Czy warto kupić auto z wyprzedaży rocznika?

Czy warto kupić auto z wyprzedaży rocznika?

23 listopada 2020

Końcówka roku to moment długo oczekiwany przez osoby planujące zakup fabrycznie nowego pojazdu. Mniej więcej w listopadzie rusza wyprzedaż rocznika, dzięki której można nabyć auto w cenie niższej niż katalogowa. Sprawdź, czy korzystanie z takiej oferty jest faktycznie opłacalne.

Wyprzedaż rocznika to akcja organizowana przez salony samochodowe. Jej celem jest sprzedaż pojazdów wyprodukowanych w bieżącym roku, na które do tej pory nie znaleźli się chętni. Obniżka cen ma skusić potencjalnych klientów do nabycia samochodów, co pozwoli na opróżnienie placu przed nadejściem aut z nowego rocznika.

Specyfika samochodów wyprzedażowych

Pojazdy wyprzedażowe to auta fabrycznie nowe i sprawne technicznie – najczęściej albo z podstawową wersją wyposażeniową, albo bardzo drogie. Ich największym „mankamentem” jest postępujące starzenie – za kilka miesięcy będą o rok starsze, w efekcie czego obniży się ich wartość. Dla dealerów oznacza to spore straty finansowe, a potencjalnym kupcom daje szansę na nabycie auta w dużo niższej cenie.

Podsumowując, auta dostępne w ramach wyprzedaży rocznika są:

  • dużo tańsze – nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych niż wskazuje na to cena katalogowa,
  • dostępne w ograniczonym wyborze – nie możesz zamówić dedykowanej wersji wyposażenia, koloru nadwozia itp.,
  • w pełni sprawne – bez uszkodzeń, usterek,
  • dostępne od ręki – możesz wyjechać nimi z salonu po kilku dniach od zakupu (po dokonaniu rejestracji, wykupieniu ubezpieczenia komunikacyjnego).

Dla kogo auto z wyprzedaży rocznika?

Samochody dostępne w ramach wyprzedaży rocznika nie są rozwiązaniem atrakcyjnym dla każdego. na taką opcję powinny zdecydować się osoby, które:;

  • liczą na wysokie rabaty – sięgające rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od modelu pojazdu),
  • nie mają sprecyzowanych wymagań względem modelu, koloru nadwozia, wersji wyposażenia,
  • chcą otrzymać samochód „od ręki” – zaraz po dopełnieniu formalności.

W takim przypadku na korzyść nabycia auta z wyprzedaży rocznika przemawia przede wszystkim możliwość poczynienia znacznych oszczędności. Przykładowo, kupując Toyotę RAV4 Hybrid, możesz uzyskać rabat do 22 000 zł. W zamian otrzymujesz w pełni sprawny pojazd – bez żadnych usterek.

Znaczna utrata wartości pojazdu – już za kilka miesięcy od nabycia – wcale nie musi być argumentem przemawiającym na niekorzyść takiego zakupu. Jeśli wybierzesz samochody o wysokiej wartości rezydualnej (np. Toyota, Lexus), w kolejnym roku kalendarzowym auto wcale nie będzie dużo mniej warte.

Kup auto z wyprzedaży przy minimalnym wkładzie własnym

Jeśli chcesz skorzystać z wyprzedaży rocznika, brak pełnej kwoty wcale nie jest przeszkodą. Przy minimalnym wkładzie własnym i finansowaniu kredytem, możesz stać się właścicielem fabrycznie nowego pojazdu. Zanim jednak skorzystasz z przypadkowo wybranej oferty, rozważ alternatywne propozycje.

Ciekawym rozwiązaniem jest Kredyt SMARTPLAN na nowe auta dostępny w Toyota Banku. Wystarczy wpłacić zaledwie 10% wartości finansowanego pojazdu i regularnie spłacać miesięczne, aby po 3-4 latach stać się jednym właścicielem samochodu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o finansowaniu aut z wyprzedaży rocznika? Skontaktuj się z naszym przedstawicielem.