twarz z banknotu

Czy da się przygotować na rosnącą inflację i spowolnienie gospodarcze?

29 sierpnia 2022

Sytuacja gospodarcza nie napawa optymizmem. Szalejąca inflacja przekładająca się na podwyżkę cen zmusza wiele osób do tzw. zaciskania pasa. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad możliwością przygotowania na gorsze czasy. Czy jest to w ogóle możliwe? Sprawdź co zrobić, aby spowolnienie gospodarcze wpłynęło na Ciebie w jak najmniejszym stopniu.

Podwyżka stóp procentowych jest jednym z elementów przeciwdziałania rosnącej inflacji. Przekłada się to wyższe raty kredytów, ale i wyższe oprocentowanie depozytów. Warto więc to wykorzystać, aby – choć częściowo – uchronić zgromadzone oszczędności przed utratą wartości.

Jak przygotować się na rosnącą inflację?

Zgodnie z prognozami ekspertów, szczyt inflacji ma nastąpić w sierpniu-wrześniu. Po tym czasie dojdzie do ustabilizowania jej poziomu. Chociaż będzie ona nadal wysoka, nie dojdzie do dalszego spadku siły nabywczej pieniądza.

 1. Pomnażaj oszczędności

  W okresie szalejącej inflacji mało kto decyduje się na podejmowanie ryzykownych decyzji inwestycyjnych. Warto pomnażać oszczędności w sposób bezpieczny – taki, który nie wiąże się z utratą ulokowanego kapitału i jednocześnie daje gwarancję zysków.

  Dobrym pomysłem może okazać się klasyczna lokata, której oprocentowanie jest znacznie wyższe w porównaniu z wartościami obowiązującymi jeszcze kilka miesięcy temu. Za przykład może posłużyć Lokata Sprint na 200 dni z oferty Toyota Banku z oprocentowaniem na poziomie 7% w skali roku.

  Ile można zyskać? Załóżmy, że dysponujesz kwotą na poziomie 60 000 zł. Zysk z całego okresu lokaty wyniesie ponad 2300 zł brutto.

  Warto przy tym podkreślić, jedna osoba może założyć nawet 20 lokat na atrakcyjnych warunkach finansowych. Pozwala to zmaksymalizować zyski i ograniczyć kwestie formalne do niezbędnego minimum.
   
 2. Ogranicz wydatki

  Nie chodzi o to, aby rezygnować ze wszystkich przyjemności, ale „dawkować” korzystanie z nich. Zamiast więc co weekend wychodzić do klubu ze znajomymi, od czasu do czasu spotykajcie się w domu.

  Pamiętaj! Całkowita rezygnacja z realizacji potrzeb wyższego rzędu nie jest wskazana. Może bowiem przyczynić się do pogorszenia gospodarki w związku z zamykaniem wielu przedsiębiorstw.
   
 3. Nie rezygnuj z budowania poduszki finansowej

  Poza gromadzeniem oszczędności, staraj się odkładać część środków w ramach poduszki finansowej. Najlepiej, jeśli pieniądze będą trafiać na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe. To produkt, w ramach którego można systematycznie dokonywać wpłat.

  Zgromadzone pieniądze przydadzą ci się w najgorszym okresie (o ile taki nastąpi). Dzięki temu zyskasz poczucie finansowego bezpieczeństwa. Będziesz mieć świadomość, że – niezależnie od tego, co się wydarzy – poradzisz sobie z wydatkami.

Na tempo wzrostu inflacji zasadniczo nie masz wpływu. Jedyne co możesz zrobić, to uchronić swoje pieniądze tak bardzo jak to możliwe. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór wysoko oprocentowanych depozytów – po to, aby zminimalizować skutki spadku wartości pieniądza.