Samochód dla osób niepełnosprawnych. Jakie wyposażenie?

Samochód dla osób z niepełnosprawnością. Jakie wyposażenie?

4 listopada 2021

W jakie rozwiązania warto wyposażyć samochód dla osób z niepełnosprawnością? Dowiedz się, czym jest zabudowa Mobilty w samochodach marki Toyota.

W co wyposażyć auto do potrzeb osób z niepełnosprawnością? Przeczytaj nasz poradnik

Niepełnosprawność wcale nie musi wiązać się z ograniczeniem mobilności. Z pomocą przychodzą samochody, które można dostosować do potrzeb osób zmagających się z dysfunkcją ruchową. Sprawdź, w jakie rozwiązania warto wyposażyć pojazd.

Dzięki udogodnieniom, pozwalającym na dostosowanie samochodu do potrzeb osób z niepełnosprawnością, można znieść wszelkie ograniczenia związane z podróżowaniem. Nowoczesne technologie umożliwiają nie tylko wygodny przewóz pasażerów na wózkach inwalidzkich, ale również na prowadzenie samochodów przez takie osoby.

Wyposażenie auta dla osób niepełnosprawnych jako kierowców

Pojazdy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową można wyposażyć w kilka praktycznych rozwiązań. Dzięki nim łatwiejsze będzie nie tylko wsiadanie i wysiadanie, ale również prowadzenie auta.

  • Fotel obrotowy

Sterowanie elektryczne pozwala na obracanie fotela w stronę drzwi, a także jego obniżanie czy podwyższanie. Wszystko po to, aby niepełnosprawny kierowca mógł przesiąść się z wózka inwalidzkiego do kabiny pojazdu.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest fotel obrotowy, który można wysunąć i opuścić poza próg samochodu. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może wsiąść do auta bez wsparcia innych osób.

  • Automatyczna skrzynia biegów

Niesprawność ruchowa – szczególnie ta związana z nogami – wiąże się z koniecznością zakupu samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Pozwala ona na wygodą zmianę biegów – bez potrzeby wciskania pedału sprzęgła – za pomocą lewarka.

  • System umożliwiający przyspieszanie i hamowanie

Dużym udogodnieniem jest system umożliwiający przyspieszanie i hamowanie za pomocą specjalnej dźwigni umiejscowionej między kierownicą a lewarkiem. Przykładem takiego rozwiązania jest Carospeed Classic – system montowany m.in. w pojazdach marki Toyota. Dodatkowym atutem jest brak ingerencji w konstrukcję auta, dzięki czemu wystarczy demontaż elementów, aby samochód wrócił do fabrycznego stanu.

Wyposażenie pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych

Przewóz osób na wózkach inwalidzkich nie sprawia większych trudności, ale może być jeszcze wygodniejszy. Wszystko za sprawą specjalnej zabudowy Mobility, wykorzystywanej m.in. w pojazdach marki Toyota. Wśród najważniejszych atutów wymienia się obniżenie podłogi tylnej części pojazdu, co pozwoliło:

  • zwiększyć komfort pasażera siedzącego na wózku inwalidzkim;
  • usprawnić wprowadzanie wózka inwalidzkiego po rampie wyposażonej w aluminiową ramę.

Pamiętaj! Jeśli zależy ci na skorzystaniu z udogodnień dedykowanych osobom niepełnosprawnym, możesz je sfinansować na atrakcyjnych warunkach. Standard Kredyt Mobility (RRSO 4,91%) to rozwiązanie dostępne w Toyota Banku, które pomaga wprowadzić udogodnienia w pojazdach bez ponoszenia dużych jednorazowych kosztów. Skontaktuj się z naszym doradcą, aby poznać więcej szczegółów.