Słupki procentowe

Stopy procentowe coraz wyższe. Co to oznacza dla kredytobiorców?

1 lutego 2022

Polacy przyzwyczaili się do niskich stóp procentowych, które utrzymywały się na takim poziomie przez wiele lat. Tymczasem od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej sukcesywnie je podnosi, co nie jest dobrą wiadomością dla kredytobiorców. Dowiedz się, dlaczego.

Rekordowo niskie stopy procentowe były efektem pandemii koronawirusa, która wpłynęła negatywnie na gospodarkę. Jednak szalejąca inflacja zmusiła Radę Polityki Pieniężnej do podjęcia radykalnych decyzji w związku z podwyżką stóp procentowych. Dochodzi do niej stopniowo już od kilku miesięcy, a analitycy zaznaczają, że to nie koniec tych działań. Takie przewidywania są niepokojące dla kredytobiorców, ponieważ oni odczują to w największym stopniu.

Stopa procentowa – czyli co?

Mianem stopy procentowej określa się cenę pieniądza, jaką trzeba zapłacić w momencie jego pożyczenia. „Transakcje” takie mogą odbyć się nie tylko na linii: bank-kredytobiorca, ale również oszczędzający-bank. Oznacza to, że stopy procentowe dotyczą zarówno kredytów i pożyczek, jak i depozytów (np. lokat, kont oszczędnościowych).

Czy zawsze stopa procentowa wpływa na kredyt?

Chociaż definicja stopy procentowej jest ściśle związana z kredytem, nie zawsze jej zmiana powoduje zmiany związane z płatnością zobowiązania. Wiele zależy od tego, na jaką opcję finansowania zdecydował się kredytobiorca.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem

Tego rodzaju kredyt charakteryzuje się stabilną stopą bazową. Dzięki temu wysokość miesięcznych rat nie zmienia się wraz ze wzrostem stóp procentowych.

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem

Tego rodzaju finansowanie jest ściśle uzależnione od stóp procentowych. Każda ich zmiana powoduje podwyższenie lub obniżenie miesięcznej raty kredytu.

Wyższe stopy procentowe = wyższe raty kredytu?

W przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem każda podwyżka stóp procentowych będzie oznaczała wzrost wysokości raty. Do jakiego poziomu? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników.

Znaczenie mają m.in.:

  • kwota finansowania pozostała do spłaty,
  • okresu finansowania,
  • stawki, w oparciu o które naliczane są odsetki.

Planujesz zakup samochodu? Wybierz kredyt dopasowany do potrzeb

Jeśli planujesz zakup samochodu, wcale nie musisz rezygnować z finansowania – także w obliczu prognozowanych podwyżek stóp procentowych. Zanim jednak wybierzesz konkretne rozwiązanie, porównaj dostępne możliwości.

Jeżeli interesują cię niskie niższe miesięczne raty, w Toyota Banku masz do wyboru dwie opcje:

  • Kredyt niższych rat Toyota Easy (RRSO 8,99%) – ze zmiennym oprocentowaniem,
  • Kredyt niższych rat Toyota Easy GR (RRSO 9,78%) – ze stałym oprocentowaniem.

Ta druga opcja jest dobrym rozwiązaniem, gdy zależy ci na niezmienności miesięcznych kosztów. Finansowanie – z uwagi na stałe oprocentowanie – nie podlega zmianom w przypadku zmian stóp procentowych.

Wybór kredytu samochodowego nie może być dokonany przypadkowo i w pośpiechu. Warto przeanalizować nie tylko wysokość raty w odniesieniu do obecnych stóp procentowych, ale również uwzględnić ewentualny ich wzrost. Pozwoli to uniknąć przykrej niespodzianki w postaci np. podniesienia miesięcznych rat. Warto jednak pamiętać, że w przypadku Kredytu niższych rat Toyota Easy i tak są one niższe w porównaniu ze standardowym finansowaniem.