Złe nawyki oszczędzania

Złe nawyki, które obniżają efektywność oszczędzania

15 marca 2024

Dobre nawyki finansowe pozwalają zadbać o kondycję domowego budżetu oraz dają kontrolę nad wydatkami. Niestety wypracowanie skutecznych metod oszczędzania nie zawsze jest łatwe. Warto wiedzieć, czego się wystrzegać, by brak oszczędności nie spędzał nam snu z powiek.

Złe nawyki finansowe – czego się wystrzegać?

Ponad połowa Polaków nie ma na tyle oszczędności, aby wystarczyłyby im one na cały miesiąc, np. po utracie pracy. Takie dane są zatrważające, ponieważ brak poduszki finansowej może być ryzykowny, gdy pojawią się pilne wydatki lub nastąpi drastyczne pogorszenie sytuacji materialnej. Z czego to wynika? Jedną z przyczyn są złe nawyki finansowe, które ma wiele osób, niezależnie od ich statusu materialnego. Niepotrzebne kupowanie i wyrzucanie jedzenia, czy wydawanie pieniędzy pod wpływem impulsu to tylko niektóre ze szkodliwych praktyk utrudniających oszczędzanie.

Warto wiedzieć, jakich nawyków się wystrzegać, aby utrzymać budżet domowy w ryzach. Wiele z nich to przyzwyczajenia, które ma się od lat i nie zwraca się na nie uwagi. Poznaj najczęściej spotykane błędy w zarządzaniu finansami.

Jakie są najpopularniejsze złe nawyki przy oszczędzaniu?

Wśród złych nawyków finansowych można wskazać przede wszystkim poniższe działania.

  • Kupowanie najtańszych rzeczy niskiej jakości – to tylko pozorne oszczędności, ponieważ takie produkty trzeba w krótkim czasie wymienić na nowe. Tu sprawdza się powiedzenie "oszczędny dwa razy traci".
  • Zaciąganie zadłużenia bez odpowiedniego przygotowania – nieczytanie umów kredytowych, korzystanie z ofert firm pożyczkowych, czy częste kupowanie na raty mogą doprowadzić do spirali zadłużenia, z której bardzo trudno się uwolnić.
  • Brak kontroli nad budżetem – jeśli nie kontrolujesz wydatków, nawet nie zauważysz, gdy pojawią się nadwyżki finansowe, które można oszczędzić. Nie będziesz w stanie żyć na wysokim poziomie materialnym, bo odłożone środki szybko wydasz na błahostki.
  • Podatność na promocje – jeśli często zdarza ci się podejmować nieprzemyślane decyzje zakupowe pod wpływem reklamy, promocji czy upustu, jest to bardzo zły nawyk finansowy. Pozorne obniżki nie dają korzyści, a w konsekwencji kupujesz rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
  • Nieznajomość swojego budżetu – nie wiesz, jakie masz dochody, a jakie wydatki? Nie masz pojęcia, ile środków pochłania jedzenie, rachunki czy raty kredytów? W taki sposób nie zbudujesz poduszki finansowej, bo nawet nie wiesz, ile możesz na nią przeznaczać.

Lekkomyślne podejście do wydatków od czasu do czasu zdarza się większości osób. Jeśli jednak jest to twoją stałą praktyką, pora to zmienić. Sprawdź, jak to zrobić.

Co zrobić, aby poprawić swoje nawyki finansowe?

W skrócie – warto wyeliminować wszystkie wskazane wyżej złe nawyki. W praktyce może to jednak nie być łatwe, szczególnie jeśli praktykujesz je od lat. Od czego zacząć?

Przede wszystkim warto dokładnie przyjrzeć się swojemu budżetowi, aby określić, jak prezentuje się realnie twoja sytuacja materialna. To pozwoli ci dostrzec elementy, które mogą wymagać zmiany. Być może sporo wydatków jest związanych z subskrypcjami różnych usług, z których nie korzystasz. Niekiedy ograniczenie liczby przejazdów taksówkami, czy wizyt w restauracjach pozwala oszczędzać nawet kilkaset złotych w skali miesiąca.

Małymi krokami możesz zwiększać swoją wiedzę o osobistych finansach i osiągnąć pełną kontrolę nad tym, na co i ile wydajesz. Dowiesz się również, jaką część środków możesz odkładać w formie oszczędności.

Jeśli okaże się, że twój budżet jest tak napięty, że nie masz możliwości zaoszczędzenia ani złotówki, możesz rozważyć zmianę pracy lub poszukiwanie dodatkowego źródła zarobku. Oczywiście nie zawsze takie opcje są dostępne, czasami jednak warto wziąć je pod uwagę.

Złote rady inwestowania

Jeśli już wiesz, ile pieniędzy możesz odkładać, warto zastanowić się, jak oszczędzać, by przyniosło ci to, jak najwięcej korzyści. Poznaj złote rady inwestowania, które warto zastosować.

Inwestuj rozważnie i bezpiecznie

Jeśli nie masz wiedzy o finansach, nie ma sensu porywanie się na zakup akcji giełdowych, czy jednostek funduszy inwestycyjnych. Aby zyskać na takich instrumentach finansowych, przeważnie trzeba przynajmniej w teorii wiedzieć, jak działają i w jaki sposób nimi zarządzać. Jednak i to nie gwarantuje sukcesu.

Jeśli jesteś laikiem, znacznie lepiej postawić na coś sprawdzonego – np. na Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku. Taki rachunek da ci niezbyt duży, ale stały i pewny zysk. Zabezpieczysz pieniądze przed inflacją i na pewno nie stracisz na ryzykownych produktach.

Unikaj „zbyt atrakcyjnych” ofert

W Internecie można znaleźć wiele niezwykle kuszących ofert, które gwarantują wysoki i szybki zysk pozbawiony ryzyka. W praktyce jednak często okazują się one próbami oszustwa mającymi na celu kradzież twoich danych, a w konsekwencji również twoich pieniędzy.

Pamiętaj, że oferty pozwalające każdemu szybko zarobić ogromne pieniądze po prostu się nie zdarzają. Zachowaj więc sceptycyzm wobec takich reklam, aby chronić swoje interesy.

Bądź konsekwentny

Zacząłeś oszczędzać lub inwestować, ale szybko straciłeś zapał? Pamiętaj, że budowanie stabilności finansowej to długi proces. Jeśli postawiłeś przed sobą cel (np. odłożenie każdego miesiąca określonej kwoty), trzymaj się go i nie trać pieniędzy na zbędne wydatki. Bądź wytrwały, a efekty pozytywnie cię zaskoczą.

Dobre nawyki oszczędzania pozwolą ci zbudować poduszkę finansową i poprawić swoją sytuację materialną. Warto je wypracować – to nie jest trudne, ale wymaga sporej wytrwałości.