Laptop z kamerą

Jak chronić swoją tożsamość w Internecie?

6 maja 2022

Korzystanie z Internetu jest nie tylko rozrywką, ale daje wiele innych możliwości: począwszy od dokonywania zakupów, poprzez zaciąganie kredytów, a skończywszy na załatwianiu spraw urzędowych. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko ogromne udogodnienie, ale także wiele niebezpieczeństw czyhających na użytkowników. Dowiedz się, jak chronić swoją tożsamość, by uniknąć konsekwencji.

Nieostrożne korzystanie z Internetu może mieć poważne skutki. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do kradzieży tożsamości, co uruchomi „lawinę” nieprzyjemnych konsekwencji – łącznie z wyłudzaniem kredytów i pożyczek.

Kradzież tożsamości – na czym polega?

Mianem kradzieży tożsamości określa się działania cyberprzestępców, które polegają na pozyskiwaniu informacji o konkretnej osobie. Dane te są wykorzystywane w niepożądany sposób. Najczęściej chodzi o wyłudzenie kredytów i pożyczek, kradzież środków z rachunku bankowego.

Zasady ochrony tożsamości w Internecie

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że kradzież tożsamości dotknie właśnie ciebie, musisz pamiętać o zachowaniu ostrożności. Nie chodzi wyłącznie o pilnowanie dokumentów czy unikanie sytuacji, w której ktoś zyskuje dostęp do danych z karty płatniczego (np. podczas dokonywania płatności w restauracji). Musisz zachować ogromną czujność za każdym razem, gdy włączasz przeglądarkę internetową i korzystasz z sieci.

1. Nie podawaj żadnych wrażliwych danych

Jeśli nadawca wiadomości e-mail prosi cię podanie numeru PESEL, numeru dowodu osobistego czy nawet paszportu, nie rób tego. Żadna instytucja finansowa czy urząd nie prosi o takie informacje. Jeżeli więc otrzymujesz prośbę o przekazanie takich danych, upewnij się, że nadawcą jest właściwa osoba.

2. Korzystaj wyłącznie z bezpiecznych stron internetowych

Korzystając ze stron internetowych, upewnij się, że są one bezpieczne. Sprawdzisz to w prosty sposób – wystarczy, że w polu adresu pojawi się kłódka, zaś sam URL będzie rozpoczynał się od protokołu „https”

3. Zakupy rób w wiarygodnych sklepach internetowych

Zainteresowanie zakupami w sklepach internetowych rośnie z roku na rok. Zachęca to cyberprzestępców do podejmowania działań niezgodnych prawem, np. oszustw polegających na pobieraniu zapłaty i niewysyłaniu towarów czy kradzieży danych z kart płatniczych i wykorzystywaniu środków.

Jeśli chcesz tego uniknąć, rób zakupy wyłącznie w wiarygodnych sklepach online. Wystrzegaj się miejsc, w których oferowane są podejrzanie niskie ceny – zanim pozostawisz tam swoje dane, sprawdź opinie w sieci. Poszkodowani klienci na pewno zdążyli wystawić już niepochlebną recenzję.

4. Nie pobieraj załączników i nie klikaj w linki

Zanim pobierzesz jakikolwiek załącznik albo klikniesz w link podany w wiadomości SMS czy e-mail, musisz dokładnie zweryfikować nadawcę. Coraz częściej cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje finansowe, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych itp., nakłaniając do kliknięcia w link lub pobrania załącznika. Zwykle skutkuje to zainfekowaniem komputera, np. poprzez zainstalowanie aplikacji służącej do łamania zabezpieczeń itp.

Bezpieczeństwo w sieci zależy również od ciebie. Musisz wykazać się ogromną czujnością i ostrożnością, by nie stać się ofiarą kradzieży tożsamości. Pamiętaj o najważniejszych zasadach, a ryzyko ograniczysz do minimum.