Auto tunel

Czy można sprzedać auto, gdy jeszcze spłacamy kredyt na niego?

8 czerwca 2021

Polacy chętnie korzystają z kredytów, które pozwalają na zakup pojazdu bez konieczności obciążania domowych finansów. Zdarza się jednak tak, że w trakcie okresu finansowania samochód przestaje spełniać oczekiwania. Jak w takim przypadku doprowadzić do jego sprzedaży i czy jest to w ogóle możliwe?

Zmiana motoryzacyjnych preferencji, konieczność przesiadki do większego samochodu – to tylko kilka powód, dla których pojazd spłacany kredytem przestaje wystarczać. Na szczęście istnieje możliwość jego sprzedaży, jednak procedury uzależnione są od rodzaju zaciągniętego zobowiązania.

Sprzedaż samochodu sfinansowanego kredytem gotówkowym

Jeśli zakup pojazdu nastąpił w oparciu o kredyt gotówkowy, sprawa jest oczywista – samochód możesz sprzedać bez problemu. Istotą tej formy finansowania jest możliwość przeznaczenia kwoty na dowolny cel. W takim przypadku wystarczy sfinalizować transakcję z nabywcą i dalej spłacać raty kredytu gotówkowego.

Sprzedaż auta sfinansowanego kredytem samochodowym

Jeżeli pojazd został zakupiony w oparciu samochodowego sprawa jest bardziej skomplikowana. Główną przeszkodę stanowi bowiem ustanowione zabezpieczenie – szczególnie przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy.

W tym przypadku do wyboru masz kilka dostępnych rozwiązań:

  • wcześniejsza spłata kredytu samochodowego i następnie sprzedaż pojazdu,
  • przejęcie wierzytelności przez kupującego.

Spłata finansowania przed czasem oznacza konieczność uregulowania pozostałej części zobowiązania. W tym przypadku można umówić się z nowym nabywcą na wpłatę „zaliczki”, co ze środkami własnymi pozwoli na spłatę należności. Warto jednak wcześniej upewnić się, że bank daje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat.

Druga opcja oznacza podpisanie cesji wierzytelności przez kupującego, dzięki czemu całe zobowiązanie przechodzi na nowego właściciela. Trzeba jednak upewnić się, że bank zezwala na takie rozwiązanie oraz że nabywca spełnia warunki kredytowe obowiązujące w danej instytucji finansowej.

Pomyśl o kredycie z opcją cyklicznej wymiany auta

Jeśli chcesz płacić niższe miesięczne raty, nie musisz wiązać się z bankiem na wiele lat. Ciekawą opcją jest kredyt z opcją cyklicznej wymiany samochodu, dzięki któremu otworzysz sobie drogę do nowego pojazdu zaledwie po 3-4 latach finansowania. A to wszystko przy niskiej miesięcznej racie oraz braku konieczności przedwczesnej spłaty kredytu czy przekazywaniu wierzytelności osobie trzeciej.

Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 7,86%), który:

  • daje swobodę w zakresie wyboru wpłaty własnej,
  • gwarantuje niskie miesięczne raty,
  • pozwala na wymianę auta po 3-4 latach bez angażowania środków własnych.

W tym przypadku kredytobiorca ma dużą swobodę w zakresie parametrów finansowania. Zaś krótki okres trwania kredytu i opcja wymiany samochodu na nowy to ukłon w stronę osób, które lubią testować różne pojazdy.