Czym jest kredyt balonowy?

Czym jest kredyt balonowy?

28 lutego 2018

Większość Polaków decyduje się na zakup używanych samochodów. Atrakcyjne formy finansowania oferowane przez banki pozwalają nie tylko na nabycie nowego pojazdu – prosto z salonu, ale również wymianę auta na kolejny po kilku latach użytkowania. Pozwala na to kredyt balonowy, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na czym polega i dlaczego warto z niego skorzystać.

Polacy zmieniają swoje podejście do zakupu pojazdów, biorąc przykład z użytkowników samochodów w krajach na zachodzie Europy. Rezygnują z posiadania auta przez długie lata, decydując się na jego wymianę co 3-4 lata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, m.in. Toyota Bank proponuje Kredyt Toyota Easy na nowe samochody z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Kredyt balonowy – kredyt z niskimi ratami

Istotą kredytu balonowego są niskie miesięczne raty oraz wysoka rata balonowa. Wpłacana jako ostatnia, może wynieść nawet 50% wartości pojazdu – wówczas, gdy okres kredytowania wynosi 24 miesiące. Rata balonowa będzie odpowiednio niższa w przypadku wydłużenia okresu kredytowania.

Przykład. Załóżmy, że wartość pojazdu wynosi 50 tys. zł. Decydując się na kredyt z 36-miesięcznym okresem kredytowania i wpłatą własną na poziomie 20%, miesięczna rata wyniesie ok. 1 tys. zł miesięcznie. Rata balonowa wyniesie 40% wartości pojazdu.

Z uwagi na to, że rata balonowa jest dość wysoka, kredytobiorca ma do wyboru trzy rozwiązania:

  • może spłacić ratę balonową, zaciągając np. kredyt refinansowy
  • może spłacić ratę balonową z własnych środków
  • może sprzedać samochód dealerowi i zdecydować się na zakup nowego pojazdu w kolejnym kredycie balonowym.

Ta ostatnia opcja jest korzystna w przypadku posiadania samochodu o wysokiej wartości rezydualnej, np. marki Toyota lub Lexus. Oznacza to niewielką utratę wartości przez okres użytkowania, dzięki czemu kwota ze sprzedaży pojazdu otrzymana przez dealera wystarczy na pokrycie raty balonowej oraz wkład własny na kolejny kredyt.

Kredyt balonowy – to się opłaca

Kredyt balonowy to korzystne rozwiązanie, które może stać się lepszą alternatywą dla standardowego kredytu samochodowego.

Decydując się na Kredyt Toyota Easy na nowe samochody w ofercie Toyota Banku, możesz:

  • płacić raty niższe o 40%
  • skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania
  • wymieniać samochód co 3-4 lata na nowy bez angażowania środków własnych
  • dopełnić wszystkie formalności bezpośrednio u dealera Toyoty.

Ponadto, dzięki stałym i niskim kosztom miesięcznym kredytu balonowego, możesz pozwolić sobie na zakup droższej średnio o 15% wersji auta, np. z bogatszym wyposażeniem lub lepszą wersją silnika.

 

 Reprezentatywny przykład dla Kredytu Toyota Easy na zakup nowego samochodu w cenie 154000,00 zł, wpłata własna 68680,00 zł, czas obowiązywania umowy 48 miesięcy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 11,88 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 85320,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 113828,60 zł, oprocentowanie zmienne 8,99 %, całkowity koszt kredytu 28508,57 (w tym prowizja 5,80 % (4948,56 zł) odsetki 23560,01 zł), 47 miesięcznych rat równych w wysokości 1612,31 zł i ostatnią 48 ratą w wysokości 38050,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2022-10-17 na reprezentatywnym przykładzie. Wymóg zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia autocasco (AC) i z tytułu kradzieży (KR) dla kredytowanego samochodu, której kosztu nie da się przewidzieć - koszt niewliczony do RRSO.