5 zasad

5 zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

1 grudnia 2022

Bankowość internetowa to ogromne udogodnienie, dzięki któremu dokonywanie płatności stało się łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. Jednak z drugiej strony, korzystanie z niej wiąże się z ryzykiem ataku cyberprzestępców, którzy czyhają na naszą nieuwagę. Można jednak zminimalizować to zagrożenie – wystarczy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Poznaj te najważniejsze.

Mimo że banki dokładają wszelkich starań, aby chronić pieniądze swoich klientów, zgromadzone na kontach osobistych środki są „na celowniku” cyberprzestępców. Oszuści stosują coraz bardziej zuchwałe metody, aby tylko wyłudzić pieniądze.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

Czy wiesz, że masz ogromny wpływ na bezpieczeństwo korzystania z bankowości internetowej? Ryzyko oszustwa możesz zminimalizować, jeśli tylko zastosujesz się do poniższych wskazówek.

1. Systematycznie zmieniaj hasło do systemu bankowości elektronicznej

Dostęp do bankowości elektronicznej zapewnia login oraz ustanowione przez użytkownika hasło. Zadbaj o to, aby było ono nie tylko silne i unikalne. Ważna jest systematyczna jego modyfikacja, co utrudni oszustom dostęp do systemu transakcyjnego. Dzięki temu, gdy cyberprzestępca pozyska poprzednio ustalone hasło, nie będzie w stanie zalogować się do konta.

Pamiętaj! Zmianę hasła zaleca się co 2-3 miesiące.

Przeczytaj także: Jak tworzyć silne hasło do konta internetowego?

2. Ustal odpowiednie limity na transakcje w banku

W systemie bankowości internetowej możesz zmienić limity na konkretne transakcje, zarówno kwotowe limity dzienne, jak i miesięczne. Pozwoli to na ograniczenie ewentualnych nieautoryzowanych transakcji, które mogą być dokonywane przez cyberprzestępców.

3. Korzystaj z mobilnej autoryzacji

Warto pobrać aplikację mobilną banku, aby z jej poziomu móc potwierdzać transakcje. Dzięki temu będziesz w stanie potwierdzić zgodność danych. Na ekranie pojawia się bowiem informacja o numerze konta odbiorcy, nazwie odbiorcy, rodzaju operacji oraz kwocie.

Warto wiedzieć: Dwustopniowa weryfikacja w bankowości internetowej. Na czym polega?

4. Nie otwieraj podejrzanych załączników w wiadomościach e-mail

Żaden bank nie przesyła linków, które kierują do systemu transakcyjnego. Nie informuje o konieczności podania danych do logowania: loginu oraz hasła.

Uważaj także na załączniki. Nie otwieraj ich, zwłaszcza jeśli mają „podejrzane” rozszerzenie. Pobranie ich na komputer może skutkować instalacją złośliwego oprogramowania, a to już krok do pozyskania danych do logowania do serwisu bankowości internetowej.

5. Korzystaj wyłącznie z własnego komputera i zabezpieczonej sieci

Jeśli chcesz zalogować się do systemu bankowości internetowej, rób to wyłącznie z poziomu sprawdzonych urządzeń. Najlepiej, gdy będzie to twój komputer czy smartfon.

Pamiętaj też, aby nie logować się do banku, korzystając z otwartej sieci WiFi. Ryzykujesz bowiem utratę wrażliwych danych, które mogą posłużyć cyberprzestępcom do kradzieży twoich środków.

To najważniejsze zasady, które pomagają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podczas korzystania z bankowości internetowej. Zachowaj przy tym ogromną czujność, by nie dać się złapać w pułapkę oszustów.

Zobacz także: Kilka zasad bezpiecznego korzystania z kart płatniczych