Kiedy zakup auta?

Kiedy zakup auta z wyprzedaży rzeczywiście się opłaca?

2 stycznia 2021

Przymierzasz się do nabycia nowego samochodu prosto z salonu. Do wyboru masz dwie opcje: wziąć je teraz albo poczekać do wyprzedaży rocznika. Sprawdź, w jakich przypadkach opłaca się kupić pojazd w ramach akcji organizowanej przez dealerów na koniec roku kalendarzowego.

Wyprzedaż rocznika to zawsze ogromne wydarzenie - zarówno dla klientów, jak i dealerów. Pod koniec roku pojawia się bowiem możliwość nabycia fabrycznie nowego samochodu dużo taniej niż wynika to z ceny katalogowej. Spora obniżka cenowa znajduje wielu zwolenników, którzy cierpliwie czekają na ten moment. Nasuwa się więc pytanie: czy warto zawsze decydować się na skorzystanie z tego typu promocji?

Wyprzedaż rocznika - ile można zyskać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o wysokość przyznawanych rabatów. Wiele zależy od wewnętrznej polityki producenta - znaczenie ma m.in. wybrany model pojazdu. Ogólna zasada jest taka, że im droższy samochód i w bogatszej wersji wyposażenia, tym wyższych rabatów można się spodziewać.

W przypadku wyprzedaży rocznika samochodów Toyota można liczyć na zniżki rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dotyczy to m.in. takich modeli jak:

  • Corolla Hatchback - rabat do 18 200 zł
  • Corolla Sedan - rabat do 18 800 zł
  • RAV4- rabat do 25 200 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe zniżki, wyprzedaż rocznika faktycznie może być dobrą okazją do nabycia fabrycznie nowego pojazdu dużo niższym kosztem.

Dla kogo auto z wyprzedaży rocznika?

Samochody z wyprzedaży rocznika dostępne są dla każdego, kto chce nabyć nowy pojazd. Skorzystanie z tego typu akcji rabatowej będzie szczególnie korzystne dla osób, które:

  • chcą zakupić auto w atrakcyjnej cenie
  • nie mają upatrzonego modelu pojazdu
  • nie mają upatrzonej wersji wyposażenia samochodu
  • nie planują zbyt szybko sprzedać auta.

Warto pamiętać, że na wyprzedaż rocznika trafiają wyłącznie te modele, których nie udało się sprzedać w ciągu roku. Wybór pojazdów - mimo że jest dość spory - bywa ograniczony.

Jeżeli zatem zależy ci na nabyciu konkretnego modelu samochodu z określoną wersją silnika czy wyposażeniem, możesz być zawiedziony. Dealer nie może ci zagwarantować, że do czasu wyprzedaży właśnie taki model będzie dostępny.

Jak finansować samochód z wyprzedaży?

Brak wystarczających środków na zakup auta z wyprzedaży rocznika wcale nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń o nowym samochodzie. Każdy może skorzystać z dostępnego finansowania - także za pośrednictwem dealera.

Choć dostępnych jest wiele kredytów samochodowych, ciekawą opcją nadal pozostaje Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy. Toyota Bank z okazji Wyprzedaży 2020 udostępnił promocyjną ofertę polegającą na obniżonym oprocentowaniu i prowizji (RRSO 6%). Na jego korzyść przemawiają m.in. argumenty, takie jak:

  • niska wpłata własna - już od 10% wartości pojazdu,
  • niska miesięczna rata - wyliczana na podstawie ceny samochodu pomniejszonej o wkład własny i wysokość ostatniej raty,
  • możliwość wymiany auta na nowy po 3-4 latach bez konieczności angażowania środków własnych - za sprawą gwarancji odkupu pojazdu przez dealera.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat finansowania? Skontaktuj się z doradcą Toyota Banku.