Usługa 3d secure

Usługa 3D Secure w Toyota Bank: poznaj zalety tego rozwiązania

8 września 2021

Zastanawiasz się, jak można zabezpieczyć transakcje płatnicze w internecie? Poznaj zalety usługi 3D Secure. Dowiedz się, na czym ona polega?

Na czym polega usługa 3D Secure?

Banki robią wszystko, aby płatności internetowe były maksymalnie bezpieczne. W celu zminimalizowania ryzyka utraty środków wprowadzane są coraz nowsze udogodnienia, wśród których na uwagę zasługuje 3D Secure. Sprawdź, co to jest i w jaki sposób zabezpiecza transakcje płatnicze w Internecie.

Od 14 września 2019 roku w Polsce obowiązuje unijna dyrektywa PSD2, której zapisy znajdują się w Ustawie o usługach płatniczych. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dokonywanych transakcji, m.in. poprzez wprowadzenie procedury silnego uwierzytelniania. Jednym z jej elementów jest konieczność zabezpieczania transakcji usługą 3D Secure.

3D Secure – co to?

Istotą 3D Secure jest zwiększenie bezpieczeństwa dokonywanych płatności internetowych poprzez wprowadzenie dodatkowego uwierzytelniania przy transakcjach dokonywanych kartą płatniczą. Dzięki temu ryzyko niepowołanego wykorzystania środków zostaje zredukowane do minimum.

Usługa działa w oparciu o prosty mechanizm – chodzi o dodatkową autoryzację, która potwierdza wiarygodność posiadacza karty płatniczej. Całość sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

1. Jako metodę płatności wybierasz kartę płatniczą.
2. Podajesz dane karty płatniczej i je zatwierdzasz.
3. Otrzymujesz informację o konieczności podania kodu 3D Secure bądź zatwierdzeniu transakcji w aplikacji mobilnej Banku.
4. Odbierasz kod otrzymany w wiadomości SMS, a następnie wpisujesz go w wyznaczonym polu bądź akceptujesz transakcje w aplikacji mobilnej Banku.
5. Zatwierdzasz transakcję w sklepie, w którym realizujesz transakcję.

Z dodatkowego sposobu uwierzytelniania mogą skorzystać wszystkie osoby korzystające z kart płatniczych Visa wydawanych przez Toyota Bank w ramach dostępnych kont osobistych.

Jak aktywować usługę 3D Secure?

To, czy płatności kartą płatniczą wymagają dodatkowego uwierzytelnienia, zależy przede wszystkim od sklepu internetowego. Jeśli właściciel nie wprowadził takiego wymogu, wówczas płatności będą odbywać się jak dotychczas – bez konieczności wpisywania dodatkowego kodu SMS.

Dla Ciebie – jako posiadacza karty płatniczej – korzystanie z usługi 3D Secure jest bezpłatne. Nie musisz też jej aktywować, ponieważ usługa uruchamiana jest automatycznie. Trzeba jednak pamiętać, że wyłączenie takiej opcji nie jest możliwe.

3D Secure a bezpieczeństwo transakcji internetowych

Dzięki usłudze 3D Secure bezpieczeństwo transakcji internetowych wyraźnie się zwiększyło. Pozwala bowiem uniknąć sytuacji dokonania nieautoryzowanej płatności kartą, ponieważ – mimo przejęcia danych z karty płatniczej – zachodzi konieczność podania dodatkowego kodu, który przychodzi na wskazany numer telefonu.

Przykład. Załóżmy, że otrzymujesz informację o konieczności potwierdzenia transakcji w ramach 3D Secure, jednak nie robiłeś żadnych zakupów. Jest to sygnał, że osoba niepowołana zdobyła dane karty płatniczej i próbuje dokonać transakcji. Dopóki transakcja nie zostanie potwierdzona poprzez wpisanie kodu, środki nie zostaną pobrane z rachunku bankowego.

Pamiętaj! Kodu 3D Secure nie powinno się nikomu udostępniać. Jeśli dostaniesz SMS-em taki kod, a nie zainicjowałeś żadnej transakcji płatniczej, może to oznaczać, że ktoś ma dostęp do danych twojej karty. Każdą próbę nieautoryzowanej transakcji należy niezwłocznie zgłosić. W Toyota Bank zrobisz to elektronicznie wysyłając wiadomość w Bankowości Elektronicznej lub telefonicznie – wystarczy zadzwonić pod numer 801 900 700 lub +48 22 488 5550.