Toyota Camry Hybrid

Zakup samochodu firmowego – gotówka, kredyt czy leasing?

29 kwietnia 2021

Przymierzasz się do zakupu samochodu firmowego, dlatego zastanawiasz się nad optymalną formą finansowania? Sprawdź dostępne możliwości wraz z najważniejszymi zaletami i wadami. Ułatwi ci to podjęcie decyzji dopasowanej do swoich potrzeb i oczekiwań.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zakup samochodu firmowego, mają do rozważenia trzy możliwości:

  • nabycie za gotówkę
  • wzięcie leasingu
  • zaciągnięcie kredytu.

Chociaż każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, najczęściej uwzględnianymi rozwiązaniami są: leasing pojazdu oraz kredyt samochodowy.

Zakup auta za gotówkę – czy warto?

Zakup pojazdu za gotówkę ma tylko jedną przewagę nad pozostałymi formami finansowania – nie wiąże przedsiębiorcy żadnymi umowami z instytucjami finansowymi. Natomiast zasadniczą wadą takiej opcji jest wpływ na płynność finansową – w wielu przypadkach oznacza to pozbawienie się wolnych środków „na czarną godzinę”.

Między innymi dlatego zakup za gotówkę jest opcją najrzadziej rozważaną przez przedsiębiorców.

Kredyt samochodowy – za i przeciw

Kredyt samochodowy jest doceniany m.in. za możliwość utrzymania płynności finansowej przez cały okres trwania umowy. Jest to możliwe dzięki dostosowanej wysokości wkładu własnego oraz miesięcznych rat. Plusem jest także opcja wliczenia w koszty uzyskania przychodu części odsetkowej raty, a także dokonywanie amortyzacji (jednak w takiej wysokości, w jakiej kredytobiorca jest współwłaścicielem auta – zwykle to 51%).

Minusem kredytu samochodowego jest… jego wpływ na zdolność kredytową. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zaciągnąć kolejne finansowanie, wówczas płacone raty spowodują zmniejszenie zdolności kredytowej.

Leasing samochodowy – to się opłaca?

Leasing samochodowy jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania z powodu mnóstwa korzyści możliwych do osiągnięcia.

Wśród zalet finansowania można wymienić między innymi:

  • utrzymanie płynności finansowej
  • przewidywalne miesięczne koszty
  • możliwość wymiany auta po kilku latach użytkowania
  • brak wpływu na zdolność kredytową
  • minimum formalności.

Jeszcze więcej korzyści niesie za sobą Leasing niższych rat dostępny w Toyota Leasing. Jego największą przewagą jest niższa miesięczna rata oraz możliwość wymiany auta na nowy bez konieczności angażowania środków własnych. To zasługa gwarancji odkupu samochodu przez dealera, co pozwala na spłatę ostatniej raty oraz opłatę wstępną kolejnego leasingu.

Z podatkowego punktu widzenia, leasing samochodowy także przynosi wiele korzyści. Warto wspomnieć o możliwości wliczenia w koszty uzyskania przychodu m.in. opłaty wstępnej, części odsetkowej i części kapitałowej raty.

Nadal wahasz się, która forma finansowania zakupu auta lepiej wpisze się w twoje oczekiwania? Musisz przede wszystkim sprecyzować swoje potrzeby i określić to, na czym najbardziej ci zależy. Jednak – mimo wielu korzyści wynikających z kredytu samochodowego, to właśnie leasing auta jest opcją najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców.