Auto w lesie

Zbliżają się wakacje, a kolejki po nowe auta coraz dłuższe? Postaw na używane, ale pewne auto

9 maja 2022

Z powodu wydłużonego czasu oczekiwania na fabrycznie nowych pojazd, wiele osób decyduje się na zakup używanego auta. To dobre rozwiązanie – zwłaszcza, gdy zależy ci na zmianie samochodu jeszcze przed wakacjami. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź, gdzie znaleźć pewny pojazd.

Chociaż na niektóre modele fabrycznie nowych samochodów trzeba czekać nawet rok, uśredniony czas wynosi 5 miesięcy. Decydując się na zakup pojazdu właśnie teraz, trudno będzie ci nim wyruszyć w wakacyjną podróż. Warto więc rozważyć nabycie auta używanego, ale ze sprawdzonego źródła.

Auto używane – ryzykowny zakup?

Zakup auta używanego może wiązać się z pewnym ryzykiem, jednak istnieją możliwości jego ograniczenia do minimum. Znaczenie mają nie tylko dokładne oględziny samochodu, ale przede wszystkim zakup ze sprawdzonego źródła.

Chociaż nabycie auta od osoby prywatnej często jest korzystniejsze finansowo, to musimy mieć świadomość, że niekiedy cena idzie w parze ze stanem technicznym. Samochód może sprawiać pozory sprawnego, ale po dłuższej eksploatacji uwidocznią się jego usterki. Efekt? Zapłacisz sporo za naprawę, co finalnie podniesie koszt nabycia auta.

Czy wiesz, że dealerzy sprzedają nie tylko fabrycznie nowe pojazdy? Coraz częściej oferują auta używane pozostawiane m.in. w rozliczeniu. Takie samochody – zanim trafią do sprzedaży – przechodzą szczegółową weryfikację. Dzięki temu nabywca ma pewność, że pojazd jest sprawny. Warto bowiem pamiętać, że dealer – w przeciwieństwie do sprzedawcy prywatnego – dba o swoją renomę. Jeśli zaoferowałby auto w wątpliwym stanie technicznym, szybko straciłby zaufanie i reputację.

Auto używane od dealera – czy to się opłaca?

Może się okazać, że interesujące cię auto używane w ofercie dealera jest nieco droższe niż samochód dostępny z ogłoszenia prywatnego. W takich przypadkach warto ponieść dodatkowy koszt, bo to może przekładać się na:

  • wiarygodne pochodzenie i sprawdzoną historię;
  • pewność dobrego stanu technicznego;
  • gwarancję;
  • niższe koszty późniejszej eksploatacji.

W ofercie salonów samochodowych znajduje się wiele aut, dlatego z łatwością znajdziesz model wpisujący się w twoje oczekiwania. Należy przy tym podkreślić, że będą to pojazdy dość „młode” – zwykle dealerzy przyjmują wyłącznie kilkuletnie samochody. Nie znajdziesz więc auta, które ma więcej niż 4-5 lat.

Jak sfinansować zakup używanego pojazdu?

Pamiętaj! Auta używanego wcale nie musisz kupować za gotówkę – także w przypadku korzystania z oferty dealera. Możesz ubiegać się o kredyt samochodowy, który pozwoli sfinansować droższy, ale pochodzący z pewnego źródła pojazd.

Warto przy tym podkreślić, że wyższa kwota kredytu wcale nie musi przekładać się na wyższe raty. Udowadnia to m.in. Kredyt niższych rat Toyota Easy dla aut używanych (RRSO 11,27%) dostępny w ofercie Toyota Banku. Jest to przykład kredytu balonowego, dzięki któremu miesięczne raty są znacznie niższe w porównaniu do standardowej oferty. Na jego korzyść przemawia również możliwość wymiany auta po 3-4 latach finansowania bez angażowania środków własnych.

Jeśli na wakacje chcesz pojechać nowym samochodem, postaw na używane auto ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że w długiej podróży nic cię nie zaskoczy.