Dane na monitorze

Jakie dane są atrakcyjne dla oszustów internetowych i jak je przed nimi chronić?

14 lutego 2022

Cyberprzestępcy są coraz bardziej aktywni, a ich działalność przybiera różne formy. Zwykle da się przed nimi uchronić, jednak ogromną rolę odgrywa tu sam użytkownik Internetu. Wystarczy w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje dane. Sprawdź, jakie informacje są szczególnie cenne dla oszustów internetowych.

Jak wynika z badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2021” przygotowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Związek Banków Polskich, zaledwie 33% respondentów ma świadomość swojej współodpowiedzialności za bezpieczeństwo danych w Internecie. Cyberprzestępcy wykorzystują nieświadomość użytkowników, dokonując kradzieży danych wrażliwych.

Dane wrażliwe należy bezwzględnie chronić

Użytkownicy Internetu pozostawiają w sieci wiele śladów. Jednak niektóre dane są cenniejsze od pozostałych, ponieważ ich pozyskanie pozwoliłoby przestępcom wyrządzić poważniejsze szkody.
Jakich danych należy pilnie strzec?

  • Dane osobowe

Dane osobowe to informacje, które – jeśli zostaną pozyskane przez oszusta – mogą posłużyć m.in. do kradzieży tożsamości. Z czym się to wiąże? Złodzieje mając te dane, mogą zaciągnąć tzw. szybkie pożyczki w firmie pozabankowej, wziąć różne sprzęty na raty etc.

  • Hasła do bankowości internetowej

Login i hasło to dane, które pozwalają na zalogowanie się do systemu bankowości elektronicznej. Mając te dane, można otrzymać wgląd do konta osobistego i powiązanych z nim produktów finansowych.

Ważne! Z uwagi na konieczność potwierdzania wszelkich zmian na rachunku czy dokonywanych przelewów za pomocą aplikacji mobilnej, kradzież środków z konta jest utrudniona.

  • Numery kart płatniczych

Oszust, który dysponuje wyłącznie numerem karty płatniczej, ma niewielkie szanse na dokonywanie płatności za jej pomocą. Koniecznością jest bowiem wpisanie nie tylko numeru karty, ale również daty jej ważności oraz kodu CVC2/CVV2 znajdującego się na odwrocie karty. Dlatego tak ważna jest ochrona wszystkich informacji zapisanych na karcie.

  • Dokumenty zawierające dane bankowe

Dane bankowe to niezwykle cenne informacje, na podstawie których można dokonywać pewnych zmian w koncie osobistym. Wystarczy znać np. nazwisko panieńskie matki, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania – czyli dane, o które najczęściej pyta pracownik infolinii banku.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą danych?

Choć to cyberprzestępcy wykradają dane, użytkownik Internetu często ma w tym nieświadomy udział. Z tego powodu należy jeszcze ostrożniej przyglądać się swoim działaniom w sieci, aby przypadkiem nie stać się celem i ofiarą oszustów. Co możesz zrobić?

  1. Nie udostępniaj żadnych danych wrażliwych za pośrednictwem wiadomości e-mail.
  2. Nie klikaj w podejrzane linki, ani nie pobieraj załączników.
  3. Co kilka miesięcy zmieniaj hasło do logowania do serwisu bankowości elektronicznej.
  4. Przed dokonywaniem płatności w Internecie za pomocą karty płatniczej upewnij się, że strona jest zabezpieczona.
  5. Nie instaluj żadnych aplikacji na telefonie – np. podczas rozmowy z pracownikiem banku lub po kliknięciu w link z maila. W taki sposób oszuści mogą próbować wyłudzić dane.

Miej świadomość, że oszustwa internetowe są coraz częstszym procederem. Musisz więc zachować czujność, stosując się do zasady ograniczonego zaufania.