Jak poprawić swoje <br>nawyki finansowe? Doradzamy!

Jak poprawić swoje
nawyki finansowe? Doradzamy!

   

  Masz świadomość tego, jak ważne jest budowanie finansowego zabezpieczenia z myślą o przyszłości? Zdajesz sobie sprawę z tego, że w oszczędzaniu wcale nie pomagają nieodpowiednie nawyki wypracowane w przeszłości. Możesz jednak szybko to zmienić – poznaj kilka wskazówek, które warto wcielić w życie już teraz.

  Oszczędzanie wcale nie musi wiązać się z mnóstwem wyrzeczeń. Wystarczy tylko zerwać z nieodpowiednimi nawykami, które nie sprzyjają systematycznemu odkładaniu środków. Stosując się do poniższych wskazówek, stopniowo zaczniesz budować poduszkę finansową.

  1. Wyeliminuj niepotrzebne koszty

  Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile pieniędzy w ciągu miesiąca „ucieka Ci przez palce”? Gdyby tak wyeliminować kilka wydatków, znalazłaby się spora kwota oszczędności.

  Postaraj się więc przeanalizować stan rachunku bankowego, po to, aby poznać wszystkie ponoszone koszty. Zaznacz te wydatki, bez których można się obejść. Jeśli podejdziesz do tego zadania sumiennie, możesz zaoszczędzić co najmniej kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

  2. Nie podejmuj decyzji zakupowych pod wpływem chwili

  Jak często zdarza ci się dokonywać zakupu pod wpływem emocji? Jeśli jesteś osobą podatną na promocje itp., czas to zmienić. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej rzeczy, dokładnie to przemyśl – zastanów się, czy dany przedmiot faktycznie jest ci potrzebny.

  3. Odkładaj mniejsze kwoty, ale częściej

  Odłożenie większej jednorazowej kwoty może być odczuwalne dla domowego budżetu. Dlatego staraj się odkładać mniejsze kwoty, ale znacznie częściej. Takie rozwiązanie niesie za sobą co najmniej dwie korzyści:

  • finanse tego nie odczują,
  • przyzwyczajasz się do systematycznego oszczędzania.

  Pamiętaj jednak, aby być konsekwentnym w swoim działaniu.

  4. Większą kwotę przeznacz na lokatę

  Mniejsze kwoty systematycznie odkładaj na konto oszczędnościowe. Jeśli jednak uda ci się zgromadzić większą kwotę, załóż lokatę w banku.

  Pamiętaj, że lokata długoterminowa będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie będziesz potrzebować odłożonych pieniędzy przez dłuższy czas i mogą być one „zamrożone”. Zerwanie lokaty przed terminem wiąże się bowiem z utratą odsetek.

  Przed założeniem lokaty warto sprawdzić, czy bank ma ofertę promocyjną. Przykładowo, Toyota Bank swoim klientom za założenie lokaty oferuje nawet 100 zł premii.

  Oszczędzanie wcale nie jest trudne i nie wiąże się z koniecznością osiągania bardzo wysokich dochodów. Już nawet niewielkie kwoty wpłacane systematycznie na konto oszczędnościowe, pomogą zbudować solidną poduszkę finansową.