zł
  • Hilux - rabat do 20 400 zł.

Warto jednak mieć świadomość, że ogromne zniżki cenowe dotyczą jedynie najdroższych modeli. W przypadku popularnych aut, rabaty sięgają średnio kilku tysięcy złotych. Jednak nadal jest to niezwykle korzystne w porównaniu z ceną katalogową, np.

  • AYGO - rabat do 5 910 zł
  • Nowy Yaris - zniżka do 6 200 zł.

Kolejna zaleta to dostępność od ręki. W przypadku sprzedaży regularnej - szczególnie w przypadku chęci nabycia auta z dostosowaną wersją wyposażenia - na samochód trzeba było czekać nawet kilka miesięcy.

Samochód kupiony na wyprzedaży - główne minusy

Wyprzedaż rocznika - co wynika ze specyfiki tego typu akcji - ma też pewne ograniczenia. Głównym minusem jest dostępność modeli - mają one konkretną wersję wyposażenia, wersję silnika, czy nawet kolor nadwozia.

Kolejnym minusem jest duża utrata wartości auta, co ma znaczenie w przypadku chęci szybkiej odsprzedaży pojazdu. Nie dotyczy to jednak m.in. modeli oferowanych przez Toyotę - auta tej marki słyną z wysokiej wartości rezydualnej.

Kupujesz auto z wyprzedaży rocznika? Sfinansuj je kredytem

Jeżeli uważasz, że samochód z wyprzedaży rocznika to rozwiązanie dla ciebie, nie musisz dysponować gotówką. Z powodzeniem możesz skorzystać z kredytu, dzięki któremu płatność za auto rozłożysz na miesięczne raty.

Z pomocą przychodzi m.in. Kredyt SMARTPLAN na nowe auta oferowany w Toyota Banku. W okresie Wyprzedaży 2020 można zyskać jeszcze więcej, korzystając z promocji Kredytu SMARTPLAN z oprocentowaniem 3,99% i obniżoną prowizją za udzielenie finansowania (RRSO 6%). Tym, co wyróżnia ten produkt na tle innych, jest np. niski wkład własny (już od 10% wartości pojazd) oraz niska rata ustalana w oparciu o cenę samochodu pomniejszoną o wpłatę własną i ostatnią ratę. Na korzyść przemawia także możliwość wymiany auta po 3-4 latach - i to bez konieczności angażowania środków własnych, co zapewnia gwarancja odkupu pojazdu przez dealera.

Jesteś zdecydowany na auto z wyprzedaży rocznika? Nie zwlekaj z zakupem na ostatnią chwilę, bo ktoś może cię ubiec i wybrać upatrzony przez ciebie model. Jeżeli nie masz wystarczających środków, możesz skorzystać z atrakcyjnych form finansowania.