Kobieta z kartą

Kilka zasad bezpiecznego korzystania z kart płatniczych

8 kwietnia 2022

Płatności bezgotówkowe pozwalają na wygodne dokonywanie transakcji – bez konieczności posiadania gotówki i jej odliczania. Aby jednak korzystanie z kart płatniczych było w pełni bezpieczne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Banki robią wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Wiele jednak zależy od samych użytkowników – nieostrożność i brak rozwagi może skutkować utratą pieniędzy zgromadzonych na rachunku przypisanym do karty płatniczej.

1. Nie udostępniaj numeru PIN

PIN to niezwykle ważny numer, którego znajomość pozwala na swobodne korzystanie z karty płatniczej. Z tego powodu nie należy go udostępniać ani przechowywać razem z kartą. W przeciwnym razie narazisz się na poważne straty finansowe wynikające z dokonywania transakcji przez osoby niepowołane.

2. Ustaw limit dzienny operacji bezgotówkowych i internetowych

Limit dzienny operacji bezgotówkowych pozwala na zablokowanie kolejnych transakcji, gdy przekroczą one ustaloną sumę. Dzięki temu uniemożliwi to kradzież wszystkich środków w razie utraty karty płatniczej.

Zanim ustalisz konkretne limity oszacuj, ile pieniędzy w ciągu dnia potrzebujesz. Weź pod uwagę nie tylko płatności internetowe czy płatności w sklepach, ale również wypłatę z bankomatów.

3. Zakupy internetowe rób wyłącznie w sprawdzonych sklepach

Jeśli za zakupy w sklepie internetowym zamierzasz płacić kartą, zwróć uwagę na wiarygodność sprzedawcy. Zapoznaj się z opiniami innych klientów, a także sprawdź zabezpieczenia strony internetowej.

Nigdy nie dokonuj transakcji, gdy w pasku przeglądarki nie widnieje symbol zamkniętej kłódki. Ważne jest także to, aby adres URL zaczynał się od protokołu „https”.

4. Chroń kod CVV/CVC

CVV/CVC to kod weryfikacyjny, który znajduje się na odwrocie karty płatniczej. Bez niego nie ma możliwość dokonania płatności kartą w Internecie. Dlatego tak ważne jest, aby chronić dostęp do tego kodu – nie można go podawać osobom niepowołanym.

5. Nie noś karty, gdy nie jest ci potrzebna

Wybierasz się na spacer i nie masz w planach zakupów? Idziesz do sklepu, w którym nie ma możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych? W takich przypadkach lepiej zostawić kartę w domu – po to, aby nie narażać się na jej utratę w razie kradzieży portfela itp.

6. Miej kartę zawsze na oku

Jeśli dokonujesz transakcji kartą, np. w restauracji czy hotelu, nigdy nie trać jej z oczu. Chociaż nie wszyscy mają złe intencje, istnieje ryzyko spisania ważnych danych z karty i wykorzystania ich do przeprowadzenia transakcji bez twojej wiedzy i zgody.

Co zrobić, gdy doszło do utraty karty?

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do utraty karty płatniczej. W takiej sytuacji trzeba działać szybko, ponieważ tylko natychmiastowa reakcja pozwoli uniknąć strat finansowych. Co możesz zrobić?

Jak najszybciej zmień limity dzienne dotyczące transakcji dokonywanych za pomocą karty. Jednocześnie warto skontaktować się z infolinią banku – po to, aby zablokować kartę. Należy przy tym pamiętać, że blokada ma charakter czasowy, a więc nie ma potrzeby ubiegania się o nową kartę. Możesz też zastrzec dokument, jeśli masz pewność, że został on skradziony – wówczas koniecznością będzie ubieganie się o jej duplikat.