Zabezpieczenia telefonu

3 sposoby zabezpieczenia telefonu przed kradzieżą pieniędzy

18 września 2023

Bankowość mobilna bije rekordy popularności. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ korzystanie z aplikacji bankowej na smartfonie jest wygodne i szybkie. Aby jednak bankowanie z poziomu telefonu było bezpieczne, warto pamiętać o pewnych zasadach. Poznaj trzy sposoby, które zabezpieczą twoje pieniądze przed kradzieżą.

Korzystanie z systemu bankowości elektronicznej za pośrednictwem smartfona nie powinno uśpić twojej czujności. I tutaj czyhają przestępcy, którzy podejmują różnorodne działania mające na celu wyłudzić wrażliwe dane, potrzebne np. do kradzieży pieniędzy. Na szczęście możesz zabezpieczyć swój telefon, minimalizując tym samym ryzyko takiego zdarzenia.

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą pieniędzy?

Opisane poniżej sposoby to proste i skuteczne metody, które pomogą ci zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko kradzieży pieniędzy przez cyberprzestępców. Warto wdrożyć je jak najszybciej, aby nie obawiać się utraty środków.

  1. Zainstaluj program antywirusowy

    Program antywirusowy, kojarzony jest głównie z komputerem, świetnie sprawdzi się także w smartfonie. Aktualne oprogramowanie jest w stanie „wyłapać” potencjalne źródła zagrożenia. Dzięki temu „zablokuje” niebezpieczne załączniki w wiadomościach e-mail, czy podejrzane wiadomości SMS. 
    Taki program antywirusowy może sprawić, że nie dotrą do ciebie wiadomości, które mogłyby doprowadzić do zawirusowania smartfona, a co za tym idzie – kradzieży danych. 
     
  2. Staraj się nie korzystać z otwartych sieci WiFi

    Jesteś w galerii handlowej, restauracji lub w innych obiektach udostępniających sieć WiFi? Jeśli jest ona otwarta (tj. niezabezpieczona hasłem), lepiej z niej nie korzystaj – dla bezpieczeństwa swojego i swoich pieniędzy. Dlaczego?
    W takiej sieci mogą działać przestępcy, którzy mają „na celowniku” wszystkich jej użytkowników. Oznacza to, że – poprzez swoje działania – mogą zyskać dostęp do ich smartfonów, w tym aplikacji mobilnych.
    Jeżeli już musisz skorzystać z sieci otwartej, nigdy nie dokonuj przelewów ani nie wykonuj innych transakcji z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku, czy też transakcji z poziomu systemu bankowości internetowej. 
     
  3. Dokonuj regularnych aktualizacji

    Regularnie dokonywane aktualizacje systemu operacyjnego oraz aplikacji mobilnej banku mogą uchronić cię przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców. Dlaczego to ma znaczenie?
    Często aktualizowany system operacyjny jest bardziej szczelny, a co za tym idzie – mniej podatny na ataki. Aktualizacja bowiem ma na celu m.in. wyeliminowanie „słabych punktów” oprogramowania, w efekcie czego cyberprzestępcy mają utrudnione zadanie. Poziom zabezpieczeń rośnie, dzięki czemu system radzi sobie lepiej z zagrożeniami. 


Pamiętaj też, aby pobierać aplikacje pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Zawsze sprawdzaj, na co wyrażasz zgodę przy korzystaniu z danego programu. Im większą będziesz mieć świadomość w kwestii zagrożeń, tym większą zachowasz czujność. To pozwoli zredukować ryzyko kradzieży pieniędzy do minimum.