Wypłata z bankomatu

Wypłacasz pieniądze z bankomatu? Sprawdź, jak robić to bezpiecznie

23 sierpnia 2022

Chociaż większość Polaków dokonuje transakcji bezgotówkowych, od czasu do czasu zachodzi potrzeba skorzystania z gotówki. W takiej sytuacji trzeba udać się do bankomatu, by wypłacić pieniądze. Dowiedz się, jak to zrobić bezpiecznie, aby nie paść ofiarą oszustów.

Wypłata gotówki z bankomatów jest z reguły bezpieczna, ale warto zachować czujność. Ostrożności nigdy za wiele, a dzięki temu można uchronić się przed utratą środków – nie tylko tych podjętych z urządzenia, ale również zgromadzonych na koncie osobistym.

Bezpieczne wypłaty gotówki z bankomatu – najważniejsze zasady

Podczas wypłacania gotówki z bankomatu – podobnie jak w przypadku każdej innej transakcji – musisz zachować ostrożność. Pozwoli to zminimalizować ryzyko utraty środków.

 1. Sprawdź stan bankomatu

  Przyjrzyj się, czy klawiatura nie ma żadnych zniekształceń. Wszelkie wypukłości mogą świadczyć o próbie ingerencji w urządzenie. Upewnij się też, że wejście na kartę nie zostało „wyposażone” w nakładkę, której celem jest skanowanie danych z karty. 
  Jeżeli stan bankomatu pozostawia wiele do życzenia, zrezygnuj z korzystania z niego. Kwestia bezpieczeństwa twoich pieniędzy jest ważniejsza.
   
 2. Chroń kod PIN

  Z pewnością wiesz, że zapisywanie kodu PIN na karteczce nie jest dobrym pomysłem. Czy jednak masz świadomość, że – dla własnego bezpieczeństwa – wpisując PIN należy zasłaniać klawiaturę dłonią? Oszuści czasem montują kamery w niewidocznym miejscu, by zdobyć ten numer.
   
 3. Pieniądze wypłacaj w monitorowanych placówkach

  Niezależnie od tego, jaką kwotę pieniędzy wypłacasz, staraj się wybierać bankomaty znajdujące się wewnątrz placówek bankowych. Takie obiekty są monitorowane, co zwiększa bezpieczeństwo.

O czym pamiętać, korzystając z bankomatów?

Możesz zwiększyć bezpieczeństwo wypłaty środków z bankomatu, jednocześnie minimalizując ewentualne straty. W jaki sposób?

Warto:

 • zmienić dzienny/miesięczny limit wypłat gotówki – po jego przekroczeniu dalsze próby wypłaty pieniędzy zostaną zablokowane;
 • nadwyżkę finansową przechowywać na koncie oszczędnościowym – do takich rachunków nie są wydawane karty płatnicze, co pozwala uchronić się przed kradzieżą środków.

Pamiętaj też, aby – zanim włożysz kartę do urządzenia – rozejrzeć się. Upewnij się, że nikt nie stoi w bliskiej odległości za tobą. Unikaj też wypłacania pieniędzy późnym wieczorem – wtedy istnieje większe ryzyko bezpośredniej kradzieży środków.

Ostrożności nigdy za wiele. W tym przypadku nadgorliwość może okazać się sposobem na zabezpieczenie pieniędzy przed ewentualną utratą. Stosuj się do powyższych wskazówek zawsze, gdy chcesz podjąć gotówkę z bankomatu.