Mężczyzna w kapturze

Kupujesz online? Nie daj się oszukać – poznaj popularne metody złodziei

20 czerwca 2022

Na dokonywanie zakupów przez Internet decyduje się coraz więcej osób. Rosnące zainteresowanie wynika przede wszystkim z wygody, oszczędności czasu i pieniędzy. Aby jednak transakcje online nie były początkiem problemów z utratą środków, warto zachować ostrożność. Dowiedz się, jakimi metodami działają oszuści próbujący przejąć twoje pieniądze.

Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej zuchwali w swoich działaniach. Z tego powodu należy wykazać się dużą rozwagą – wystarczy dosłownie chwila, aby doszło do utraty środków.

Jak działają cyberprzestępcy?

Internetowi oszuści działają na wiele sposobów, próbując uśpić czujność. I – jak pokazują statystyki – nieźle im się to udaje, mimo że często ich poczynania przebiegają zgodnie ze schematem.

1. Podszywanie się pod sprzedawców internetowych

Niektórzy cyberprzestępcy podszywają się pod sklepy internetowe. Strona www jest łudząco podobna do oryginału, co nie budzi wątpliwości kupującego. Przeprowadzenie transakcji w takim sklepie skończy się nie tylko brakiem wysyłki towaru, ale i pozyskaniem danych z karty płatniczej.

2. Otwieranie fikcyjnych sklepów internetowych

Aby pozyskać pieniądze, oszuści zakładają sklepy internetowe oferujące towary w przystępnych cenach. Przyciąga to klientów, którzy – dokonując szybkich płatności – liczą na wysyłkę. W rzeczywistości towar do nich nie dociera, co skutkuje utratą środków.

3. Wysyłanie prośby o kliknięcie w link transakcyjny

Wysyłanie linków kierujących do szybkich płatności czy szybkiej wysyłki to nieuczciwa praktyka oszustów – typowa w przypadku serwisów ogłoszeniowych. Kliknięcie w link spowoduje np. instalację programu szpiegującego pobierającego dane do bankowości elektronicznej itp. Skutkiem tego będzie utrata pieniędzy z konta.

Jak ustrzec się przed oszustwem?

Chociaż cyberprzestępcy nie ustają w swoich działaniach, możesz skutecznie się uchronić przed oszustwem. Nie jest to trudne – szczególnie, że wielu oszustów działa bardzo schematycznie. Co możesz zrobić?

  • Nie klikaj w podejrzane linki – zarówno te w wiadomościach e-mail, jak i przesyłane w SMS-ach. Twoją czujność powinny wzbudzić linki, które stanowią zlepek przypadkowych liter i cyfr lub są wyłącznie łudząco podobne do oryginalnych adresów URL.
  • Zakupów dokonuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach internetowych – takich, które zostały ocenione przez wielu klientów.
  • Nie daj się nabrać na podejrzanie niskie ceny – zanim zdecydujesz się na zakup, poszukaj opinii o tym sklepie. Być może ktoś już podzielił się informacją o oszustwie.
  • Sprawdź czy strona www ma ważny certyfikat SSL – jego brak może narażać się na utratę środków w momencie, gdy przestępca przejmie dane.
  • Weryfikuj informacje zanim zaakceptujesz transakcję – zanim zaakceptujesz transakcję sprawdź, jakiego zakupu dotyczy. Upewnij się, że kwota i odbiorca się zgadzają.
  • Nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi – dotyczy to przede wszystkim przypadków, gdy dokonujesz zakupów w sklepie internetowym i płacisz online.

Jeśli – mimo zachowania środków ostrożności – mimo wszystko doszło do nieautoryzowanej transakcji, musisz jak najszybciej zgłosić ten fakt. Skontaktuj się z infolinią banku – tam zostaniesz poinstruowany o dalszych krokach.