Wyjazd za granicę

Wyjazd za granicę autem w leasingu. To trzeba wiedzieć

6 czerwca 2024

Firmy leasingowe cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Auto wzięte w leasing jest świetną alternatywą dla zakupu samochodu za gotówkę, a czasami nawet dla samochodu na kredyt. Warto jednak pamiętać, że leasing samochodu polega na tym, że auto pozostaje cały czas własnością leasingodawcy. Może on więc określać zasady użytkowania samochodu w ogólnych warunkach umowy leasingu. Czy jest możliwy zagraniczny wyjazd autem w leasingu? Dowiedz się więcej.

Firmy leasingowe cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Auto wzięte w leasing jest świetną alternatywą dla zakupu samochodu za gotówkę, a czasami nawet dla samochodu na kredyt. Warto jednak pamiętać, że leasing samochodu polega na tym, że auto pozostaje cały czas własnością leasingodawcy. Może on więc określać zasady użytkowania samochodu w ogólnych warunkach umowy leasingu. Czy jest możliwy zagraniczny wyjazd autem w leasingu? Dowiedz się więcej.

Auto w leasing, a wymagane dokumenty

Aby stać się użytkownikiem przedmiotu leasingu, czyli w tym przypadku samochodu, należy przejść określoną procedurę. Polega ona przede wszystkim na wypełnieniu wniosku (można to zrobić w towarzystwie doradcy). Firma leasingowa może również wymagać od ciebie przedstawienia dodatkowych dokumentów, np. finansowych czy księgowych, aby ocenić, czy będziesz w stanie spłacać raty leasingu zgodnie z ustalonym harmonogramem. Każdy leasingodawca może stosować swoje własne zasady dotyczące dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o leasing.

Procedura leasingowa jest zwykle uproszczona, a decyzja o zaakceptowaniu wniosku (a tym samym o podpisaniu umowy) jest wydawana dość szybko. Przykładowo, jeśli wnioskujesz o Leasing KINTO ONE w Toyota Leasing, możesz już nawet po godzinie otrzymać informację, czy twoje zgłoszenie zostało zaakceptowane. Jeśli będą potrzebne dodatkowe dokumenty, doradca skontaktuje się z tobą i poprosi o ich dostarczenie. To duże ułatwienie, ponieważ nie musisz przechodzić długiej i skomplikowanej procedury weryfikacyjnej.

Leasing samochodu w każdej firmie leasingowej może wyglądać nieco inaczej, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czego dany leasingodawca wymaga i jakie formalności przewiduje.

Analiza umowy leasingowej

Jeśli zastanawiasz się, czy wyjazd zagraniczny autem w leasingu jest możliwy, przede wszystkim przeanalizuj umowę leasingu. Znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze warunki związane z użytkowaniem przez ciebie przedmiotu leasingu, a także z obowiązkami kierowcy.

Pamiętaj, że w przypadku podróży autem za granicę obowiązują cię trzy najważniejsze zasady:

  1. Spełnienie warunków leasingodawcy (zapisanych w umowie).
  2. Zapewnienie wymaganej ochrony ubezpieczeniowej podczas podróży do innego kraju.
  3. Spełnienie wymogów formalnych państwa, do którego się wybierasz (np. obowiązek posiadania upoważnienia od leasingodawcy, upoważnienia PZM itp.).

Punkt pierwszy i trzeci oznaczają, że na wyjazd musisz mieć zgodę właściciela pojazdu, czyli firmy leasingowej. To podstawa. Jeśli planujesz zagraniczną podróż autem leasingowanym, a w umowie znajduje się zapis, że jest to niedopuszczalne, złamiesz zasady. To może się z kolei wiązać z poważnymi konsekwencjami, które z pewnością również zostały ujęte w podpisanym przez ciebie dokumencie.

Czy uzyskanie zgody leasingodawcy na wyjazd jest trudne? Zwykle nie, ponieważ wiele firm traktuje poruszanie się pojazdem również za granicą jako rzecz oczywistą. Można się spotkać z trzema podstawowymi praktykami stosowanymi przez leasingodawców.

  1. Pozwolenie wydają oni automatycznie w chwili podpisywania umowy leasingowej. 
  2. Należy zawnioskować o wydanie zgody zgodnie z zasadami leasingodawcy.
  3. Udzielenie zgody jest możliwe, jednak leasingodawca wymaga wniesienia za nią opłaty manipulacyjnej. 

Oczywiście pierwszy wariant jest najkorzystniejszy dla leasingobiorcy. Jak zadbać o to, aby zyskać swobodę użytkowania pojazdu także za granicą? Podstawą jest dokładne przeanalizowanie umowy, jeszcze przed jej podpisaniem. Kwestie użytkowania samochodu w ruchu zagranicznym są tam zawsze opisane, więc nie czekają cię później żadne niespodzianki.

Dodatkowe ubezpieczenie pojazdu na wyjazd autem z kraju

Istotną kwestią jest to, czy ubezpieczenie samochodu obowiązuje również za granicą. Polisa OC jest zawsze ubezpieczeniem obowiązkowym - nie tylko w Polsce. Zwykle wystarczy ta, którą zawarło się w kraju, ale w niektórych państwach jest wymagana dodatkowo Zielona Karta (potwierdzenie objęcia auta ubezpieczeniem OC). Taki wymóg dotyczy m.in. podróżowania po Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Serbii, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy.

Nieco bardziej skomplikowana kwestia dotyczy polisy AC, którą również musi mieć każde auto w leasingu. Warto pamiętać, że taka polisa może mieć wyłączenia dotyczące podróżowania po niektórych krajach. Zdarza się, że nie obowiązuje np. w Rosji, Ukrainie, Mołdawii i Białorusi. Wówczas czeka cię konieczność doubezpieczenia, czyli poszerzenia ochrony, jaką zapewnia AC o kraje podwyższonego ryzyka. To wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pamiętaj jednak, że ważne ubezpieczenie obowiązujące na terenie krajów, przez które będziesz przejeżdżać, to wymóg konieczny.

Możesz także dokupić polisę assistance (można ją nabyć np. na 30 dni lub krócej). To dobry sposób na ograniczenie potencjalnych zmartwień kierowcy w razie wypadku, czy innych zdarzeń. Ubezpieczenie zapewni ci wsparcie związane m.in. z wynajmem auta zastępczego na czas naprawy.