Jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny, kiedy ma się kredyt?

Jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny, kiedy ma się kredyt?

16 marca 2018

Zaciągając kredyt, każdy nastawia się na jego terminową spłatę. Nieoczekiwane zdarzenia losowe mogą zaś utrudnić spłatę zobowiązania, stawiając rodzinę w mało komfortowej sytuacji finansowej. Jak zadbać o bezpieczeństwo najbliższych na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych?

Chociaż to kredyt hipoteczny wiąże się z największym ryzykiem trudności w spłacie zobowiązania w razie nieoczekiwanych zdarzeń, tak również kredyt samochodowy może stać się poważnym finansowym obciążeniem dla rodziny. Aby tego uniknąć już na etapie zaciągania zobowiązania warto zabezpieczyć najbliższych.

Zbuduj „poduszkę finansową”

„Poduszką finansową” można określić rodzaj oszczędności, które są gromadzone i przeznaczane „na czarną godzinę”. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w razie nieoczekiwanych sytuacji losowych, które uniemożliwiają spłatę dotychczasowych zobowiązań. W przypadku posiadania kredytu taka „poduszka” pozwala uniknąć kłopotów finansowych.

Jak duże powinno być tego rodzaju zabezpieczenie? Nie da się wskazać konkretnej sumy, ponieważ wszystko zależy od miesięcznych zarobków oraz wydatków konkretnej rodziny. Planem minimum jest trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia. Dopiero jednak dwunastokrotność miesięcznych zarobków będzie w stanie zapewnić duże bezpieczeństwo finansowe, a co za tym idzie – wewnętrzny spokój.

Pomyśl o ubezpieczeniu CPI

Zaciągając kredyt hipoteczny, standardowym rozwiązaniem jest ubezpieczenie CPI (z ang. Credit Protection Insurance). To polisa, której istotą jest finansowa ochrona kredytobiorcy w razie zdarzeń losowych uniemożliwiających spłatę kredytu.

Warto jednak mieć świadomość, że ubezpieczenie CPI można wykupić również w przypadku kredytu samochodowego. Ubezpieczenie Spłaty Kredytu Premium, dostępne w ofercie Toyota Insurance Management Limited, zapewnia ochronę finansową kredytobiorcy oraz jego rodziny.

Ubezpieczenie CPI gwarantuje:

  • spłatę całego zadłużenia w razie takich zdarzeń losowych jak śmierć, trwała całkowita niezdolność do pracy
  • spłatę rat kredytu do 12 miesięcy w razie nieprzewidzianych sytuacji, takich jak utrata pracy, pobyt w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Chociaż takie ubezpieczenie będzie dodatkową kwotą do zapłaty, jest to stawka niewspółmiernie niska do zapewnianych korzyści. Decydując się na Ubezpieczenie Spłaty Kredytu Premium, otrzymujesz:

  • pełną ochronę spłaty kredytu
  • gwarancję spłaty salda zadłużenia kredytu samochodowego
  • możliwość wypłacenia wartości miesięcznej raty kredytu przez okres do 12 miesięcy.

Taka ochrona obowiązuje przez cały okres spłaty kredytu zaciągniętego na zakup samochodu.

Rozważ ubezpieczenie na życie

Jeżeli – jako kredytobiorca – jesteś głównym żywicielem rodziny, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia na życie. Jest to polisa ochronna, dzięki której – w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych (np. śmierć, inwalidztwo, poważny uszczerbek na zdrowiu będący następstwem nieszczęśliwego wypadku) – Ty lub Twoja rodzina otrzymacie finansową rekompensatę. Wypłacone przez ubezpieczyciela środki będzie można przeznaczyć na dowolny cel, np. spłatę zobowiązań kredytowych.

Chociaż nie można zakładać pesymistycznych scenariuszy życiowych, warto być przygotowanym na każdą sytuację. Pomyśl więc o finansowym zabezpieczeniu rodziny – szczególnie, jeśli spłacasz kredyt lub dopiero planujesz jego zaciągnięcie.